کمیته رفاهی
 

فلسطین؛ قهرمان زودهنگام جام جهانی فوتبال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 179 ] - شنبه, 19 آذر 1401
فلسطین؛ قهرمان زودهنگام جام جهانی فوتبال

 «جام جهانی 2022 در قطر هنوز در حال برگزاری است اما در حال حاضر یک برنده زودهنگام دارد: فلسطین. این کشور قلب ها و ذهن های هواداران فوتبال در جهان را ربود...

 «جام جهانی 2022 در قطر هنوز در حال برگزاری است اما در حال حاضر یک برنده زودهنگام دارد: فلسطین. این کشور قلب ها و ذهن های هواداران فوتبال در جهان را ربوده است». این توصیف «دیما خطیب» مدیر اجرایی «الجزیره پلاس» از حمایت هواداران حاضر در جام جهانی از فلسطین است.

خطیب در وبگاه شبکه الجزیره نوشته وقتی به پرچم های بی شمار فلسطین و همچنین بازوبندها و مچ بندهای منقش به رنگ های پرچم این کشور نگاه می کنید و می بینید که فریادهای «فلسطین را آزاد کنید» در ورزشگاه های قطر، مکان های هواداری، خیابان ها و همچنین شبکه های اجتماعی به گوش می رسد، ممکن است فکر کنید فلسطین هم در میان 32 تیم حاضر در جام جهانی است. رسانه ها آمریکای جنوبی حاضر در قطر نیز نوشته اند فلسطین «سی و سومین» تیم حاضر در جام جهانی است.

دلیل این اقدامات چیست؟ جام جهانی بسیار بزرگ تر از یک رویداد ورزشی است. این گرد آمدن جمع بزرگی از مردم جهان است تا با هم همبستگی انسانی را جشن بگیرند. امسال هم جام جهانی برای اولین بار در یک کشور عربی برگزار می شود و باعث شده مردم منطقه بیش از گذشته به هم بپیوندند. در نتیجه، فلسطین به صورت خودکار نقش اول ماجرا شده و مردم کشورهای عربی را به دور خود متحد کرده است.

در «صدای مردم» کشورهای عربی، حمایت از فلسطین به نظر می رسد به یک بیان آزادی و نمادی از مقاومت نه تنها در مقابل اشغالگری بلکه در مقابل دولت های عربی نیز تبدیل شده است. ما در بازی های جام جهانی از جمله تونس و فرانسه پرچم بزرگی از فلسطین را دیدیم و در بازی مراکش و پرتغال نیز بازیکنان مراکش، در حلقه شادی خود پرچم فلسطین را به دست گرفتند. حتی طرفداران تیم های برزیل و انگلیس هم فریاد آزادی فلسطین را سر دادند.

رسانه ها و شهروندان اسرائیلی بر طبق قانون فیفا اجازه داشتند به جام جهانی بیاییند با اینکه رابطه دیپلماتیک میان تل آویو و قطر وجود ندارد. اسرائیلی های استعمارگر گمان می کردند این تورنمنت فرصتی استثنایی است تا بار دیگر این را نشان دهند که توانایی آن را دارند بر عدم مقبولیت خود در کشورهای عربی غلبه کنند اما اوضاع به نفع آن ها پیش نرفت.

طرفداران فوتبال به صورت قابل توجهی رسانه های اسرائیل را پس زدند. چندین ویدئو در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که تلاش خبرنگاران اسرائیلی برای مصاحبه با هواداران فوتبال از ایران، لبنان، تونس، عربستان سعودی، قطر، ژاپن، برزیل، یمن، مراکش، مصر، اردن و فلسطین با شکست مواجه شده است.

رسانه های اسرائیلی درباره این صحبت می کنند که اسرائیلی ها «عناصر نامطلوب» در قطر هستند و به محض اینکه مردم به اسرائیلی بودن آن ها پی می برند، از تاکسی و رستوران آن ها را بیرون می کنند تا جایی که خبرنگاران اسرائیلی مجبور هستند خود را اتباع دیگر کشورها معرفی کنند.

 

در سال 2020 مراکش، بحرین، سودان و امارات عادی سازی روابط با اسرائیل را اعلام کردند اما رفتار مردم این کشورها مخصوصاً بازیکنان تیم ملی مراکش نشان داد این عادی سازی تنها میان دولت آن ها و اسرائیل است و قلب مردم با فلسطین است.

بقای رژیم آپارتاید اسرائیل به رژیم های غیر دموکراتیکی وابسته است که گوش شنوایی در مقابل صداهای مردم از جمله فلسطین که خواهان آزادی هستند، ندارد. در این جام جهانی، فلسطینی ها و متحدان آن ها موفق شدند بایکوت اسرائیل را به نمایش بگذارند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول