کمیته رفاهی
 

هواپیمای کی روش کجـــــــــا فرود می آید؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 213 ] - پنجشنبه, 22 دی 1401
هواپیمای کی روش کجـــــــــا فرود می آید؟

بعد از حذف تیم ملی از جام جهانی 2022 کی روش همراه تیم ملی به تهران برگشت و چند روزی در پایتخت بود. حتی بازدید او از کاخ سعدآباد هم پس از انتشار عکس هایش پرباز...

بعد از حذف تیم ملی از جام جهانی 2022 کی روش همراه تیم ملی به تهران برگشت و چند روزی در پایتخت بود. حتی بازدید او از کاخ سعدآباد هم پس از انتشار عکس هایش پربازدید شد. آن روزها بحث تمدید قراردادش کاملاً جدی بود و با استناد به مصاحبه های قبل از جام جهانی نبی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال انتظار می رفت که او کارش را حداقل تا جام ملت های آسیا ادامه بدهد. با این حال او بدون مذاکره با تاج تهران را ترک کرد تا آینده اش مبهم باشد.
چند روز قبل بود که ناگهان خبر مذاکره کی روش با فدراسیون فوتبال قطر منتشر شد. رسانه های قطری با اعلام پایان همکاری فلیکس سانچز اعلام کردند که فدراسیون فوتبال این کشور کارلوس کی روش را برای هدایت این تیم مد نظر دارد. آنها بعد از برنامه بلندمدتی که تا جام جهانی 2022 داشتند، حالا پروژه یکساله ای تا جام ملت های آسیای 2023 دارند و بر این باورند که کی روش انتخاب خوبی برای دفاع از عنوان قهرمانی است. او می تواند به خط دفاع قطر سر و سامان بدهد و تیم را بعد از سه شکست متوالی در جام جهانی متحول کند. گفته می شد که مراسم معارفه مربی پرتغالی بعد از جام خلیج فارس خواهد بود، ولی دیگر هیچ خبری از این همکاری منتشر شد.
دیروز خبری از سایت های چینی منتشر شد که فدراسیون فوتبال این کشور هم به دنبال انتخاب کی روش است. فوتبال چین مدتی است که به خواب رفته و آنها امیدوارند که کی روش بتواند اژدهای خفته را بیدار کند.
روزنامه «بیجینگ یوث دیلی» چین گزارش داده بود که کوزمین اولاریو رومانیایی، کارلوس کی روش پرتغالی، دراگان استویکوویچ صربستانی و پائولو بنتوی پرتغالی، چهار گزینه مدنظر اتحادیه فوتبال چین برای سرمربیگری هستند. سایت «اسپورتس ویکلی» چین هم توضیح داد احتمال حضور مربیانی همچون اولاریو و رنار روی نیمکت تیم ملی چین به دلیل قیمت بالای شان منتفی است و متقاعد کردن مربیانی همچون بنتو، سانچز و استویکوویچ برای قبول سرمربیگری چین دشوار خواهد بود. بنابراین از بین گزینه های مدنظر تنها کی روش باقی می ماند که استانداردهای مدنظر این اتحادیه را دارد.
سایت چینی «c.m.163.com» حتی مدعی شد کی روش و کادرفنی اش پیشنهاد اتحادیه فوتبال چین برای مربیگری تیم ملی این کشور را پذیرفته اند و قرار است مسیر مربیگری این تیم آسیایی را در پیش بگیرند. دستمزد درخواستی کی روش در میان کاندیداهای هدایت تیم چین، رقم زیادی نیست. حقوق ماهیانه کی روش در تیم ملی ایران 50 هزار یورو و حقوق سالانه او کمتر از 600 هزار یورو بوده که معادل بیش از 4 میلیون یوان چین است. این رقم برای اتحادیه فوتبال چین کاملاً مقرون به صرفه است. طبق این گزارش؛ مدیران اتحادیه فوتبال چین به دنبال مذاکره با کی روش برسر جزئیات و اهداف مدنظر خود هستند. هدف اصلی و بلندمدت فدراسیون فوتبال چین، صعود تیم ملی این کشور به جام جهانی 2026 است و هدف کوتاه مدت نیز کسب نتایج خوب در جام ملت های آسیا 2023.
در همین حال دیروز خبرگزاری تسنیم نوشت که کی روش تمایلی برای ادامه همکاری با تیم ملی ایران ندارد و برای همین مذاکرات جدی با رقبای آسیایی را شروع کرده است: «به ادعای نزدیکان کارلوس کی روش ادامه حضور این مربی پرتغالی روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران منتفی به نظر می رسد. یک منبع نزدیک به کی روش مدعی شد که با توجه به اتفاقاتی که اخیراً در ایران و حول تیم ملی رخ داده، کی روش از ادامه کار در این تیم سرد شده است. پس از توافق شفاهی که مهدی تاج با او بعد از برتری مقابل ولز داشت، کارلوس نیز مشتاق به ادامه کار بود. بعد از بازی با امریکا و روزهای بعد از آن اما فاصله بیشتر و بیشتر شد و ظاهراً صحبت هایی بین طرفین رد و بدل شده که همین موضوع احتمال بازگشت او به تیم ملی را تضعیف کرده است.»
البته تا زمانی که خبر رسمی امضای قرارداد کی روش منتشر نشود، نمی توان خیلی به این اخبار استناد کرد، ولی انتظار می رود که تکلیف این مربی پرتغالی بزودی مشخص شود. تمام تیم های ملی در فروردین ماه اردوی تدارکاتی در پیش دارند و تکلیف سرمربی قطر، چین و ایران در روزهای آینده تعیین خواهد شد. باید دید هواپیمای کی روش سرانجام کجا فرود خواهد آمد؟

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول