کمیته رفاهی
 

خداحافظ آقای پله؛ از مروارید سیاه تا خالق ژوگوبونیتو

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 142 ] - جمعه, 9 دی 1401
خداحافظ آقای پله؛ از مروارید سیاه تا خالق ژوگوبونیتو

 دقایقی پیش پله پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان چشم از جهان فروبست تا دنیای فوتبال با یکی از بهترین های خود خداحافظی کند. ادسون آرانتس د...

 دقایقی پیش پله پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان چشم از جهان فروبست تا دنیای فوتبال با یکی از بهترین های خود خداحافظی کند.

ادسون آرانتس دوناسیمنتو معروف به «پله» یکی از اسطوره های تاریخ دنیای فوتبال است که به گفته بسیاری از کارشناسان بهترین بازیکن مستطیل سبز شناخته می شود. بازیکنی که در سن 17 سالگی در تیم ملی برزیل یک شاهکار بزرگ رقم زد و توانست فوتبال زیبای سلسائو معروف به «ژوگوبونتینو» را دوباره احیا کند.

پله در جام جهانی 1958 باعث شد تا برزیل برای اولین بار قهرمان دنیا نام گیرد و خفت جام جهانی 1950 و شکست مقابل اروگوئه در خانه و در فینال را فراموش کند. این پایان کار قهرمان داستان ما نبود. او در جام جهانی 1962 و 1970 نیز باز ستاره برزیل شد و توانست نام خود را در تاریخ جام جهانی جاودانه سازد.

پله تنها بازیکنی در تاریخ فوتبال است که توانسته 3 بار قهرمان جام جهانی شود. افتخاری که به نظر می رسد تا سالیان آینده نیز کسی نتواند آن را تکرار کند.

پله جدای از چهره ای ورزشی یکی از الهام بخش ترین افراد مشهور دنیا نیز است. مجله تایم آمریکا، پله را یکی از مهمترین چهره های قرن معرفی کرد. او مفهومی تازه به فوتبال بخشید و توانست میلیون ها نفر را عاشق مستطیل سبز کند.

با اینکه رکورد تعداد گل توسط رونالدو شکسته شد ولی با این حال نباید فراموش کرد که این بازیکن در 1363 بازی توانست 1281 گل به ثمر رساند. او نماد وفاداری برای سانتوس برزیل نیز بود و تمام دوران باشگاهی خود را در این تیم سپری کرد. او 19 فصل فوق العاده را در این تیم سپری کرد و توانست 24 جام بدست آورد که از مهمترین آنها می تواند به 2 قهرمانی در کوپا لیبرتادورس و 6 قهرمانی در لیگ برزیل اشاره کرد.

پله در سال 1994 سفیر یونسکو شد و در سال 1995 نیز در زمان ریاست جمهوری هنریکه کوردوسو به سمت وزیر ورزش کشور برزیل رسید. او همچنین به دنیای سینما هم رسید و توانست در فیلم معروف فرار به سوی پیروزی در کنار سیلوستر استالونه و مایکل کین نقش آفرینی کند.

پله در زمان حیات خود لحظات درخشانی را برای دنیا رقم زد. او در سن 82 سالگی چشم از جهان فروبست. تا یکی از اسطوره های به یادماندنی دنیای فوتبال برای همیشه هوادارانش را ترک کند. او که همواره از محبت، سرسختی و مهربانی صحبت کرد.

پایان پیام/

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول