کمیته رفاهی
 

چرا در فوتبال از ژاپن، عربستان و کره عقب ماندیم؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 224 ] - سه شنبه, 27 دی 1401
چرا در فوتبال از ژاپن، عربستان و کره عقب ماندیم؟

مسعود اقبالی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد دیدار پنجشنبه سپاهان و استقلال اظهار داشت: مدت هاست دیگر لیگ برتر کشورمان را نگاه نمی کنم زیرا...

مسعود اقبالی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد دیدار پنجشنبه سپاهان و استقلال اظهار داشت: مدت هاست دیگر لیگ برتر کشورمان را نگاه نمی کنم زیرا این فوتبال نیاز به رنسانس دارد. فوتبال کشورمان برای اینکه به فوتبال روز دنیا برسد نیاز به تحول بنیادی دارد و باید 20 سال برایش کار کنیم و زحمت بکشیم، برنامه داشته باشیم، مدیریت ورزشی درست و تشکیلات منسجم ایجاد کنیم. وقتی شما فوتبال های اروپایی را نگاه می کنید دیگر نمی توانید لیگ برتر خودمان را تماشا کنید. یعنی الگو برداری از فوتبال های پیشرفته جهان اینقدر سخت است؟ شما با یک جستجوی ساده می توانید بهترین  برنامه های فوتبال پایه را در اینترنت شناسایی کنیم. برنامه نظامی و مخفیانه نیست که کشورها از همدیگر پنهان کنند. برنامه رشد و توسعه فوتبال در دسترس است. انگار دوست نداریم در فوتبال با برنامه باشیم و پیشرفت کنیم. 

 

وی افزود: از سویی دیگر نبود تماشاگر جذابیت را از فوتبال مان گرفته است. واقعا نمی دانم بازیکنان با چه انگیزه ای در مسابقات لیگ برتر به میدان می روند وقتی تماشاگر نیست چطور بازی می کنند؟ شاید به این دلیل است که آنها هم قرارداد دارند و می خواهند پولی از فوتبال دربیاورند. دقایقی پایانی بازی پرسپولیس با ون پارس اصفهان  در جامحذفی را دیدم پرسپولیس در آستانه شکست بود. انگار بازیکنان بی انگیزه بودند زیرا وقتی تماشاگری در ورزشگاه نیست بازیکنان هم بی انگیزه می شوند زیرا کسی بازیکنان را زیر سوال نمی برد. فوتبال بدون تماشاگر مانند این است که هیچکس به بازیکن نمی گوید بالای چشمت ابروست! وقتی تماشاگر در ورزشگاه حضور داشته باشد بر سر بازیکن فریاد می کشد. بازیکن را رو به جلو فرا می خواند.

 

مدرس فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به نداشتن عناصر اصلی فوتبال در کشورمان گفت: فوتبال یعنی تکنیک، تاکتیک، آمادگی ذهنی و بدنی و روانشناختی  متاسفانه در همه این بخش ها دچار مشکل هستیم. مهارت فنی نداریم، هوش فوتبالی مان به دلیل عدم آموزش صحیح به بازیکنان تیم های پایه کم شده است و به بازیکن 28 ساله که نمی توانید فوتبال یاد بدهید! بازیکنان باید در رده های پایه آموزش های لازم فوتبال را ببینند و در آکادمی ها با اصول فوتبال آشنا شوند و در 18 سالگی آماده حضور در تیم ملی باشد اینگونه بازیکنان تکنیک،تاکتیک و هوش فوتبالی را می آموزند ولی بازیکنان ما بدون آموزش استاندارد رشد می کنند. 

 

اقبالی با اشاره به مدیریت و برنامه ریزی مناسب حریفان کشورمان در اسیا عنوان کرد: تیم های کره، ژاپن و حتی عربستان و قطر فوبتال را اصولی دنبال می کنند، مدیریت و برنامه و سرمایه گذاری دارند و در نتیجه در بخش فنی رشد می کنند. اینگونه می شود که کمتر کسی از دیدن لیگ برتر فوتبال کشورمان لذت می برد زیرا اصولی دفاع و حمله نمی کنیم ولی وقتی یک بازی فوتبال اروپایی را می بینید اصلا دلتان نمی خواهد آن مسابقه فوتبال تمام شود ولی در لیگ برتر کشورمان آمار را نگاه کنید، چند شوت به سمت دروازه ها داریم؟ چند موقعیت گلزنی ایجاد می کنیم؟ چند سانتر ارسال می شود؟و... از سویی دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی فوتبال دیگر اولویت نیست. 

وی افزود: باید مثل کره، ژاپن و عربستان و قطر برویم سرمایه گذاری کنیم، مدیریت و برنامه ریزی داشته باشیم اینگونه ژاپن در جام جهانی آلمان قهرمان جهان را شکست می دهد! کشورهای عربی مثل قطر هم نیروهای متخصص فوتبال را استخدام می کنند تا فوتبال  شان رشد و پیشرفت داشته باشد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول