کمیته رفاهی
 

از میزبانی جام جهانی تا جذب رونالدو؛ فوتبال آسیا روی دور تند توسعه

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 196 ] - پنجشنبه, 15 دی 1401
از میزبانی جام جهانی تا جذب رونالدو؛ فوتبال آسیا روی دور تند توسعه

مراسم معارفه رونالدو برای دو ساعت باشگاه النصر عربستان را در کانون اصلی توجه فوتبال جهان قرار داد. اخبار و تصاویر این مراسم لحظه به لحظه مخابره می شد و این تب...

مراسم معارفه رونالدو برای دو ساعت باشگاه النصر عربستان را در کانون اصلی توجه فوتبال جهان قرار داد. اخبار و تصاویر این مراسم لحظه به لحظه مخابره می شد و این تبلیغی بی نظیر برای این باشگاه است. در جریان این مراسم بارها به نام آسیا و فوتبال قاره هم اشاره شد. هرچند فوق ستاره پرتغالی فعلاً قرار است در لیگ عربستان بازی کند، ولی قطعاً هدف بلندمدت النصر قدرتنمایی در قاره است و دیر یا زود باید منتظر دیدن رونالدو در لیگ قهرمانان آسیا باشیم. در سال های گذشته بازیکنان ایرانی در لیگ قهرمانان با ستاره های کوچک و بزرگ زیادی تنه به تنه شده اند، ولی روبرو شدن با رونالدو قابل مقایسه با موارد قبلی نیست.
در روزهای گذشته بارها به پارامترهای اقتصادی این انتقال تاریخی اشاره شده است. النصر با پرداخت دستمزد سالانه 200 میلیون یورو به رونالدو تمام رکوردهای دستمزد بازیکنان فوتبال را با فاصله زیاد شکست. آنها بخش کوچکی از این هزینه را با فروش پیراهن و سایر درآمدهای جانبی جبران می کنند، ولی بخش مهمتر وجه تبلیغاتی این انتقال است.
آنچه کمتر به آن پرداخته شد، برنامه ریزی و نظم باشگاه النصر در برگزاری این مراسم است. آنها وعده داده بودند که مراسم معارفه رونالدو مثل معارفه او در رئال مادرید باشکوه خواهد بود و بابت آن سنگ تمام گذاشته بودند. کافی بود این مراسم بی نظم و ناهماهنگ باشد تا تمام این هزینه ها بی اثر شود و انتقال ستاره پرتغالی کارکرد منفی پیدا کند.
فوتبال ما بودجه جذب ستاره ای مثل رونالدو را ندارد و از این بابت نمی توان ایرادی گرفت. بیشتر باشگاه های آسیایی یا حتی اروپایی توان چنین ولخرجی هایی ندارند و خیلی با حساب و کتاب پیش می روند. با این حال انتظار داریم که حداقل در برگزاری مسابقات یا مراسم منظم تر باشیم.
هنوز رونمایی از جام جهانی در تهران را فراموش نکرده ایم که بی نظمی مراسم چه حاشیه هایی ساخت و چه تبلیغ منفی برای فوتبال ایران شد. برای لحظه لحظه چنین مراسمی برنامه ریزی می شود و عوامل برگزاری کاملاً هماهنگ هستند. حتی برای یک مراسم مهم ممکن است بارها تمرین شود تا چیزی از قلم نیفتد.
رونمایی از جام جهانی هم فرصت خوبی بود که تصویر شکیلی از فوتبال ایران ارائه شود، ولی مجری مراسم آن را به سبک بداهه گویی های روی آنتن پیش برد و ناگهان هوس کرد که همه حاضران را برای سلفی گرفتن با جام به روی صحنه دعوت کند. البته مشکل بزرگتر متوجه مسئول برگزاری مراسم بود که هماهنگی و کنداکتور دقیقی نداشت و فضا به سمتی رفت که کار از دست همه خارج شد.
کمتر از یک ماه پیش از معارفه رونالدو، قطر دیگر کشور آسیایی جام جهانی باشکوهی برگزار کرد و استانداردهای فوتبال قاره را جابه جا کرد. آنها زیر ذره بین رسانه های بین المللی بودند تا با کوچکترین اشتباه میزبانی شان زیر سوال برود، ولی آزمون پرفشار یک ماهه را با نمره بالایی پاس کردند و حالا امیدوارند برای میزبانی المپیک برنامه ریزی کنند.
فوتبال آسیا روی دور تند پیشرفت است و رقیبان ما تلاش می کنند با هر ابزاری که در اختیار دارند به سطح اول فوتبال جهان نزدیک شوند. آنها سرمایه گذاری زیادی انجام داده اند و به دنبال توسعه همه جانبه فوتبال هستند، چه از نظر فنی چه مدیریت و زیرساخت ها. یکی از دلایل جذابیت مراسم معارفه رونالدو امکانات ورزشگاه «مرسول پارک» بود؛ استادیوم کوچک ولی مدرنی که با استانداردهای روز طراحی شده و قرار است هوادارانی که برای تماشای بازی به آنجا می روند، لحظات مفرحی داشته باشند.
فوتبال ایران هنوز می تواند به استعدادهایی مثل مهدی طارمی تکیه کند که از زمین های خاکی ظهور کرده اند و می توانند خودشان را به بالاترین سطح فوتبال جهان برسانند، ولی فوتبال مدت هاست که به اتفاقات درون زمین محدود نمی شود و برای پیشرفت به مدیرانی با دید وسیع تر نیاز دارد.

آرمن ساروخانیان
روزنامه نگار

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول