عزاداری

 

سجادی: اگر جوانان اشتباه کردند باید راهنما باشیم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 251 ] - پنجشنبه, 22 دی 1401
سجادی: اگر جوانان اشتباه کردند باید راهنما باشیم

وزیر ورزش و جوانان چهارشنبه شب با حضور در برنامه صف اول پاسخگوی سوالات در دو حوزه ورزش و جوانان بود. سیدحمید سجادی در این برنامه ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت ز...

 وزیر ورزش و جوانان چهارشنبه شب با حضور در برنامه صف اول پاسخگوی سوالات در دو حوزه ورزش و جوانان بود.

سیدحمید سجادی در این برنامه ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت زهرا(س) و روز زن با اشاره به اتفاقی که در جریان فینال مسابقات سنگنوردی آسیا برای الناز رکابی رخ داد، گفت: باید بدانیم جوانان ما چه می خواهند و اگر اشتباهی کردند راهنما باشیم. به عنوان مثال یکی از ورزشکاران ما در یک مسابقه حجاب سر را فراموش کرد و بعد از مسابقه بابت این اتفاق عذرخواهی کرده و به کشور برگشت.

وی افزود: او برای دیدار از من وقت خواست و زمانی که به دفترم آمد، توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک برای اولین بار در 100 سال گذشته با ورزشکار ما تماس گرفت. رکابی هم در جواب به او گفت که اتفاقی نیفتاده و دیداری با وزیر ورزش دارم. ولی بابت این اتفاق بنده باید تا هفته ها پاسخ می دادم. به حال ما وظیفه داریم در خدمت اقشار جامعه باشیم و با واقعیت روز پیش برویم.

سجادی درخصوص پرداخت پاداش بانوان مدال آور در مسابقات گفت: ابتدا باید از رئیس جمهور تشکر کنم چراکه برای نخستین بار مراسم تجلیل از بانوان مدال آور به طور اختصاصی با حضور ایشان برگزار شد. در روزهای بسیار نزدیک منابع به دست مان می رسد و پاداش ها پرداخت خواهد شد. حواله ها را به فدراسیون ها را تقدیم کرده ایم و به زوی فدراسیون ها، حواله ها را به بانوان قهرمان تقدیم می کنند.

وزیر ورزش و جوانان درخصوص شیوه پرداخت پاداش ها افزود: از سال 88 تا 92 که بودم، جدول پرداخت پاداش ها به روزرسانی شده و معادل سازی شد. به عنوان مثال فتح قله اورست، معادل مدال جهانی محسوب می شود. قبلا ضریب اختصاص پاداش ها برمبنای سکه بود. مثلا قهرمانی در المپیک، فلان تعداد مدال طلا محاسبه می شود. اما درحال حاضر به جای سکه، عدد 5 میلیون تومان درنظر گرفته شده. در گذشته عدد 2 میلیون تومان بود ولی در آخرین محاسبه در دوران ما، عدد را به 5 میلیون تومان رسانده ایم. طبق فرمولی جدول مسابقات اعم المپیک، جهانی، بازی ها آسیایی، میزان پاداش ها محاسبه و پرداخت می شود.

سجادی با اشاره به برخی توفیقات کسب شده درحوزه زنان در دولت سیزدهم گفت: از زمانی که دولت سیزدهم کار خود را شروع کرد، مجموعا تاکنون بانوان 878 مدال شامل 322 طلا، 280 نقره و 276 برنز درمسابقات مختلف اعم از جهانی و آسیایی و بین المللی کسب کرده اند که این تعداد، حاصل تلاش 33 فدراسیون در 262 رویداد بین المللی است.

وی افزود: ضمن این که ما در 65 رویداد بین المللی از مجموع 262 رویداد، میزبان مسابقات در بخش بانوان بودیم که عدد قابل توجهی است و آمار نشان دهنده رشد در حوزه ورزش بانوان است.

وزیر ورزش با تاکید بر مدال ها و افتخارات کسب شده در حوزه ورزش بانوان ادامه داد: نخستین سهمیه المپیک 2024 پاریس توسط هانیه رستمیان، در رشته تیراندازی کسب شد. کسب 37 مدال در بازی های کشورهای اسلامی و سهم 22 درصدی بانوان در مجموع مدال های این رقابت ها، از جمله دیگر افتخارات کسب شده در حوزه ورزش بانوان است. البته این نسبت در سایر کشورها که محدویت حجاب ندارند، 47 درصد است. یعنی 47 درصد مدال ها سهم بانوان است. ما هم قبلا 22 درصد نبودیم ولی درحال حاضر به این آمار رسیده ایم. البته این آمار مختص بازی های کشورهای اسلامی است و آمار برای المپیک و بازی های آسیایی متفاوت است. در المپیک ناشنوایان 30 درصد مدال ها توسط بانوان کسب شد.

سجادی گفت: کسب مقام نخست تکواندوی قهرمانی آسیا با سه طلا، 2 نقره(انفرادی) ویک برنز(انفرادی) از دیگر افتخارات بود. در سال گذشته برنامه ریزی کردیم لیگ بانوان جدی گرفته شود و میزبانی از رقابت های بانوان را بیشتر کنیم که ورزش بانوان به استقلال برسد. به همین دلیل بازنگری در برنامه ریزی مسابقات شد. از اواخر 1400 تاکنون زنان 135 لیگ و 341 رویداد قهرمانی برگزار کردند و 277 داور ما در 154 رویداد بین المللی قضاوت داشتند. باید این اتفاق به بهترین شکل اداره شود و سرعت بخشیده شود.

وی افزود: در حال حاضر وزیر ورزش ترکیه از من خواسته بانوان والیبالیست مان در لیگ ترکیه را بیشتر کنیم. چون دختران ما با حجاب بازی می کنند و آن ها می خواهند از این طریق حجاب در ترکیه را ترویج دهند.

وزیر ورزش آماری هم از تعداد بانوان لژیونر ایران ارائه کرد و گفت: در حال حاضر 48 ورزشکار و 8 مربی زن ما در تیم های خارجی لژیونر هستند. ضمن این که بانوان ما در 88 کرسی بین المللی هم مسئولیت دارند.

وی به تاریخ سازی دختر وزنه برداری ایران اشاره کرد و گفت: سیده الهام حسینی در وزنه بردرای سه مدال طلای تاریخ ساز در سطح جهانی دارند که در 10 سال گذشته نداشتیم. نجات غریق بانوان ایران برای اولین بار موفق به کسب مدال نقره تیمی و مقام نایب قهرمانی مسابقات قهرمانی جهان در 4 در 90 متر شدند که جای تبریک دارد. در هندبال، دختران ما توفیقات ارزشمندی داشتند با کسب سهمیه های جهانی. در شمشیربازی فلوره دختران ما در مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب 2 مدال برنز تیمی شدند. ضمن این که اخیرا فاطمه برمکی به عنوان برترین کوراش کار جهان انتخاب شد که افتخار بالایی است.

سجادی افزود: در توسعه فرهنگی ورزش بانوان اقدامات مختلفی داریم و از جمله طرح تجاری سازی لباس تخصصی بانوان را در دستور کار داریم. شیوه نامه حضور بانوان و خانواده ها را هم در دستور کارمان قرار داده ایم. جشنواره ملی تکریم الگوهای برتر عفاف و حجاب در زمره فعالیت های فرهنگی ماست. پوشش تخصصی تیم های ملی نیز یک به یک طراحی و تصویب شده است. در حال حاضر ورزش بانوان شرایط خوبی دارد. بازی های آسیایی را در پیش داریم و از 4 ماه دیگر اردوها آغاز می شود. نیاز به آرامش داریم و باید برای فدراسیون هایی که به دوره سرپرستی رفته اند، تصمیم مدیریتی بگیریم. 10 الی 12 انتخابات بسیار مهم تا پایان سال داریم تا به ثبات مدیریتی برسیم. زنان نقش بسیار مهمی در بازی های آسیایی هانگژو خواهند داشت و سال بعد از آن المپیک را در پیش داریم. یک سال و نیم حیاتی در پیش است.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول