عزاداری

 

توضیحات تاج درمورد گزینه های سرمربیگری تیم ملی و آینده کی روش

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 255 ] - سه شنبه, 29 آذر 1401
توضیحات تاج درمورد گزینه های سرمربیگری تیم ملی و آینده کی روش

مهدی تاج در مورد اینکه مدارکی وجود دارد که با کی روش در زمان اسکوچیچ مذاکره هایی صورت گرفته گفت: این ها را به من نه، به مردم نشان بدهید. من نه دیده ام، نه شنی...

مهدی تاج در مورد اینکه مدارکی وجود دارد که با کی روش در زمان اسکوچیچ مذاکره هایی صورت گرفته گفت: این ها را به من نه، به مردم نشان بدهید. من نه دیده ام، نه شنیده ام، اگر سراغ دارید به مردم نشان بدهید.

وی در مورد بیانیه فدراسیون فوتبال علیه اسکوچیچ که پیگیرد قانونی خواهد داشت گفت: ادعاهایی توسط من برای یک نفر علیه یک نفر در کشور دیگری صورت می گیرد. پرسپولیس زمانی که باشگاه النصر از او شکایت کرد آن زمان من در فدراسیون فوتبال هم مسئولیتی نداشتم. من استوری گذاشتم و گفتم به عنوان نایب رئیس AFC این مساله درست نیست ولی من با همین استوری به کمیته انضباطی AFC و فیفا و دادگاه عالی ورزش کشیده شدم. آیا حرف بدی زده بودم؟ ولی آنجا النصر به AFC شکایت کرد و بعد حرفم را شنید ولی رایی صادر نکرد اما آنها رفتند از من و پرسپولیس به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند که من و پرسپولیس وکیل های جداگانه گرفتم و حتی علیه AFC هم شکایت کردند که در آنجا هم رای به نفع ما صادر کردند. بنابراین می توان پیگیری حقوقی کرد اگر هم بخش حقوقی ما شکایت کرده باشد کار غیر قانونی انجام نشده است.

رئیس فدراسیون فوتبال درمورد اظهارات برخی بازیکنان درخصوص نگه داشتن کی روش در تیم ملی، خاطرنشان کرد: من کی روش را حفظ می کنم یا فلان مربی را می آورم، من که با بازیکنان چند روز بودم و می دانم که مثلاً آزمون نمی تواند مربی را نگه دارد.

تاج در مورد اینکه تیم ملی نتیجه خوبی در جام جهانی نگرفت گفت: تیم ملی با هیچ دوره ای در این دوره قابل مقایسه نبود و همه تلاش ها برای عادی سازی فضای مسابقه بود و یکسری از داخل و خارج و دوستی مثل شما یا دشمنی در جایی دیگر و... شرایط عادی نبود. در مثالی در عربی می گویند درک کردنی هست، اما وصف کردنی نیست. خیلی ها می دانند در داخل و خارج چه افرادی علیه تیم ملی کار می کردند.

وی افزود: من نیامده ام از مربی دفاع کنم و نه احساسی حرف بزنم. شاید بخواهید کی روش را له کنید. من انتظار باخت سنگین مقابل انگلیس را نداشتم و از مردم هم عذرخواهی کردم. مگر می شود بگویم که بد نتیجه گرفته ایم و عذرخواهی هم نکنیم؟ اگر بخواهیم مسائل را باز کنیم که هیچ اگر قابل درک است که.... دروازه بان تیم ملی در آغاز مسابقه مصدوم شد و دروازه بان تعویض شد و همه ما انتظار دیگری داشتیم.

وی تصریح کرد: چه اتفاقی افتاد که ما به انگلیس باختیم و بد هم باختیم، اما هرچه از زمان بازی گذشت بهتر شدیم و دو گل هم به انگلیس زدیم. در نیمه دوم 3 بر 2 باختیم و دوبار هم توپ را به میله زدیم!

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: شرایط عادی نبود در بازی با انگلیس اما 4 روز بعد بحث هایی بین مدیران و بازیکنان پیش آمد و خودشان به نتیجه رسیدند که اتفاقات خوبی نبوده است، اما مقابل ولز بازی قابل قبولی انجام دادیم؛ حتی با آمریکا که بازنده شدیم تیم ملی ایران بازی کرد. تا دقیقه 99 هم آماده صعود بودیم و نصف قدم تا صعود فاصله داشتیم حتی به داور برای یک پنالتی اعتراض کردیم. گفت اگر هم پنالتی بود هم وقت تمام شده است و این حرف داور حرف درستی بود.

تاج در مورد اینکه تیم ملی مدیر فنی دارد یا خیر، گفت: خیر؛ کی روش خودش فنی است و ما در 2018 هم نداشتیم و در بازی های اسکوچیچ هم مدیر فنی نداشتیم.

وی در مورد اینکه چرا سرمربی تیم ملی انتخاب نمی شود، گفت: خیلی تیم ها مثل قطر که میزبان مسابقات هم بود خوب هم نتیجه نگرفت، اما قطر و عربستان هم بعد از باخت هم سرمربی تیمشان را عوض نکردند. عربستان هم مثل ما باخت. ما هم به همین قهرمان جهان یک بر صفر بازنده شدیم و ولز را بردیم و این ها را کنار هم برای چی می گذارید؟ می خواهید کی روش را بکوبید؟ صدا و سیما ملی است، نه میلی که میل شما بکشد یا نه!

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه حشمت مهاجرانی و علی پروین را قبول دارید پس بگویید که چرا تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص نمی شود، تصریح کرد: خیلی ها باختند و سرمربی شان را تغییر ندادند و احساس می کردند با همین نفرات کارشان را ادامه دادند. انگلیس هم به حساب خودش هم خوب نتیجه نگرفت و تغییر نداد. آلمان هم سرمربی خود را تغییر نداده عربستان هم همین طور، ما هم احساسی نمی خواهیم عمل کنیم. هم کی روش و هم دیگران جز گزینه های سرمربیگری تیم ملی هستند. تیم ملی کشور است و تیم آقای تاج نیست که بخواهم فقط من تصمیم بگیرم. من اشتباهاتی داشته ام و بازهم اشتباه خواهم کرد. بهترین تصمیم انتخاب کی روش برای حضور در جام جهانی است.

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده مارک ویلموتس اظهار داشت: باید این مبلغ را پرداخت کنیم. خوشبختانه فیفا در حال کمک کردن مبلغی به فدراسیون فوتبال است تا پول ویلموتس پرداخت شود. این مبلغ پرداخت هم شده است. پرونده ویلموتس 4 میلیون دلار جریمه بود که 6 میلیون دلار همراه با جرائم و 5 درصدی که در رأی آمده بود با احتساب این مبالغ پرونده ویلموتس حدود 6 میلیون دلار می شد. 

تاج تأکید کرد: اگر رأی به ضررمان شد باید 9.6 میلیون دلار پرداخت می کردیم. خوشبختانه با اعتراض فدراسیون و پیگیری های انجام شده و وکلایی که در مجموعه قبلی کمک کردند و همچنین وکلای نهاد ریاست جمهور رأی شکسته شد در این حال جریمه ها نیز از بین می رود. هر حکمی در دادگاه CAS شکسته شود همه جریمه هایش بخشیده می شود، اما اصل مبلغ هم نصف شد. اکنون 3.5 میلیون دلار باید پرداخت کنیم. 

وی در مورد وضعیت توقیف ساختمان فدراسیون فوتبال توسط شرکت شستا به دلیل محقق نشدن وام این شرکت برای تحویل 2 میلیون یورو به مارک ویلموتس اظهار داشت: آن موضوع قابل رسیدگی است و هر ادعایی را می توانند رسیدگی کن و ما هم مکلف به پاسخگویی هستیم. 

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا برانکو جزو گزینه های سرمربیگری تیم ملی است، گفت: اسم برانکو هم مطرح است.

تاج در خصوص اینکه آیا مذاکره میرشاد ماجدی با این مربی در عمان صحت دارد، توضیح داد: خیر، ماجدی مسئولیتی برای این کار نداشت. ما مذاکره ای با برانکو نکرده ایم اگر هم قرار است فدراسیون مذاکره ای انجام دهد باید من در جریان باشم و با برانکو و کی روش و هیچ گزینه دیگری هنوز صحبت نکرده ایم.

وی در خصوص اینکه آیا مربی ایرانی نیز جزو گزینه های سرمربی تیم ملی است، عنوان کرد: چیزی که به ذهن من می آید مجموعه مربیان ایرانی بزرگواری داریم. خودم هم با خیلی از مربیان ایرانی مثل مرحوم پورحیدری، مرحوم حجازی، محمد مایلی کهن، علی دایی، فرهاد کاظمی و ... کار کرده ام که همگی محترم و عزیز هستند. نیت من این است که از سرمربیانم دفاع کنم.

مدیرعامل اسبق باشگاه سپاهان در مورد اینکه ناصر حجازی همیشه از او تعریف می کرد، گفت: زمانی که حجازی در سپاهان سرمربی ما بود بازی های لیگ جزیی بود. یک نیم فصل با آن مرحوم 3 امتیاز گرفتیم. یادم هست تماشاگران به من و او چیزهای می گفتند. اولین دوره ای بود که حجازی پس از حضور در بنگلادش به ایران آمد. پس از حضور حجازی در سپاهان او را به ذوب آهن بردیم. 

تاج اضافه کرد: هدف نهایی من هم اهتزاز پرچم تیم ملی است. اگر انتقادی هم هست مهم این است که ما بفهمیم این انتقاد بوی شخصی ندارد و برای کشور است. ما و صداوسیما سرباز این کشور هستیم. من وقتی عضو هیأت مدیره پرسپولیس بودم با علی پروین کار کردم.

وی در مورد اینکه با توجه به سابقه مدیریتی اش انتظار می رود شفاف پاسخ بدهد و به همین دلیل بهتر است گزینه های سرمربیگری تیم ملی را بگوید، پاسخ داد:  من اکنون نمی توانم گزینه ها را بگویم. کی روش یکی از گزینه ها است مگر می شود در مورد تیم ملی کشور فکر نکنیم؟

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا جواد نکونام جزو گزینه های سرمربی ملی است، گفت: قرار بود نکونام کمک کی روش شود. می خواستیم یک ایرانی سازی که فکر می کردیم مدل موفقی است انجام بدهیم به نکونام گفتیم شما در جام جهانی دستیار کی روش می شوید و هر نتیجه ای چه خوب چه بد در این رقابت ها بگیریم و حتی اگر هر سه بازی را هم می بردیم کی روش مدیر فنی و شما سرمربی در جام ملت ها می شوید اما جواد نتوانست بیاید. 

تاج در خصوص اینکه نکونام اعلام کرده هیچکس از فدراسیون با من تماس نگرفته است، پاسخ داد: کی روش و دوستان من با او صحبت کرده بودند. خود من با گرشاسبی مدیرعامل باشگاه و حتی ابراهیمی مدیرعامل کارخانه فولاد صحبت کردم. اما بگذریم.

وی در خصوص اینکه آیا با فرهاد مجیدی و امیر قلعه نویی برای سرمربیگری صحبت شده است، عنوان کرد: مجیدی جزو گزینه های خوبی است که می تواند به کشور ما کمک کند و من با قلعه نویی صحبتی نکردم و علی دایی هم جزو گزینه ها است. 

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص پاداش بازیکنان تیم ملی و اعضای هیأت رئیسه فدراسیون مثل وام 10 میلیاردی برای تیم ملی و پاداش 30-40 میلیونی به کارمندان فدراسیون گفت: فدراسیون فوتبال آیین نامه ای دارد و مطابق مقررات برای برد و مساوی پاداش تعیین می کند، باخت که پاداشی ندارد. این آیین نامه سال ها است که اجرا می شود. مقابل انگلستان نبردیم و پاداشی هم ندادیم. وقتی ولز را بردیم باید پاداش پرداخت می کردیم و این کار را هم انجام دادیم. در بازی با آمریکا هم نبردیم و پاداش ندادیم. 

تاج ادامه داد: پاداش صعود به جام جهانی که باید به بازیکنان تعلق می گرفت مربوط به قبل است. هنوز حواله خودرو به آنها پرداخت نشده اما بنا است پرداخت شود. 

وی در خصوص اینکه مهدی نبی مدعی شده بازیکنان تیم ملی در نیمه دوم بازی با الجزایر نمی خواستند به زمین بیایند و در شرایطی که در آن زمان وزیر ورزش در محل اردوی تمرین تیم ملی در دوحه قطر بود، اظهار داشت: من بازی با الجزایر را ندیدم. یادم هست تیم ما در قطر مشکلاتی جدی داشت و خودم با شیخ حمد با توجه به ارتباط بسیار خوبی که با فدراسیون قطر داریم صحبت کردم. ممکن است فدراسیون قبلی هم این کار را کرده باشد. من هم یک زنگ در آن زمان به شیخ حمد زدم در حالیکه مسئولیتی در فدراسیون نداشتم از او خواستم تلاش کنید تیم ما یک بازی با الجزایر در دوحه انجام بدهد اما آن مسابقه را ندیدم. 

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد آخرین وضیعت دریافت مجوز حرفه ای استقلال و پرسپولیس گفت: در مورد مجوز حرفه ای با مدیران باشگاه های لیگ برتر و لیگ یک جلسه داشتیم. مجوز حرفه ای بخش الزامی فیفا و AFC است همه باشگاه ها باید این مجوز را داشته باشند. باید از صداوسیما گله ای کنم. این سازمان باید دنبال این باشد که چرا فوتبال ما باید به اما و اگرها برسد. مجوز حرفه ای مهم است اما در جای خودش. این موضوع یکی از ریشه های اصلی عقب ماندگی فوتبال ما است. اگر می خواهیم تیم ملی قوی داشته باشیم باید باشگاه ها ما پربازده باشند غیر از این که نیست؟ باید لیگی پربازده داشته باشیم که از درون آن بازیکنان خوب بیایند.

تاج افزود: متأسفانه مجوز تیم های ما قبلاً به دلیل اشتباهاتی که مجموعه فدراسیون انجام دادند، لغو شده است. حضور در لیگ قهرمانان آسیا را از دست دادیم و تعلیق شدیم. خبر خوب این است که امروز کمیته حرفه ای از تعلیق درآمد و استقلال و پرسپولیس می توانند به لیگ قهرمانان آسیا برگردند. 

وی ادامه داد: خود من عضو کمیته مسابقات فیفا هستم و همین امروز فیفا از ما سؤال کرد تصمیمی است که به ما ابلاغ کردند و فرایندی دارد. اصل نامه آقای مهاجا است که مسئول صدور مجوز حرفه ای AFC است. تصمیم این کمیته باید به هیأت اجرایی AFC برود. معمولاً هیأت اجرایی تصمیمات کمیته حرفه ای را تأیید می کند. موضوع بخش نامه و ابلاغ شده است اما در آن نوشته شده وقتی سندیت و رسمیت دارد که به هیأت اجرایی برود.

رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: در فیفا و AFC کمیته ها تصمیم می گیرند نه افراد. کمیته صدور مجوز حرفه ای ما را از تعلیق درآورده زیرا همه نگرانی های شان را رفع کرده ایم. البته شرط و شروطی هم دارند.

تاج اضافه کرد: در ابتدای این گفت وگو از من پرسیدید با وجود اینکه مریض بودم چرا بازگشتم اما یکی از کارهایی که می خواستم انجام بدهم، همین بود و می خواستیم اعتباری که از دست داده بودیم بازگردد. کمیته صدور مجوز حرفه ای افغانستان، تاجیکستان و پاکستان هم فعال است اما درست نیست باشگاه های ما به عنوان تیم اول آسیا تعلیق باشند یا فدراسیون تعلیق باشد.

وی اضافه کرد: کمیته بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه ای ما منحل شده بود البته زمانی هم این دو کمیته را نداشتیم و باید دیگران می آمدند و ما را ممیزی می کردند. نمایندگانی از ازبکستان، ترکمنستان و ... می آمدند برای خود ما خیلی بد بود که سه نفر بیایند و ما را ممیزی کنند. یکی از کارهایی که به ذهن من آمد و باید صددرصد انجام بدهم و با کار کردن آن را انجام داده ایم و صوری نیست همین موضوع بوده است.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: آنها در نامه خود اعلام کرده اند کمیته مجوز حرفه ای ایران از تعلیق درمی آید و از این تاریخ می توانید کمیته بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه ای داشته باشید که مثل ژاپن و کره جنوبی خودتان ممیزی کنید. البته اگر بار دیگر تقلبی صورت بگیرد فدراسیون فوتبال محروم خواهد شد یعنی کل فدراسیون فوتبال و تیم ملی. می توانید در آن حالت برای خودمان به جای 90 دقیقه 100 دقیقه بازی کنیم. (با خنده)

تاج اضافه کرد: اگر باشگاه این مشکل را دارد باید خودمان حلش کنیم نه اینکه برایش سند بگذاریم. مجوز حرفه ای چند مؤلفه مثل آکادمی، دوپینگ، فیرپلی یعنی اینکه مثلاً یک نفر در دو باشگاه مسئولیت نداشته باشد، دارد.

وی در خصوص اینکه اگر باشگاه ها این موارد را رعایت نکنند لیگ برتر ایران 12 یا 14 تیمه خواهد شد، گفت: آنها را از لیگ خودمان کنار نمی گذاریم اما حتماً آنها را از جام باشگاه های آسیا حذف می کنند. اکنون دو باشگاه داریم که شرایط مجوز حرفه ای را ندارند  اما لیگ ایران 16 تیمی است. جدای از این مؤلفه ها باید مسائلی مثل کمپ، حقوقی، مالکیتی، قراردادهای شفاف، پرداخت همه دیون، تعیین تکلیف همه بدهی ها و ... را داشته باشند. ضمن اینکه باید اساسنامه و چارت سازمانی مشخصی داشته باشند. پزشک، مسئول رسانه و ... از دیگر موارد لازم در کسب مجوز حرفه ای است. 

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: امروز همه مدیران باشگاه های لیگ برتر و لیگ یک را جمع کردیم هرچند این جلسه سه ساعته را رسانه ای نکردیم اما مهم ترین صحبت ما در این جلسه غیر علنی این بود که باید تعلیق نشویم زیرا اگر این بار هم چنین اتفاقی بیفتد کل فدراسیون تعلیق خواهد شد.

تاج اضافه کرد: البته بحث مجوز حرفه ای تقریباً به فدراسیون فوتبال ارتباطی ندارد بلکه کمیته های بدوی و استیناف باید آن را پیگیری کنند. برای لیگ فوتسال و بانوان نیز از شهریور سال آینده دریافت مجوز حرفه ای الزامی می شود. همانگونه که برای لیگ برتر و لیگ یک همین الان اجباری است و اگر تیم ها مجوز حرفه ای نگیرند باید حتماً مجوز ملی برای حضور در لیگ کشور تا آن تاریخ بگیرند. 

وی در مورد اینکه آیا تدبیری برای تقویت بیشتر تیم ملی جوانان یا حتی اضافه شدن برخی نفراتش به تیم ملی بزرگسالان در جام ملت های آسیا وجود دارد، گفت: وقتی به فدراسیون فوتبال آمدیم در همین مسابقات قهرمانی آسیا در سید 4 بودیم این برای ما خیلی بد است. خود من به جای شیخ سلمان در قرعه کشی شرکت کردم. این برای فوتبال ما در سطح بین المللی شرایط بدی را رقم می زند. زمانی تیم فوتسال ساحلی ما دوم جهان بود اما به دلیل اینکه نتوانستیم به جام جهانی برویم در آسیا ششم شدیم. 

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: روی همه تیم ها کار شده به شکلی که اکنون فوتبال ساحلی ما قهرمان جهان شد. فوتسال کار خودش را انجام می دهد، نباید در فینال به ژاپن می باختیم اما در ساحلی شانس آوردیم و با وجود بازی خیلی خوب برزیل ما قهرمان شدیم.

تاج خاطرنشان کرد: باید در نوجوانان و جوانان تلاش کنیم هرچند در سید 4 هستیم اما باید بالا بیاییم. اردوهای خوبی هم برگزار شده است. دو روز قبل تیم جوانان از اردوی عمان بازگشت. اگر بخواهیم از نفرات جوانان در بزرگسالان استفاده کنیم بیش از اندازه جوانگرایی کرده ایم. البته هر کسی سرمربی تیم ملی آینده باشد یکی از مطالبات ما جوانگرایی است. باید بازیکن سالاری هم از بین برود. خیلی ها اعتقاد دارند باید ترکیبی از نفرات زیر 21 سال به مسابقات امیدهای آسیا برویم.

وی درمورد اینکه دلیل لغو آخرین کنفرانس مطبوعاتی کی روش قبل از جام جهانی 2022 درمورد توضیح ندادن در خصوص لیست 25 نفره، پاسخ داد: ما برای مصاحبه مطبوعاتی او در اتریش، ایران و قطر مشکلاتی داشتیم. فکر می کردیم ممکن است خیلی از سوال هه فوتبالی نباشد. خود کی روش می.گفت به سوال های فوتبالی جواب می دهم. البته برخی سوال ها در حوزه او نبود اما پاسخگو بود . به نظر من هم بهتر بود لیست 26 نفره باشد . همان جا هم به خودش گفتیم اگر 26 نفر می بردید، بهتر بود.

رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: زمان انتخاب کی روش بسیار محدود بود. 8 شهریور انتخاب شدیم و 16 شهریور او وارد کشور شد . بیست و دوم به اتریش رفتیم. سپس تیم بازگشت و با برگزاری یک بازی در تهران به جام جهانی رفت. فرصت خیلی زیاد نبود.

تاج درمورد اینکه حدود 10 سال است کی روش سرمربی ایران بوده و چند بار باید به او فرصت بدهیم، گفت: چند بار این سوال در همین برنامه طرح کردید؟ تاج خطاب به مجری برنامه گفت سه بار خودت گفتی من قانع شدم، درست است و فهمیدم. باز هم جواب بدهم، دیگر سوال نمی کنی؟ مشکل شما ندانستن نیست، نخواستن برای دانستن است اما من مکلف هستم به مردم که ولی نعمت ما هستند پاسخ بدهم.

وی ادامه داد: کی روش در دوره اول حضورش دو بار تیم ما را به جام جهانی برد و در 2018 بدون شکست ما را به جام جهانی رساند. نتایج آن دوره برخلاف جام جهانی بریل بد نبود . خودتان پنج دقیقه قبل می گفتید مقابل آرژانتین خوب بازی کردیم و در دقیقه 90 باختیم. در روسیه جام جهانی موفق داشتیم. صعود مهم است و امسال هم تا آخرین لحظه شانس صعود داشتیم.

رئیس فدراسیون درمورد اینکه آیا حق دارد به کی روش بگوید باید به خبرنگاران جواب بدهی، گفت: قدرت رئیس هر فدراسیون خیلی زیاد است اما این قدرت بر هر امری نقش نمی بندد. می تواند بگوید می توانم سرمربی را تغییر بدهم اما در برخی امور مثل ارنج سرمربی من نمی توانم نظری بدهم.

تاج درمورد اینکه رئیس فدراسیون باید از کمیته فنی بخواهد به سرمربی تیم ملی بگوید باید با این سیستم و روش کار کند، توضیح داد: از سال 1368 مدیرعامل باشگاه بودم. همه رده ها را هم طی کردم اما هیچ وقت در کار سرمربی و امور فنی دخالت نکردم. احساس من این است وظیفه رئیس فدراسیون و مدیرعامل باشگاه هم این نیست. کمیته فنی یک قاعده مستثنی دارد که ما این کمیته را نداریم. ما مدیر فنی نداریم. همانگونه خیلی از کشورها و باشگاه ها مدیرفنی ندارند اما کمیته فنی دارند. 

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به یک توضیح مهم درمورد مجوز حرفه ای تاکید کرد: باید 51 درصد درآمد باشگاه ها در دفاترشان از حقوق شناخته شده فوتبال باشد . مثل حق پخش تلویزیونی، تبلیغات دور زمین، روی پیراهن، ترانسفر بازیکن و درآمد روز مسابقه. یا باید دروغ بگوییم یا اینکه کارشکنی کرده و پول بدهیم. ما جلسه خوبی با مدیران سازمان خصوصی سازی داشتیم اما واقعیت این است سازمان صدا و سیما اکنون نمی تواند بیاید پول فوتبال را بدهد.

تاج درمورد اینکه چرا باید صدا و سیما با فوتبال پول بدهد، گفت: ما بحثی روی این نداریم صدا و سیما به باشگاهی پول بدهد که متعلق به دولت است. سازمان خصوصی سازی با جبلی صحبت کرده و او هم برنامه هایی دارد . یکی از اتفاقات بسیار مثبت این است که صدا و سیما مثلا به جای 100 همت که معادل هزار میلیارد می شود، 150 همت بودجه داشته باشد. یعنی 50 هزار میلاد به بودجه اش اضافه شود. همین پولی که ما در سازمان لیگ قراردادهایی را ثبت کردیم. اکنون می دانیم کل باشگا ه ها چه قدر هزینه و درآمد دارند. با احصا کردن این پول برای صدا و سیما، سازمان به باشگاه ها به جای کارخانه ها پول می دهد. بند 92 و 92 قانون را اجرا می کنیم و هیچ کارخانه ای حق کمک کردن به ورزش حرفه ای را ندارد.

وی افزود: از این طریق می توانیم به فیفا و AFC راست بگوییم که دفاتر ما از فوتبال پول گرفته و خرج خودش کرده اند. دوم اگر باشگاهی درآمدش خوب بود، بازیکن گران قیمت می خرد و اگر بودجه کم باشد، بازیکن ارزان می خرد. سوم اینکه امیدوار می شویم استان های بدون کارخانه مثل کرمانشاه، لرستان و .... هم تیمدار شوند. در غیر این صورت می پذیریم این استان ها هیچ استعدادی ندارند. یکی از ویژگی های مجوز حرفه ای همین است که کار را استاندارد کند.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: شاید خیلی ها موافق حرف من نباشند اما باید مسیری که دنیا رفته را برویم زیرا این راه بهترین است. باید حق پخش را هم به شمت استانداردسازی ببریم. بهتر این است دولت راه پرداخت پول مستقیم به باشگاه را ببندد و این مسیر را باز کند.  روی تقسیم پول هم خیلی کار کرده ایم. 40 درصد باید به صورت علی السویه بین همه باشگاه ها تقسیم شود . 40 درصد هم بین تیم هایی که حق پخش و هوادار و بیننده دارند مثل استقلال و پرسپولیس یعنی از اول تا شانزدهم پرداخت شود . این مدل در دنیا مرسوم است و من همه مجموعه مجوز حرفه ای را دیده ام. 

وی درخصوص اینکه برخی تلویزیون های دولتی در دنیا به هیچ عنوان مسابقه فوتبال پخش نمی کنند و به آن پول هم نمی دهند و لیا سازمان صدا و سیما از مردم به خاطر پخش فوتبال پول می گیرد که به تیم باشگاهی اش پول بدهد، گفت: من گفتم این پول را دولت به صدا و سیما می دهد اما باید با دست قانونی بدهد. ما دولتی فکر کرده ایم که محروم می شویم . برای فیفا و AFC مهم این است که چه کسی بهره می برد و می گوید باید روند اصلاح شود. اگر روند را اصلاح کنید، سایر امور هم اصلاح می شود . باشگاه مطابق بودجه اش هزینه می کند و بازی جوانمردانه مالی از بین نمی رود.

رئیس فدراسیون تاکید کرد: قبول دارم صدا و سیما برای پخش همه بازی های جام جهانی زحمت زیادی کشید. برخی کشورهایی که در جام جهانی بودند، برای مردم شان چنین کاری نکردند اما می گویم صدا و سیما باید از راهی که فیفا و AFC می شناسند به فوتبال پول بدهد.

تاج درمورد هدف فدراسیون فوتبال در جام ملت های آسیا، گفت:  بد است صدا و سیما وقتی من درمورد ریشه فوتبال حرف می زنم مجری اش ناگهان چنین سوالی بپرسد. هرچند آن را هم جواب می دهم. وقتی آمدم گفتم چهار کار انجام می دهم . یکی از آن ها تغییر سرمربی تیم ملی بود که خیلی ها آن را دوست داشته و خیلی هم دوست نداشتند . بحث دیگر رفع تعلیق مجوز حرفه ای بود.

وی تاکید کرد: بحث دیگر درمورد VAR بود که قراردادش بسته شده است. این سیستم در ایران تایید نشده است. شش شرکت را فیفا تایید کرده که با شرکت های اسرائیلی و آمریکایی نمی توانیم قرارداد ببندیم. یکی دیگر از آن ها در اسرائیل ثبت شده که با آن هم نمی توانیم کار کنیم و خودشان هم راضی نیستند اما دو شرکت مورد تایید است که یوی از آن ها با صدا و سیما قرار داد و مجموعه صدا و سیما در اختیارش است. ما با آن قرارداد می بندیم که در حال نهایی شدن است . فردا هم ساعت 10 صبح جلسه داریم.

رئیس فدراسیون فوتبال اضافه کرد: هر استادیومی VARداشته باشد بازی ها در آن برگزار می شود. ما به امید خدا VAR را در فصل آینده خواهیم داشت. باشگاه هایی که ورزشگاه شان این امکانات را نداشته باشد، باید در ورزشگاهی که امکانات یادشده را دارد، به میدان بروند. مانند صندلی دار شدن همه ورزشگاه ها پای این حرف نیز می مانم.

تاج افزود: اکنون روی استفاده از 8 یا 16 دوربین بحث می کنند. شرکت VAR استادیوم آزادی با رفسنجان یکی است اما امکان دارد تعداد دوربین ها متفاوت باشد. مبلغ خیلی زیاد نیست و باشگاه ها این کار را می کنند . کم کاری ما بوده که تاکنون نتوانسته ایم ایم سیستم را بیاوریم. مرکز VAR در خود استادیوم ها است اما دو دستگاه ون داریم که اگر ورزشگاهی اتاق فرمان نداشت، از آن ها برای استفاده از VAR استفاده کنیم.

وی ادامه داد: دیگر بدون VAR نمی توانیم داور الیت داشته باشیم. حق داوران این است که باید مدرک سیستم را بگیرند . بحث دیگر من برای ریاست فدراسیون ساختمان تیم ملی است . یادتان باشد کی روش چه تلاشی براس ساختمان پک کرد زیرا ساختمان استانداری نداشتیم. اکنون دو زمین بسیار استاندارد در این مجموعه داریم که اگر نیم متر برف بیاید، می توانیم یک هفته در آن بازی برگزار کنیم. 

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: اکنون می خواهیم ساختمان فدراسیون را به مرکز ملی فوتبال ببریم طبق کمکی که از AFCو فیفا گرفته ایم. 2 میلیون و 800 هزار دلار را در قالب پروژه فوروارد می خواهیم از مطالبات خود بگیریم و برای آوردن این پول در حال رایزنی هستیم. همه فعالیت های فوتبال به این مرکز منتقل می شود و حدود 20 روز دیگر هم ساختمان کوثر را افتتاح می کنیم. این ساختمان هتل بانوان می شود اما 20 درصد دیگر کار دارد. مجوز ایفمارک هم تمدید می شود.

تاج درخصوص هدف فدراسیون فوتبال برای جام ملت های آسیا، گفت:  امروز حدود نیم ساعت در خیابان ایستاده بودم  و در مورد تیم ملی جواب یک نفر را می دادم.  ما نباید احساسی صحبت کنیم زیرا به جایی نمی رسیم. بی خبر از گذشته و بیگانه با حال کشور نیستیم. ما باید تدبیر ویژه برای جام ملت ها داشته باشیم. باید در انتخاب سرمربی دقت کافی کنیم. ژاپن نقطه استاندارد آسیا است که 55 باشگاهش مجوز حرفه ای دارند.  در شرایطی که ما فقط دو باشگاه مجوز حرفه ای داریم.

وی افزود: مسئول توسعه فوتبال در هر کشوری فدراسیون است. رئیس اداره لیگ هم فدراسیون است. ما در جام ملت ها حتماً برای قهرمانی می رویم و دنبال حذف شدن نیستیم. هیچ رییس فدراسیون دنبال حذف شدن نیست. فرانسه یک حرفی را زد و انجامش داد. خیلی از فدراسیون ها هم گفتند و مثل ما انجام نشد.

رئیس فدراسیون عنوان کرد: مطالبات ما از سرمربی آینده جوانگرایی است. باید در تیم ملی جوانگرایی صورت بگیرد و برخی بازیکنان توان ادامه با شرایط موجود را ندارند. باید بازیکن محوری در تیم ملی از بین برود. بازیکن که نباید بگوید چه کسی بیاید و چه کسی برود. بازیکن که نباید سرمربی انتخاب کند. ما اعتقاد داریم جام ملت ها باید برای قهرمانی برویم. در جام جهانی هم برای صعود رفته بودیم اما نشد. تا دقیقه 99 فرصت صعود به مرحله یک هشتم نهایی را داشتیم. 

تاج ادامه داد: همین الان ما هشت یا 9 سال تیم اول آسیا بودیم اما به این دلیل که نتایج ژاپن بسیار خوب و عالی بود از ما پیش افتاد. تلاش می کنیم تیم بسیار خوبی ببندیم و مربی بسیار خوبی انتخاب کنیم. خواسته هایمان را هم به مربی می گوییم.

وی درمورد اینکه آیا امکان دارد سرمربی ای را انتخاب کنند که بابت نتایجش پاسخگو باشد زیرا این همه فرصت به کی روش داده ایم، گفت: اگر قرار است مردم انتقاد و گلایه کنند، باید به ما انتقاد کنند. اکنون هم درمورد کی روش احساسی صحبت نکنید . اگر در جام ملت های 2019 دیدار رده بندی برگزار می شد، ممکن بود سوم شویم. در بدترین حالت چهارم می شدیم.  اگر قرار باشد کی روش سرمربی تیم ملی بماند، باید پاسخ سوالات فنی را می داد. اولین کار ما این است که پاسخ گذشته را بدهد. حتما درمورد ترکیب از من تحلیل های بسیار درست تری دارد. او مطالباتی داشت و می گفت باید با چند تیم خوب بازی کنید تا در جام ملت ها بهتر محک بخوریم.

تاج اضافه کرد: درباره یک نفر به کی روش حرفی زدم که گفت از نظر من کسی که در فوتبال پربازده اروپا ثابت بازی می کند، قابلیت دعوت شدن دارد. اینگونه نیست که به خاطر رفاقت و آشنایی او را در ترکیب بگذارند. اگر قرار است کی روش روزی بخواهد سرمربی تیم ملی باشد، باید پاسخ سوالات فنی را بدهد . هرچند خودم اعتقاد دارم اگر آمریکا را می بردیم اتفاق خیلی خوبی بود. برخلاف فوتبال ساحلی که شانس آوردیم قهرمان شدیم، در فوتسال و فوتبال بدشانس بودیم.

وی درمورد اینکه آیا بازیکنانی که در ایران بازی نمی کنند، فرزندان این سرزمین نیستند، گفت: لیگ ما معتبر و من رئیسش هستم. مردم عزیز هستند و این مردم فقط برای صدا و سیما نیستند. چه زمانی گفتیم این بازیکنان برای ایران نیستند. من نگفتم کی روش گفته بازیکنی که در اروپا بازی می کند، بهتر از بازیکن داخلی است. لیگ ما هم پربازده و خوب است. مربیان داخلی هم روی چشم ما هستند و بدون ادعا کارهای بزرگی برای کشور کرده اند.

رئیس فدراسیون گفت: می گویم در غیاب کی روش باید از حقوقش دفاع شود. من از جریان و کار درست حمایت می کنم . باز هم می گویم کی روش در صورت بازگشت باید دز برنامه ای تلویزیونی و کنفرانس مطبوعاتی پاسخ همه سوال ها را بدهد تا مردم قانع شوند.

تاج درمورد ادعای جواد خیابانی نسبت به سفر کی روش به حافظیه و سعدیه در شرایطی که او به کاخ سعد آباد رفته بود اما با وجود بارها دعوت به تلویزین ایران نیامد، گفت: مگر به اصفهان و شیراز رفته بود؟ اگر هم جایی رفته من نمی دانم. اگر خواستیم بیاوریمش جواب همه سوالات را می دهد. 

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول