عزاداری

 

اسپانیاییِ بی رحم، قاضی ایران و آمریکا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 166 ] - سه شنبه, 8 آذر 1401
اسپانیاییِ بی رحم، قاضی ایران و آمریکا

حیدر سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص داور دیدار تیم ملی کشورمان مقابل آمریکا اظهار داشت: چون ما ایرانی ها بازی های لالیگا به خصوص ال...

حیدر سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص داور دیدار تیم ملی کشورمان مقابل آمریکا اظهار داشت: چون ما ایرانی ها بازی های لالیگا به خصوص الکلاسیکو را زیاد دیده ایم با متئو لاهوز آشنا هستیم. داوری 45 ساله که در آستانه بازنشستگی است. او در همه رده ها داوری کرده و فقط فینال المپیک و فینال جام جهانی را در کارنامه اش ندارد. لاهوز در جام جهانی 2018 دو قضاوت داشت. در المپیک 2020، جام جهانی زیر 20 سال و فینال باشگاه های اروپا هم سوت زده است.

داوری بی رحم با چهره ای مضطرب

کارشناس فوتبال داوری کشورمان گفت: لاهوز کارنامه ای قوی دارد اما در نگاه اول به خاطر چهره پراسترس و مضطربش به نظر می رسد که بازی از دست او در می رود. شاید به همین خاطر اعتراضات هم زیاد می شود اما او داوری است که بلافاصله کارت می دهد و در واقع از داوران پرکارت فوتبال محسوب می شود. در بازی سنگال و قطر هم دیدیم که 6 کارت داد. او برای هر خطایی که کمی بوی خشونت داشته باشد مکث نمی کند و کارت می دهد. 

دو عادت اشتباه ازبازیکنان ایرانی

وی با اشاره به عاداتی که بازیکنان ما به خاطر بازی های داخلی دارند، ادامه داد: بازیکنان ما به تکل های بی پروا عادت دارند و معمولاً هم کارت نمی گیرند اما اینجا هر خطای بی پروایی مستحق کارت زرد است. دیدیم که در بازی اول علیرضا جهانبخش کارت زرد گرفت و همین مساله باعث شد از جریان بازی خارج شود.  بازیکنان ما احساسی هستند به همین خاطر وقتی کارت می گیرند 50 درصد توانایی شان را از دست می دهند. بنابراین آن ها باید سعی کنند در نیمه اول کمتر کارت بگیرند و کمتر اشتباه کنند تا نیمه دوم آرامی داشته باشیم. 

سلیمانی در مورد اینکه بازیکنان تیم ملی کشورمان علیرغم تجربیات تلخ گذشته مانند بازی با ژاپن باز هم در مسابقات بین المللی به تصمیمات داور اعتراض می کنند و این رفتار در دو بازی قبلی نیز به وضوح دیده شد، عنوان کرد: اسکوبار، داور بازی قبلی ما یک داور جوان و آکادمیک بود. او سعی می کرد رفتاری دانشگاهی داشته باشد و احترام بازیکنان را نگه دارد. به همین خاطر نتوانست مدیریت خوبی داشته باشد و بعید است دوباره به او بازی بدهند

اخلاق کوچه بازاری لاهوز، زنگ خطری برای شاگردان کی روش

وی تصریح کرد: اما لاهوز اصلاً رفتار آکادمیک ندارد و در واقع یک داور کوچه بازاری است. هر بازیکنی با اولین اعتراض، کارت زرد را مقابل چشمانش می بیند. در لالیگا روحیات او را شناخته اند و ا ین اتفاق کمتر می افتد اما در کل به خاطر همین اخلاقِ لاهوز، بازی هایش همیشه پر کارت است. او در هر صحنه اعتراض ممکن است به نفرات زیادی کارت بدهد. یعنی اگر در یک بازی 6 کارت زرد بدهد سه مورد آن به خاطر اعتراض بوده و سه کارت دیگر می تواند جریمه ای باشد. اعتراض به لاهوز اصلاً فایده ندارد. گوشش اصلاً به حرف دیگران بدهکار نیست و کار خودش را می کند. 

VAR کمتر، نمره بهتر

کارشناس داوری فوتبال کشورمان در مورد اینکه لاهوز داوری با تجربه و شناخته شده در فوتبال جهان است و آیا می توان گفت رقیب فغانی برای قضاوت در فینال جام جهانی محسوب می شود، اظهار داشت: قضاوت اول فغانی خیلی خوب بود. فیفا، بازی دوم داورانی که در بازی اول قضاوت خوبی داشتند را بازی سختی قرار داد. برنامه کمیته داوران فیفا این است که این داوران را برای مراحل بعد تست کند.

وی افزود: غیر از بحث مدیریت موضوع دیگری که برای فیفا اهمیت دارد این است که چقدر به VAR مراجعه می کنند. هرچقدر این اتفاق کمتر بیفتد بیشتر مورد توجه فیفا قرار دارد. چون اتلاف وقت بازی برای تماشاگران کسل کننده است. با فغانی در مورد محاسبه وقت های تلف شده صحبت کردم. به این صورت است که وقت اضافه بازی را داور پنجم محاسبه می کند. داوران VAR نیز اوقات مربوط به استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی را محاسبه می کنند. همه این ها در اختیار داور چهارم قرار می گیرد و او میانگین اوقات محاسبه شده را به داور وسط اعلام می کند.

چرا فیفا به فغانی بازی های سخت می دهد؟

سلیمانی تصریح کرد: طبیعی است که VAR اوقات تلف شده را زیاد می کند. فغانی در بازی اول مثل جام جهانی 2018 به VAR رجوعی نداشت و در واقع یک پله بالاتر از سایر داوران جام بود. کما اینکه او اکنون سومین دوره حضورش در این تورنمنت را تجربه می کند. با توجه به اینکه فیفا 4 سال داوران را به خاطر جام جهانی زیر نظر می گیرد، به همین خاطر فکر می کنم فغانی جزو کاندیداهای اول فینال است. اورساتو داور ایتالیایی هم رقیب او خواهد بود. او هم قضاوت خوبی در بازی اول داشت و با توجه به اینکه ایتالیا در جام جهانی حضور ندارد، رقیب فغانی برای قضاوت در فینال است.

کارشناس داوری فوتبال گفت: شانس حضور فغانی در فینال خیلی بالا است اما این مساله بستگی به تیم ملی کشورمان دارد. اگر ایران در مرحله یک هشتم نهایی حاضر شود قطعا در این مرحله به فغانی بازی نمی دهند. اگر تیم ملی بالاتر هم برود او را کنار می گذارند. بازی هایی که به فغانی دادند به گونه ای بود که یک طرف آن تیمی بزرگ با چهره های بزرگ حضور داشت. در بازی برزیل دقیقه 7 کارت داد که خیلی جرأت می خواست و در این جام تا به حال کسی چنین کاری را ا نجام نداده است. در بازی بعدی او هم رونالدو حضور دارد که در جام جهانی قبلی باید مقابل ایران اخراج می شد اما کسی جرأت این کار را نداشت. این ها همه علائم مدیریتی یک داور است که فیفا آن ها را زیر نظر می گیرد.

پایان پیام

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول