کمیته رفاهی
 

آرژانتینی ها، جوایز انفرادی را درو کردند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 102 ] - دوشنبه, 28 آذر 1401
آرژانتینی ها، جوایز انفرادی را درو کردند

 روزی که لیونل مسی، در پایان جام جهانی 2014 از کنار جام رد شد، یک جایزه انفرادی در دست داشت. توپ طلای مسابقات جام جهانی، در دستان لئو به عنوان بهترین باز...

 روزی که لیونل مسی، در پایان جام جهانی 2014 از کنار جام رد شد، یک جایزه انفرادی در دست داشت. توپ طلای مسابقات جام جهانی، در دستان لئو به عنوان بهترین بازیکن جام بود اما نگاهِ حسرت بار به جامِ طلایی در دستان نویر، اوجِ تراژیکِ نایب قهرمانی آلبی سلسته در خاک برزیل بود.
آن شب، فوتبال به لئو بدهکار شده بود. مسی سال 2018 رویاهایش را مقابل فرانسه از دست رفته دید اما امشب در عجیب ترین جامِ تاریخ در خاورمیانه که از قضا چیزی از جذابیتش کم نبود، لئو هم سهمش را از فوتبال گرفت و هم انتقام سال های گذشته را از رقیبان. لیونل مسی، هم بهترین بازیکن جام شد و هم جام طلایی را سرانجام بالای سر برد. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال است که 2 بار بهترین بازیکن جام جهانی می شود و حالا بدون شک، فوتبال مدیونِ لئو مسی است. بهترین بازیکن جهان که هرگز گزافه گویی نیست اگر او را «بهترین فوتبالیست تاریخ» بدانیم. مسی در این تورنمنت 5 مرتبه عنوان بهترین بازیکن دیدارها را به نام خود زد و رکورد گذشته خودش که 4 بار بهترین بازیکن زمین در جام جهانی 2014 شده بود را بهبود بخشید. او از این نظر هم رکورددارِ تاریخ است.

امباپه، بهترین گلزن جام
کیلیان امباپه که پیش از آغاز دیدار، صدر جدول گلزنان را با لیونل مسی شریک شده بود  در طول بازی چندین مرتبه شانس آقای گلی اش را از دست رفته دید اما در نهایت، فوق ستاره تیمش بود و نفس آرژانتین را برای پیروزی در این دیدار گرفت. او پس از به ثمر رساندن گل سوم برای تیمش، به تنهایی با 8 گل در صدر جدول گلزنان ایستاد تا بالاتر از مسی، کفش طلای مسابقات را به خانه ببرد. کیلیان در 23 سالگی، پس از واوا در سال 1962، تبدیل به دومین بازیکن تاریخ شد که در 2 فینال پیاپی جام جهانی گلزنی می کند. همچنین در تاریخ جام های جهانی، تنها 5 بازیکن توانسته بودند 3 گل در فینال ‎ها به ثمر برسانند و امباپه ابتدا پس از جف هرست، واوا، پله و زیدان، به پنجمین بازیکن تاریخ تبدیل شد که به این مهم دست یافته است و در نهایت با گل سوم، هم به عنوان دومین بازیکن هت تریک کننده در تاریخ فینال ها لقب گرفت و هم به تنهایی، عنوان بازیکنی که در فینال های جام جهانی 4 گل به ثمر می رساند را از آنِ خود کرد؛ رکوردی که شاید در سال های آینده بهتر و بهتر هم بشود.
مارتینس، بهترین دروازه بان جام
امیلیانو مارتینس، بدون شک اگر بیشتر از لیونل مسی در قهرمانی آرژانتین نقش نداشته باشد، کمتر هم ندارد. او در دیدار فینال، چند مهار تاثیر گذار داشت و علاوه بر این که اجازه نداد ضربه کینگزلی کومن به تور بچسبد  در مرحله یک چهارم نهایی و دیدار مقابل هلند در ضربات پنالتی یکه و تنها آرژانتین را به دور بعد رساند. درحالی که تمامی بازیکنان پس از گل شدن پنالتی لائوتارو مارتینس به سمت او هجوم بردند، کاپیتان به سمت سنگربان تیمش رفت و او را در آغوش کشید که با مهارهای اعجاب انگیز، نقش بسزایی در رساندن لیونل مسی به بزرگ ترین آرزوی دوران ورزشی اش داشت. امی مارتینس، دستکش طلایی را به خانه برد و تبدیل به اولین آرژانتینی تاریخ جام شد که به این افتخار می رسد.
در کنار اولیور کان و بوفون!
جایزه دستکش طلایی جام جهانی که پیش از این به عنوان جایزه «لو یاشین» شناخته می شد، از سال 2010 تغییر نام داد و از آن پس، سهمِ ایکر کاسیاس (2010)، مانوئل نویر (2014) و تیبو کورتوا (2018) شده بود. پیش از آن هم میشل پرودوم (بلژیک 1994)، فابیان بارتز (فرانسه 1998)، اولیور کان (2002) و جیانلوئیجی بوفون (ایتالیا 2006) موفق به کسب این عنوان شده بودند. البته این جایزه، به بازیکنانی داده نمی شود که بیشترین کلین شیت را به ثبت رسانده اند و به بهترین دروازه بان جام از نظر کارشناسان فیفا (از جمله آرسن ونگر، یورگن کلینزمن و آلبرتو زاکرونی) می رسد زیرا تعداد بازی هایی که تیم ها انجام می دهند با هم برابر نیست. در قطر 2022، جردن پیکفورد بیشترین کلین شیت را داشت (4) اما امی مارتینس بهترین دروازه بان جام بود.
انزو فرناندس، پدیده جام
انزو فرناندس، ستاره 21 ساله آرژانتینی که پیراهن بنفیکا را بر تن دارد، به عنوان پدیده جام یا همان بهترین بازیکن جوان مسابقات انتخاب شد. جایزه ای که سال 2018 به کیلیان امباپه رسیده بود و پیش از آن هم سهمِ ستارگانی چون پل پوگبا، توماس مولر، لوکاس پودولسکی، پله و فرانتس بکن باوئر شده بود. هافبک وسط آرژانتین در این تورنمنت در دیدار فینال بعد از آنخل دی ماریا و لیونل مسی، بهترین بازیکن تیمش بود و درحالی که در تمامی دیدارهای آرژانتین در این جام به میدان رفت، یک گل مقابل مکزیک به ثمر رساند و یک پاس گل هم در دیدار برابر لهستان برای خولیان آلوارس ارسال کرده بود. فرناندس که از ریورپلاته به بنفیکا پیوسته، حالا صفِ مشتریان دست به نقدش را مقابل خواهد دید و به احتمال فراوان در جام جهانی 2026، نماینده یکی از بهترین باشگاه های اروپایی در تورنمنت خواهد بود.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول