کمیته رفاهی
 

تشریح روند اجرای سیستم کمک داور ویدئویی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 179 ] - سه شنبه, 29 آذر 1401
تشریح روند اجرای سیستم کمک داور ویدئویی

، هدایت ممبینی، دبیرکل فدراسیون در گفتگو با استودیو فوتبال درباره سیستم کمک داور ویدئویی گفت: ضمن عرض سلام و احترام به ببیندگان و همه طرفدران فوتبال به گذشته ...

، هدایت ممبینی، دبیرکل فدراسیون در گفتگو با استودیو فوتبال درباره سیستم کمک داور ویدئویی گفت: ضمن عرض سلام و احترام به ببیندگان و همه طرفدران فوتبال به گذشته کاری ندارم از زمانی که بنده به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال منصوب شدم، چهار جلسه با نماینده شرکت ای وی اس بلژیکی که جهت اجرای VAR در فوتبال کشور انتخاب شده است، داشتم.  همچنین در این نشست ها سعی کردیم زمان مشخصی را برای پیشبرد این سیستم داشته باشیم. با برنامه خیلی مدون و از پیش از طراحی شده سعی داریم سرعت کار را بالا ببریم تا بتوانیم در یک زمان مشخص پروژه VAR را در کشور اجرایی کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: ما این پروژه را به چند بخش تقسیم بندی کردیم. در ابتدا بحث زمان قرارداد با این شرکت است که کمیسیون معاملات شرکت مذکور را انتخاب کرده و به آن ابلاغ کردیم و جلساتی را نیز با آنها برگزار کردیم. انشاءالله بعد از عقد قرارداد، بحث بررسی فنی ورزشگاهها، آموزش داوران و همچنین تجهیز چند ورزشگاه را در دست داریم. طبق برآوردی و برنامه ریزی که ما در فدراسیون انجام دادیم و طبق پروتکل های فیفا باید کلیه ورزشگاه هایمان را به این سیستم تجهیز کنیم. ولی چون یک سری از ورزشگاههای ما زیرساخت شان ضعیف تر است، مقرر شد در دو فاز کار را جلو ببریم. در فاز اول باشگاههایی که اعلام آمادگی کردند و در فاز دوم باشگاههایی که توان مالی کمتری دارند، اجرا شود.

دبیرکل فدراسیون افزود: قصد داریم برنامه آموزش داوران برای استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی را در دو فاز انجام دهیم. فاز اول این آموزش را در بهمن ماه اجرا کنیم و فاز دوم را در خردادماه سال 1402 انجام دهیم تا بتوانیم داوران زیادی که لایسنس این پروژه را داشته باشند، استفاده کنیم. اگر طبق زمانبندی که در نظر داریم، برنامه هایمان جلو برود در ماههای اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه طوری برنامه ریزی کردیم که یک تعداد از ورزشگاههایمان را به تجهیزات VAR مجهز می شود.

وی در پاسخ به سوال مجری استودیو فوتبال درباره اینکه کدام ورزشگاهها، اولین استادیوم هایی هستند که به این سیستم مجهز می شوند؟ گفت: ورزشگاه آزادی چون یک ورزشگاه ملی و میزبان مسابقات تیم ملی است را در اولویت داریم. همچنین ورزشگاههای فولادخوزستان، نقش جهان اصفهان، تراکتورتبریز، گل گهر، مس کرمان و نساجی قائم شهر نیز ورزشگاههای هستند که فکر می کنم، در فاز اول می توانیم آنها را اجرایی کنیم. ولی تیم فنی ما و شرکت مذکور در حال بررسی هستند تا گزارش کاملی از این ورزشگاهها را به ما ارائه دهند تا ببینیم اولویت با کدام یک از ورزشگاههاست. انشاءالله بتوانیم این امکانات و تجهیزات را در اسرع وقت نصب کنیم.

ممبینی در پایان اظهار داشت: امیدوارم با برنامه ریزی که فدراسیون در این راه انجام داده است و با همکاری سایر نهادهای ذیربط در زمان مقتضی این پروژه را به سرعت جلو ببرد تا بتوانیم در زمان مقرر سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) را به اجرا بگذاریم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول