کمیته رفاهی
 

مردود شدن از راستی آزمایی؛ یعنی حذف فوتبال ملی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 196 ] - پنجشنبه, 22 دی 1401
مردود شدن از راستی آزمایی؛ یعنی حذف فوتبال ملی

سه سال تعلیق در انتظار فوتبال ایران خواهد بود اگر...» طرح این مسأله توسط رئیس فدراسیون برای تمام فوتبالدوستان عجیب و شوکه کننده است. اینکه خطر سه سال محرومیت ...

سه سال تعلیق در انتظار فوتبال ایران خواهد بود اگر...» طرح این مسأله توسط رئیس فدراسیون برای تمام فوتبالدوستان عجیب و شوکه کننده است. اینکه خطر سه سال محرومیت در انتظار فوتبالی است که تمام عشق و علاقه مردمش به این ورزش غیر قابل توصیف است. اما به نظر می رسد این بار ای اف سی اصلاً با کسی شوخی ندارند و اگر باشگاه های ما در راستی آزمایی مردود شوند و نتوانند با ادله مجوز حرفه ای کسب کنند، با چندین سال از آنچه باید داشته باشند، محروم می شوند. این بار سندسازی ممنوع است و مسئولانی که قرار است فوتبال حرفه ای ایران را رصد کنند؛ حتماً مجوز حضور در آسیا را وقتی صادر می کنند که باشگاه های ایران در راستی آزمایی نمره قبولی بگیرند. بازگشت تیم های استقلال و پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید هنوز قطعی نشده است. این دو تیم به همراه گل گهر شانس حضور در مسابقات فصل گذشته لیگ قهرمانان را از دست دادند. مسابقاتی که هنوز پایان نیافته و فولاد خوزستان به نمایندگی از ایران در جدول مسابقات باقی مانده است. به دنبال این اتفاق کنفدراسیون فوتبال آسیا فعالیت های کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال را به حالت تعلیق در آورد و از خوش شانسی ایران مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال جدید میلادی به دلیل تغییر در فرمت و زمان برگزاری متوقف شده است.
رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه ای موجب شد تا برخی از بازگشت دوباره تیم های استقلال و پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا خبر دهند، در حالی که واقعیت چیز دیگری است. از امروز تیم های حاضر در لیگ برتر می توانند برای کسب مجوز حرفه ای مدارک خود را در سایت مرتبط بارگذاری کنند که به این سایت علاوه بر کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال، کمیته صدور مجوز حرفه ای کنفدراسیون فوتبال آسیا هم دسترسی دارد و در نهایت در خرداد ماه این مدارک بررسی و اعلام خواهد شد که کدام یک از باشگاه ها مجوز حرفه ای کسب کرده اند. در صورتی که کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال در صدور مجوز برای باشگاه های حاضر در لیگ برتر مماشات به خرج دهد، همان طور که مهدی تاج هم اعلام کرد، این بار به مدت سه سال فعالیت های فدراسیون فوتبال به حالت تعلیق در خواهد آمد که این می تواند منجر به محرومیت تیم های ملی از حضور در مسابقات بین المللی شود. مدت ها است که مسئولان فوتبال بیرون مرزهای ایران خط و نشان کشیده اند که اگر باشگاه های ایرانی سندسازی کنند و واقعیت موجود را ارائه ندهند؛ قطعاً آنها را محروم می کنند و دامنه این آتش سهل انگاری، زبانه کشیده (با غفلت از سوی باشگاه ها و از دست دادن زمان در راستی آزمایی) قطعاً فوتبال ملی ما را در برمی گیرد.
 تاج این اتفاق نامیمون را فعلاً در حد هشدار بیان کرده اما اگر باشگاه ها فرصت سوزی کنند، هشدار به معرض اجرا در می آید. بواقع بازگشت تیم های استقلال و پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا منوط به کسب سهمیه و اخذ مجوز حرفه ای از کمیته صدور حرفه ای مجوز فدراسیون فوتبال ایران و در نهایت تأیید کنفدراسیون فوتبال آسیا است. مسابقات «لیگ قهرمانان آسیا» به دلیل همسان سازی با مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و برگزاری با فرمت جدید امسال برگزار نخواهد شد، اما با شروع فصل فوتبالی جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با فرمت جدید استارت خواهد خورد و قرار است در سه سطح برگزار شود. تیم های استقلال و پرسپولیس وارد یک راستی آزمایی جدید شده اند و در صورتی به جدول مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بر می گردند که علاوه بر کسب سهمیه، مدارکی که در سایت مرتبط با کسب مجوز حرفه ای بارگذاری می کنند، درست باشد. و از همه مهمتر الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا را برای حضور در بازی ها بپذیرند که یکی از آنها فیرپلی مالی است. استقلال و پرسپولیس که این روزها به شدت از نظر مالی دچار بحران هستند باید هر چه سریعتر برای آنچه تاکنون با غفلت از دست دادند، تلاش کنند. اتفاقی که با سهل انگاری آنها فوتبال ملی را نیز به خطر می اندازد و در این میان هیچ کدام از مردان فوتبال برون این مرزها شوخی نخواهند داشت.

ایران ورزشی


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول