کمیته رفاهی
 

مهمان های ناخوانده در نیمه نهایی جام جهانی؛ آسیا میزبان معجزه ها

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 245 ] - سه شنبه, 22 آذر 1401
مهمان های ناخوانده در نیمه نهایی جام جهانی؛ آسیا میزبان معجزه ها

مراکش به عنوان غافلگیری بزرگ جام جهانی قطر، توانسته به مرحله نیمه نهایی برسد. آن ها در تمام مراحل قبلی، قرعه های دشواری داشته اند. در دور گروهی بلژیک را بردند...

مراکش به عنوان غافلگیری بزرگ جام جهانی قطر، توانسته به مرحله نیمه نهایی برسد. آن ها در تمام مراحل قبلی، قرعه های دشواری داشته اند. در دور گروهی بلژیک را بردند، مرحله یک هشتم نهایی اسپانیا را حذف کردند و مرحله یک چهارم نهایی مقابل پرتغال به پیروزی رسیدند. نیمه نهایی جام جهانی در دوره های اخیر، شگفتی سازهای دیگری هم داشته است. تیم هایی که هیچکدام به فینال نرسیدند اما مراکش، هنوز فرصت دارد رویا پردازی اش را ادامه دهد.

3 دقیقه فراموش نشدنی

جام جهانی 1994، بلغارستان عجیب ترین تیم جام بود. آن ها مسابقات را با شکست سنگین 3-0 مقابل نیجریه آغاز کردند و به نظر می رسید خیلی زود پرونده شان در جام جهانی بسته شود. بلغارستان بازی دوم یونان را برد و بازی سوم، توانست با بردن آرژانتین بهت زده از محرومیت مارادونا، راهی مرحله یک هشتم نهایی شود. بزرگترین برد بلغارستان اما، در مرحله یک چهارم نهایی رقم خورد. بلغارستان در شرایطی که تا دقیقه 75 از آلمان، مدافع عنوان قهرمانی عقب بود، توانست در 3 دقیقه با گل های هریستو استویچکوف و یوردان لچکوف نتیجه را برگرداند. آن ها در نیمه نهایی به ایتالیا باختند و بازی رده بندی را هم به سوئد واگذار کردند. سوئد که در این جام سوم شد، دیگر پدیده مسابقات محسوب می شد.

شروع شگفت انگیز

هیچ کشوری در دهه های اخیر، شروعی به جذابیت کرواسی در جام جهانی نداشته است. کرواسی تا جام جهانی 1990، بخشی از یوگوسلاوی بود و جام جهانی 1994 هم هنوز در فیفا عضویت نداشت. آن ها برای اولین، در جام جهانی 1998 فرانسه وارد رقابت انتخابی شدند و توانستند مجوز حضور در این جام را به دست آورند. کرواسی تا مرحله یک چهارم نهایی، قرعه های نسبتا آسانی داشت و از سد ژاپن، جاماییکا و رومانی گذشت. بازی یک چهارم نهایی اما، آن ها دست به کار بزرگی مقابل آلمان، قهرمان وقت یورو زدند. کرواسی با سه گل، آلمان را شکست داد و به نیمه نهایی رفت. آن ها در نیمه نهایی با وجود بازی خوب مقابل فرانسه، با گل های لیلیان تورام شکست خوردند و با بردن هلند در بازی رده بندی، به عنوان سوم رسیدند. داور شوکر ستاره کرواسی در آن جام، جایزه آقای گلی را هم به دست آورد. کرواسی 20 سال بعد و در جام جهانی 2018، سرانجام حضور در فینال جام جهانی را تجربه کرد.

میزبان پرحاشیه

برگزاری جام جهانی 2002 در کره جنوبی و ژاپن، اتفاق بزرگی برای این دو کشور محسوب می شد. کره جنوبی اما، توانست این اتفاق را به اتفاق بزرگ تری پیوند بزند. آن ها در مرحله گروهی، با گل پارک جی سونگ پرتغال را شکست دادند و علاوه بر حذف این تیم، به عنوان صدرنشین راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند. کره جنوبی در دو بازی که جنجال های داوری زیادی هم داشت، با گل طلایی و ضربات پنالتی، ایتالیا و اسپانیا دو مدعی بزرگ اروپایی را حذف کرد و به نیمه نهایی رسید. ایتالیا به عنوان تیم دوم یورو 2000، امید زیادی به موفقیت در جام جهانی داشت اما پشت سد کره جنوبی باقی ماند. کره در نیمه نهایی به آلمان باخت و نتوانست به فینال برسد. آن ها در بازی رده بندی هم شکست خوردند و در رده چهارم جهان قرار گرفتند.

حضور کوتاه به یادماندنی

جام جهانی 2002 علاوه بر کره جنوبی، یک شگفتی ساز دیگر هم داشت. ترکیه که تا قبل از این جام فقط یک بار به جام جهانی رسیده بود، بعد از حدود 50 سال دومین جام جهانی خود را تجربه کرد. پس از آن دوره هم ترکیه، دیگر به جام جهانی نرسید. حضور در جام جهانی کره و ژاپن، برای آن ها فوق العاده دنبال شد. ترکیه بازی اول با یک پنالتی بحث برانگیز به برزیل باخت اما پس از آن، توانست با مساوی مقابل کاستاریکا و بردن چین، از گروهش صعود کند. آن ها در مراحل حذفی، ژاپن میزبان و سنگال شگفتی ساز را شکست دادند. ترکیه در نیمه نهایی، دوباره به برزیل و گل تماشایی رونالدو باخت. آن ها در بازی رده بندی توانستند کره جنوبی، دیگر میزبان جام را شکست دهند و به رده سوم برسند تا تنها خاطره نسل جدید ترکیه از جام جهانی، درخشان و به یاد ماندنی باشد.

فوتبال 360

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول