عزاداری

 

مهم ترین مشکلات داوری فوتبال ایران

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 143 ] - دوشنبه, 26 دی 1401
مهم ترین مشکلات داوری فوتبال ایران

نوید مظفری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد عملکرد داوران در نیم فصل اول لیگ برتر اظهار داشت: چندین سال است که داوران فوتبال ما روی یک خط مش...

نوید مظفری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد عملکرد داوران در نیم فصل اول لیگ برتر اظهار داشت: چندین سال است که داوران فوتبال ما روی یک خط مشخص و متوسط به پائینی در حال حرکت هستند و اتفاق خاصی هم رخ نمی دهد. بنابراین نمی توان انتظار خاص و زیادی از داوران داشت. هر فردی هم که رئیس کمیته داوران شده همان کارهای مشخص نفرات قبل را اجرا کرده است. در نیم فصل اول داوران مثل فصول گذشته دارای اشتباه های تاثیرگذاری بودند. 

وی افزود: مثل گذشته ما یک کلاس آموزش داوری پیش فصل و یک کلاس آموزشی نیم فصل داشتیم. البته شنیدم که در سالنی که کلاس داوران برگزار شده ظرفیت صندلی ها تکمیل شده و مجبور شدند صندلی اضافه به سالن بیاورند، 100 داور و کمک داور برای قضاوت در لیگ برتر واقعا زیاد است و یکی از مشکلات داوری ما همین تعداد زیاد داوران برای لیگ برتر است. در این شرایط گاهی در یک نیم فصل به یک داور یک یا دو قضاوت می رسد.

داور بین المللی سابق فوتبال ایران در مورد درخواست داوران برای ورود هرچه سریع تر VAR اظهار داشت: نحوه قضاوت داوران کنونی را با زمانی که داورانی مثل محسن ترکی، مسعود مرادی و ... قضاوت می کردند مقایسه کنید، سطح قضاوت داوران آن زمان ما خیلی بالاتر از حال حاضر بود دلیلش هم مشخص است، وقتی داور صحنه واضح خطای هند را اعلام نمی کند، زمانی که جرات اخراج بازیکنی که به عمد پای بازیکن حریف را می زند ندارد، وقتی داور 20 متر از صحنه بازی فاصله دارد و... دیگر ربطی به VAR ندارد. داوران ما گاهی جسارت و جرات لازم را برای اعلام خطاهای واضح ندارند. در ضمن با ورود VAR  هم مشکلات داوری ما کم نخواهد شد زیرا فرهنگ استفاده از آن هم مهم است و اینکه مدام بخواهیم بگوییم چرا VAR  این را اعلام نکرد و چرا آن را اعلام کرد و... وجود خواهد داشت. 

 

مظفری با اشاره به تعداد زیاد داوران در لیگ برتر عنوان کرد: یکی از مشکلات اصلی حضور بیش از 100 داور و کمک داور برای لیگ برتر است در حالیکه حداکثر به 20 تا 22 داور و نهایتا 50 کمک داور برای قضاوت در لیگ برتر نیاز داریم اما وقتی حدود دو برابر داور و کمک داور می آوریم چنین مشکلاتی را شاهدیم. یکی از دلایل زیاد داوران در لیگ برتر هم درخواست هیات های فوتبال از فدراسیون فوتبال است. مدیران فدراسیون هم چون به آرای روسای هیات ها نیاز دارند مجبورند به این خواسته تن بدهند که از هر هیات فوتبالی داورانی را به لیگ برتر بیاورند. در نهایت کیفیت قضاوت فدای کمیت داوران می شود. 

این کارشناس داوری با اشاره به کلاس دو سه روزه آموزش داوری در نیم فصل در سرمای زمستان تهران عنوان کرد: در این کلاس مدرسان خوبی مثل مسعود مرادی را آوردند اما در نهایت حدود یک روز مرادی می تواند به داوران آموزش بدهد آن هم در شرایطی که صبح روز کلاس می خواهند از داوران تست آمادگی جسمانی بگیرند. بعد هم گفتند بحث تست نبوده است و می خواستند آمادگی جسمانی داوران محک بخورد. وقتی صبح  داور ذهنش به برگزاری تست آمادگی جسمانی برود در کلاس تئوری هم ذهن آماده ای برای آموزش ندارد. کاش فدراسیون یک هفته در جزیره کیش برای داوران کلاس آموزشی داوران فشرده برگزار می کرد. قطعا بازدهی آن بیشتر از کلاس یکی دو روزه در تهران خواهد بود. با این شرایط نیم فصل دوم هم تغییری در رویه قضاوت داوران نخواهد بود و اعتراض باشگاه ها را شاهد خواهیم بود.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول