کمیته رفاهی
 

ورزشگاه های «امن» کشور مسلمان برای زنان

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 183 ] - شنبه, 12 آذر 1401
ورزشگاه های «امن» کشور مسلمان برای زنان

بیست و دومین دوره رقابتهای فوتبال جام جهانی از 29 آبان به حضور 32 تیم به میزبانی قطر آغاز شد و تا روز 27 آذر ادامه خواهد داشت. میزبان مسلمان این دوره از مسابق...

بیست و دومین دوره رقابتهای فوتبال جام جهانی از 29 آبان به حضور 32 تیم به میزبانی قطر آغاز شد و تا روز 27 آذر ادامه خواهد داشت. میزبان مسلمان این دوره از مسابقات مصرف مشروبات الکی در ورزشگاه را ممنوع کرد و قوانین دیگری را هم وضع کرد که حالا تماشاگران از آنها راضی هستند و به عنوان تصمیماتی درست از آن یاد می کنند.

یکی از مواردی که در گزارش روزنامه بریتانیایی تایمز به آن پرداخته شده، امنیت زنان در ورزشگاه های محل برگزاری مسابقات فوتبال است که در این گزارش تاکید شده فضای ورزشگاه های میزبان جام جهانی از ورزشگاه های محل برگزاری لیگ برتر انگلیس مناسب تر و امن تر است.

در این گزارش عنوان شده برای اولین بار جام جهانی فوتبال در سرزمین های عربی برگزار و باعث شد که مجموعه ای از نگرش ها و کلیشه هایی - به ویژه آنهایی که با زنان مرتبط هستند - را که رسانه های غربی همیشه علیه مردم عرب ترویج می کردند تغییر یابد.

روزنامه بریتانیایی تایمز در گزارشی به نقل از گروهی از هواداران زن انگلیسی که برای تشویق تیم ملی کشورشان به دوحه آمده اند، نوشت که آنها مورد آزار و اذیت قرار نگرفته اند و آنها همچنین معتقدند که تصمیم مقامات قطر برای جلوگیری از مصرف مشروبات الکلی در طول مسابقات عالی بود و آنها استادیوم های جام جهانی قطر را در مقایسه با آنچه در کشورشان اتفاق می افتد، برای تماشای مسابقات برای زنان مناسب تر توصیف کردند.

بین حقیقت و فریب

«الی مولوسون»، زن جوان انگلیسی 19 ساله، کمپین گسترده ای را در کشورش با شعار «این هم بازی اوست» رهبری می کند تا فضای استادیوم های فوتبال را به دلیل آزار و اذیت زنان در طول مسابقات لیگ برتر انگلیس، بهتر سازد. او قبل از اینکه برای حمایت از تیم ملی کشورش به قطر بیاید، آنقدر نگران بود که از پدرش خواست تا برای محافظت از آنها، به دوحه همراهشان بیاید.

با این حال، مولوسون اعتراف کرد که متوجه شده است که نیازی به محافظت پدرش ندارد، زیرا استادیوم های جام جهانی در قطر با آنچه در کشورش هستند متفاوت است.

او در گزارشی که توسط روزنامه نگار «دیوی براون» تهیه شده بود، گفت: باید بگویم آمدن به اینجا برای من یک شوک واقعی بود. بدین خاطر که نه شعار توهین آمیز، نه آزار و اذیت زنان و تبعیض جنسی در قطر ندیده ایم.

در این گزارش آمده است که ورزشگاه های قطر فضای مناسب تری را برای زنان نسبت به ورزشگاه های انگلستان فراهم می کند و مولوسون جوان - دانشجوی ناتینگهام - اعتراف کرد که قبل از رفتن به قطر نیز تفکرات غالبی علیه مردم عرب قطر داشته است. او گفت: «اما واقعیت چیزی شبیه به این نبود. من از هیچ یک از ناراحتی هایی که در انگلیس تجربه کردم، در اینجا تجربه نکردم.

دختر جوان انگلیسی افزود: «نمی دانم چگونه به آن دست یافتند، اما محیطی عالی برای تجربه کردن است.»

پدر 49 ساله مولوسون که به عنوان معلم کار می کند، توضیح داد که او با هدف مراقبت از دخترش به قطر آمده است، اما او اعتراف کرد که متوجه شده است که به این کار نیازیی نیست ندارد.

الگویی از مدارا

علاوه بر مولوسون، یکی دیگر از هواداران 47 ساله انگلیسی به نام «جو گلاور» که عاشق تیم چلسی است - و در سال 2010 در آفریقای جنوبی در جام جهانی حضور داشته است - شیفتگی خود را به نسخه قطر پنهان نکرد. و او در این رابطه گفت: فضای عمومی اینجا کمتر عصبی است، زیرا همه رنگ های خود را می پوشند (رنگ های تیمی خود) و هیچ دردسری وجود ندارد.

در این گزارش آمده است که تصمیم قطر مبنی بر عدم اجازه فروش مشروبات الکلی در اطراف استادیوم ها به ایجاد محیطی کمتر خصمانه کمک کرد، زیرا برخی، افراد مست را به یاد آوردند که در ژوئیه سال گذشته هنگامی که انگلیس به فینال یورو 2020 رسید، باعث هرج و مرج در ومبلی شدند.

گلاور این واقعیت را به خوبی به خاطر می آورد و می گوید: جو در فینال یورو متشنج بود. مهم نیست اگر در ورزشگاه به مشروب دسترسی نداشته باشید، زیرا فوتبال نباید حول مستی بچرخد.

«گلوور» یکی دیگر از هواداران انگلیسی گفت: «به عنوان یک زن، هیچ آزار و اذیتی در اینجا ندیدم و در صورتی که از من خواسته شود که شانه ام را بپوشانم، برای رعایت فرهنگ قطری ها انجام میدهم.

نسخه ای عالی

گزارش این روزنامه انگلیسی علاوه بر روایت هواداران زن، به نقل از بیانیه «لیان ساندرسون» - بازیکن 34 ساله سابق انگلیسی و مجری برنامه "Talk Sport" - نوشت: محدودیت های اعمال شده برای مشروبات الکلی را بسیار خوب است و اگر نمی توانید به یک مسابقه فوتبال بروید و بدون ضربه خوردن از آن لذت ببرید، پس شاید اصلاً نباید بیایید.

در همین زمینه، یک افسر ارشد پلیس بریتانیا عدم شورش در قطر را به دلیل محدودیت های مصرف مشروبات الکلی در استادیوم های فوتبال دانست. رئیس پلیس، «مارک رابرتز»، که مسئول پلیس فوتبال بریتانیا است، گفت که جو قطر «احساسی اما دوستانه» است، شبیه به فینال تابستان سال گذشته زنان در یورو 2022.

این در حالی است که دولت بریتانیا در حال بررسی لغو ممنوعیت نوشیدن مشروبات الکلی در استادیوم های لیگ های بزرگ است، و رابرتز در این رابطه می گوید که بریتانیا می تواند از تجربه قطر استفاده کند و ورود مشروبات الکلی به ورزشگاه ها را منع نماید.


وی افزود: الکل وجود ندارد، درست است که هنوز سر و صدا در مورد این موضوع وجود دارد، اما خوب است و واقعاً احساس راحتی می کنم.

به نظر می رسد که هواداران در نسخه عربی جام جهانی نه تنها متوجه تفاوت سکوها، بلکه متوجه فضای متفاوت در داخل استادیوم نیز می شوند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول