کمیته رفاهی
 

از جام جهانی تا جام ملت ها؛ تغییر نسل یا قهرمانی در آسیا؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 178 ] - چهارشنبه, 7 دی 1401
از جام جهانی تا جام ملت ها؛ تغییر نسل یا قهرمانی در آسیا؟

با اتمام جام جهانی که با خروج ایران مرحله گروهی این رقابت ها به علت ناکامی در صعود به مرحله بعد همراه بود، کارشناسان فوتبال و هواداران تیم ملی میانگین سنی بال...

با اتمام جام جهانی که با خروج ایران مرحله گروهی این رقابت ها به علت ناکامی در صعود به مرحله بعد همراه بود، کارشناسان فوتبال و هواداران تیم ملی میانگین سنی بالای این تیم را یکی از عوامل در حذف ایران قلمداد کردند.

ایران در حالی وارد جام جهانی 2022 قطر شد که پیرترین تیم حاضر در این رقابت ها بود و تعداد زیادی از بازیکنان تیم ملی بیش از 32 سال سن داشتند و در ترکیب اصلی هم بازیکنان در محدوده 30 سال بودند.

به علت حفظ بدنه اصلی تیم ملی فوتبال ایران از جام جهانی گذشته تاکنون، کمتر بازیکن جوانی توانست راه خود را به تیم ملی باز کند و جوان ترین بازیکن تیم کی روش حدود 25 سال داشت؛ در حالی که در اکثر تیم های ملی بازیکنان 19، 20 ساله به میدان رفتند.

با توجه به این اوضاع، اکنون مسئولان فدراسیون فوتبال اعم از مهدی تاج، رئیس این فدراسیون یکی از مطالبات خود از سرمربی بعدی ایران که شاید کی روش باشد را جوانگرایی تا سال 2024 مطالبه خواهند کرد.

نگاهی به ترکیب تیم ملی ایران نشان می دهد این تیم کاملا در مرحله گذار است و فوتبالیست های مختلفی در اواخر دوره حرفه ای خود قرار دارند. در نتیجه در صورت وجود بازیکنان جوان و آینده دار، سرمربی بعدی تیم ملی ایران ناچار به جوانگرایی تا جام جهانی خواهد بود اما هنوز مشخص نیست که آیا سرمربی بعدی تا جام ملت ها این تغییرات را کلید خواهد زد؟

با توجه به اینکه مطالبه اصلی فوتبال ایران از سرمربی تیم ملی قهرمانی و موفقیت در آسیا است، باید دید کی روش یا گزینه هایی مانند برانکو، دایی، مجیدی یا گزینه های آتی می توانند بازیکنان باتجربه و تکامل یافته خود را در فاصله یک سال تا قهرمانی آسیا کنار بگذارند.

نگاهی به ادوار گذشته حضور ایران در جام جهانی که معمولا یک تا دو سال قبل از جام ملت های آسیا برگزار می شود، نشان می دهد معمولا در جام ملت هایی که 7  ماه بعد از جام جهانی برگزار می شود، چندان تغییرات زیادی رخ نمی دهد و مربیان با شاکله اصلی تیم خود در جام جهانی به جام جهانی می روند و سپس تغییرات را کلید می زنند.

اما نگاهی به جام ملت هایی که در گذشته در فاصله دو سال تا جام جهانی برگزار می شد، نشان می دهد، که مربیان حتی بیشتر از دو سوم تیم خود را تغییر داده اند.

دوره بعدی جام ملت های آسیا با توجه به انصراف چین و انتخاب یک کشور دیگر (قطر) با فاصله یک سال و نیم تا جام جهانی اخیر برگزار می شود و شاید مانند دو، سه دهه گذشته مربیان فرصت اعمال تغییرات را داشته باشند. درست مانند آنچه در جام ملت های 1980 و 2000 رقم خورده است که تغییرات نسبت به جام جهانی قبل بسیار بوده است.

در زیر اسامی بازیکنانی که در جام جهانی بازی کردند اما در جام ملت های آتی از تیم ملی جدا شده اند آمده است:

جام جهانی 1978 تا جام ملت های 1980

بهرام مودت، رسول کربکندی، جواد الله رودی، علیرضا قشقاییان، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان، حسین کازرانی، حسین نایب آقا، علی پروین، ابراهیم قاسم پور، محمد صادقی، علی شجاعی، مجید بیشکار، حسین مجدتیموری، ناصر نورایی (16 بازیکن)

(با توجه به انقلاب ایران و خروج چهره های مخالف با حاکمیت از کشور و محرومیت و ممنوعیت برای برخی ها، تغییرات در تیم ملی بیش از هر دوره دیگری بود.)

جام جهانی 1998 تا جام ملت های 2000

احمدرضا عابدزاده، نیما نکیسا، نعیم سعداوی، محمد خاکپور، افشین پیروانی، نادر محمدخانی، علی اکبر استاداسدی، رضا شاهرودی، جواد زرینچه، مهدی پاشازاده، علیرضا منصوریان، سیروس دین محمدی، علی لطیفی، بهنام سراج (14 بازیکن)

جام جهانی 2006 تا جام ملت های 2007

ابراهیم میرزاپور، سهراب بختیاری زاده، یحیی گل محمدی، محرم نویدکیا، علی دایی، آرش برهانی (6 بازیکن)

جام جهانی 2014 تا جام ملت های 2015

رحمان احمدی، دنیل داوری، حسین ماهینی، پژمان منتظری، احمد آل نعمه، هاشم بیک زاده، استیون بیت آشور، رضا حقیقی، قاسم حدادی فر، بختیار رحمانی (10 بازیکن)

جام جهانی 2018 تا جام ملت های 2019

رشید مظاهری، محمدرضا خانزاده، سعید عزت اللهی، رضا قوچان نژاد (4 بازیکن)

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول