کمیته رفاهی
 

خشونت نهفته دروازه بان های ایرانی!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 119 ] - سه شنبه, 13 دی 1401
خشونت نهفته دروازه بان های ایرانی!

به علت درگیری های موجود در زمین فوتبال، معمولا مهاجم ها کارت زرد و قرمز کمتری نسبت به هافبک ها یا مدافع ها دریافت می کند. علت هم تلاش بیشتر از حد مدافعان و ها...

به علت درگیری های موجود در زمین فوتبال، معمولا مهاجم ها کارت زرد و قرمز کمتری نسبت به هافبک ها یا مدافع ها دریافت می کند. علت هم تلاش بیشتر از حد مدافعان و هافبک ها برای تصاحب توپ و خطا روی حریف برای جلوگیری از گل خوردن است.

بالاتر از مهاجم ها، دروازه بان ها کمترین سهم را در دریافت کارت زرد و قرمز دارند چرا که به ندرت پیش می آید دروازه بان مجاب به انجام پنالتی یا دریافت کارت قرمز شود و به همین دلیل سهم آن ها نسبت به سایر بازیکنان از جرایم داوران و خشونتی بازی ها کمتر است.

با این حال ایران که فوتبالش به آمار و ارقام و حوادث عجیب و غریب شناخته می شود، در این زمینه گوی سبقت را ربوده و سهم دروازه بان ها بیش از هافبک ها، مدافعان و مهاجمان است! این عدد و رقم در لیگ برتر انگلیس، لالیگا اسپانیا و بوندس لیگا آلمان کاملا متفاوت است و کمترین سهم به حساب دروازه بان ها نوشته شده است.

خشونت دروازه بان های ایرانی

در طول فصل جاری و تا هفته چهاردهم، 29 دروازه بان مختلف برای 16 تیم به میدان رفته اند که حاصل آن 34 کارت زرد و یک کارت قرمز مستقیم است که روی هم رفته 35 کارت می شود؛ این عدد به این معنی است که هر دروازه بان به طور متوسط تا این لحظه از لیگ برتر 1.21 کارت دریافت کرده است که عددی به مراتب بالاتر از انگلیس، آلمان و اسپانیا است.

1- ایران – 29 دروازه بان – 35 کارت زرد و قرمز – 1.21 کارت به ازای هر بازی به نام هر دروازه بان

2- اسپانیا – 31 دروازه بان – 31 کارت زرد و قرمز – 1 کارت به ازای هر بازی به نام هر دروازه بان

3- انگلیس – 28 دروازه بان – 14 کارت زرد و قرمز – 0.5 کارت به ازای هر بازی به نام هر دروازه بان

4- آلمان – 28 دروازه بان – 12 کارت زرد و قرمز – 0.43 کارت به ازای هر بازی به نام هر دروازه بان

شاید اینطور گمان شود که شاید مدافعان ایرانی به خوبی دفاع نمی کنند که دروازه بان ها مجبور به خطا کردن می شوند اما یک نگاه به میزان کارت های دریافتی توسط مدافعان و هافبک های ایرانی در قیاس با بازیکنان شاغل در انگلیس، آلمان و اسپانیا نشان می دهد که بازیکنان فوتبال ایران بسیار کمتر از استانداردهای این سه لیگ معتبر کارت زرد و قرمز دریافت کرده اند! در واقع هر چه دروازه بان های خشونت به خرج می دهند و کارت زرد و قرمز می گیرند، مدافعان مراقب رفتار خود هستند!

به نظرم می رسد علت اصلی دریافت کارت زردهای مختلف توسط دروازه بان های ایران به اتلاف وقت بیش از حد آن ها و تصمیم داوران برای جریمه کردن این بازیکنان برمی گردد که ترفندی برای جلوگیری از سرعت بازی و گل خوردن از تیم حریف است. البته این بخشی از مساله است و اعتراض بیش از حد دروازه بان ها و خطاهای پنالتی و همینطور درگیری با بازیکنان حریف از دیگر عواملی است که به این مساله دامن زده است. 

محمدرضا اخباری، دروازه بان تراکتور در این فصل یکی از آمارها را از این حیث به جای گذاشته و با هشت امتیاز انضباطی همراه با نادر محمدی در صدر جدول جرایم انضباطی قرار دارد. 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول