کمیته رفاهی
 

محصص:باید برای تیم ملی راهکار داد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 188 ] - سه شنبه, 22 آذر 1401
محصص:باید برای تیم ملی راهکار داد

مرتضی محصص در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درمورد عملکرد تیم ملی فوتبال کشورمان، اظهار داشت: سه بازی در جام جهانی انجام دادیم که هر سه تیم با وجود...

مرتضی محصص در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درمورد عملکرد تیم ملی فوتبال کشورمان، اظهار داشت: سه بازی در جام جهانی انجام دادیم که هر سه تیم با وجود اینکه از لحاظ قدرت فوتبال جهانی متفاوت بودند و نمی توان آمریکا را با ولز یا انگلیس مقایسه کرد و در کل با سه کلاس متفاوت بازی کردیم، در جمیع جهات نمایش خوبی داشتیم. به این دلیل که مربی تیم ما دیر ملحق شد و فرصت زیادی نداشت.

* باید با تیم های قدرتمند آسیا و جهان بیشتر بازی کنیم

وی افزود: فقط با انجام سه بازی دوستانه مقابل اروگوئه، سنگال و تونس به جام جهانی رفتیم. صد در صد می توانستیم نمایش بهتری داشته باشیم اما اگر در طول سال با حریفی مثل انگلیس دست کم دو یا ترجیحا سه بار بازی کنیم، فوتبال کشورمان به سطح دیگری می رسد. شاید سوال شما این باشد تیم ملی ایران از لحاظ فنی چه عملکردی داشته اما جواب من این است که در طول سال باید با تیم های قدرتمند قاره آسیا مثل کره جنوبی، ژاپن و استرالیا که در جام جهانی نمایش خوبی داشتند، بیشتر بازی کنیم.

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال تصریح کرد: در ادامه باید دید این تیم ها قبل از جام جهانی با چه حریفانی رو به رو شده و کسب تجربه کردند. قطعا شرایط شان با تیم ما متفاوت بود . این جام جهانی تمام شد و رفت . فقط باید از آن درس بگیریم . اینکه من بگویم ملی بد یا خوب بود، تاثیری برای آینده ندارد.

محصص خاطرنشان کرد: از همین الان باید به فکر جام ملت های آسیا، المپیک و جام جهانی بعدی باشیم. فیلم همه بازی ها موجود است و فیفا آمار تمام مسابقات را دقیق ارائه کرده است. معلوم نیست امشب و فردا چه شرایطی برای آرژانتین، کرواسی، فرانسه و مراکش رقم می خورد یا چه بلایی سر آن ها می آید. بازی های امشب هم مانند تمام دیدارهای دیگر جام به تاریخ می پیوندد و فقط دست آوردهایش می ماند.

* حرف زدن فایده ندارد باید برای تیم ملی راهکار داد

وی ادامه داد: باید این سوال مطرح شود ما چه دست آوردی از جام جهانی 2022 داشتیم؟ منِ کارشناس خودم را می گویم و به کسی کاری ندارم. باید مشخص شود چه کمکی می توانم به فوتبال کنم؟ آیا فقط می خواهم حرف بزنم یا قصد من کمک کردن است؟ اگر فقط می خواهم حرف بزنم ساعت ها می توانم این کار را انجام بدهم و هیچ حاصلی هم ندارد اما اگر می خواهم کمک کنم باید راهکار ارائه بدهم تا مشخص شود چاره کار چیست.

کارشناس فوتبال ایران عنوان کرد: چاره کار این است که تیم ملی ما باید بازی ها و تماس های تدارکاتی با بهترین های دنیا داشته باشد. با ونزوئلا رابطه سیاسی خوبی داریم . چرا در طول سال با این تیم یک بار هم بازی نمی کنیم؟ 

* کی روش بخشی از مسائل مثبت یا منفی فوتبال ماست نه همه آن

محصص درباره اینکه تیم ملی ایران در دوره اول سرمربیگری کارلوس کی روش دو بار با ونزوئلا بازی کرد اما انتقادات و حتی اتهامات زیادی علیه وی مطرح شد، گفت: نمی خواهم بگویم سایر تیم ها مشکلات ندارند . همه تیم ها به ویژه در آسیا مشکلات مخصوص خودشان را دارند. اینجا اگر من و شما حرفی بزنیم، احتمال دارد به ما تهمت بزنند. بگذارید این کار را انجام بدهند اما واقعیت چیست؟ معلوم نیست کی روش در ایران بماند یا نماند اما او فقط می تواند یک بخش از مشکلات، کمک ها یا مسائل مثبت و منفی برای فوتبال کشورمان باشد.

* امروز به فکر نباشیم چهار سال دیگر وضعیت همین است

وی افزود: فکر کنید کی روش یا اسکوچیچ دیگر مربی ما نباشند اما چرا با ونزوئلا، چین و سایر کشورها که ارتباط مان با آن ها خوب است در طول سال تماسی نداریم؟ چین اکنون یکی از بهترین محل ها برای برگزاری اردو است زیرا تعدادی از کمپ های خوب فوتبال جهان را در اختیار دارد و می توانیم با سفر به این کشور با چین و سایر تیم ها مثل ژاپن و کره جنوبی که فاصله نزدیکی دارد، بازی کنیم . تیم هایی مثل ونزوئلا در دنیا بهترین نیستند اما از برخی حریفان آسیایی بهتر هستند.

تحلیلگر فوتبال ایران ادامه داد: اگر 200 بار دیگر برای برگزاری اردو و بازی دوستانه به قطر برویم، شرایط فوتبال مان همین است و پیشرفت نمی کند. نباید من کارشناس بگویم خوب یا بد بودیم بلکه باید راهکار بدهم . من عقل کل نیستم اما راهکار من این است که اگر امروز به فکر نباشیم، چهار سال دیگر مصاحبه من و شما بار دیگر در همین مورد است . یعنی دور یک دایره چرخیده و بار دیگر به همان نقطه ای بازمی گردیم که کارمان را از آن شروع کردیم. همه می دانیم مشکلات فوتبال ملی و باشگاهی ما چیست و باید دنبال رفع آن باشیم. 

* یک بار باشگاه های ما جای برگزاری اردو در ترکیه به چین یا کره جنوبی بروند

محصص خاطرنشان کرد: در حال حاضر کی لیگ کره جنوبی بهترین لیگ آسیاست. چرا در طول سال جای اینکه مدام در ترکیه اردو بزنیم، یک بار برای برگزاری اردو به ژاپن یا کره نمی رویم تا با تیم های این کشورها بازی کنیم؟ اگر روشی که در همه این سال ها انجام داده و در فوتبال آسیا شکست خوردیم، ادامه بدهیم و آن را تکرار کنیم بار دیگر شکست خواهیم خورد . هیچ تفاوتی با این وضعیت حاصل نخواهد شد .

* هر مربی دیگری جای کی روش بود به انگلیس نمی باختیم؟

وی درمورد نقش کارلوس کی روش در حذف تیم ملی، گفت: در جایگاه کی روش نیستم که بخواهم حرف بزنم اما قبول کردن سرمربیگری تیم ملی در آن مقطع زمانی، مسئولیت بزرگی بود زیرا فرصت زیادی نداشت. من مدافع یا وکیل کی روش نیستم اما اگر هر مربی دیگری در جام جهانی روی نیمکت ایران می نشست، تصور می کنید سطح فوتبال ما به انگلیس نزدیک است که مانع آن نتیجه شود؟ آیا ما مقابل انگلیس شکست نمی خوردیم؟ اکنون هم با هر مربی دیگری به مصاف انگلیس برویم، با توجه به شرایطی که داریم باز هم نتیجه را واگذار می کنیم. مگر اینکه اتفاقی غیرعادی بیفتد .

* تا صبح می توانم به کی روش اتهام بزنم اما متهم کردن او به فوتبال ما کمک نمی کند

رئیس سابق کمیته فنی فدراسیون فوتبال افزود: درست نیست همیشه دنبال متهم باشیم زیرا این کار هیچ کمکی به ما نمی کند. من هم می توانم تا صبح به کی روش اتهام بزنم و بگویم مربی هست یا نیست اما به اندازه شعور خود می گویم جام جهانی تمام شد. وظیفه دارم جواب محافظه کارانه ندهم. شاید خیلی ها از خواندن این صحبت های من دلگیر شوند و هزار ایراد بگیرند اما ایرادی ندارد. باز هم می گویم ونزوئلا در آمریکای جنوبی تیمی است که برزیل و آرژانتین از بازی کردن مقابل آن می ترسند زیرا همیشه تیم های بزرگ را غافلگیر کرده است.

محصص تصریح کرد: چرا وقتی روابط خوبی داریم با این تیم بازی نمی کنیم؟ اجازه بدهید بگویند فلانی دنبال فساد و از این جور صحبت هاست اما ما فنی حرف می زنیم. صلاحیت من نیست که یک نفر را محاکمه کنم. باید تحقیق رسانه و کارشناس به فوتبال ما کمک کند. من روزنامه گاردین را زیاد مطالعه می کنم . برای اینکه حس می کنم دنیا در حال تغییر است. مطالبی که از جام های جهانی گذشته در اختیار گذاشتم، اکنون دیگر به درد نمی خورد زیرا دنیا تغییر کرده است .

* وقتی مراکش به نیمه نهایی جام جهانی می رسد پس هرچیزی ممکن است

وی با اشاره به عملکرد درخشان مراکش در جام جهانی 2022 قطر گفت: وقتی این تیم با هدایت ولید الرکراکی به نیمه نهایی جام جهانی می رسد، پس هرچیزی در فوتبال ممکن است. پس باید جای غصه خوردن و پرچم عزا را بالا بردن یا مایوس و نا امید شدن، دنبال راهکار باشیم. این همه افراد لایق داریم که خیلی بهتر از من می توانند راهکار بدهند. از چرچیل پرسیدند آیا آماده مصاحبه هستی که جواب داد اگر می خواهید پنج ساعت صحبت کنید، آماده هستم. اگر می خواهید صحبت من کیفیت بهتری داشته باشد، دو ساعت وقت بدهید اما اگر می خواهید بهترین مطالب را از من بشنوید، هفته آینده با من صحبت کنید تا مطالعه کنم.

کارشناس فوتبال کشور افزود: توهین یا متهم کردن کی روش، اسکوچیچ یا هر فرد دیگری چه کمکی به ما می کند؟ با این کار چه فردای بهتری خواهیم داشت و به کدام دست آورد می رسیم؟ جام جهانی تمام شد و رفت. باید ببینیم برای جام ملت های پیش رو چه راهکاری داریم؟ شاید هیچ کدام از این راهکارها نیز انجام نشود اما سر خود را شب با وجدان روی بالشت می گذاریم زیرا این راهکارها را گفته ایم. 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول