کمیته رفاهی
 

دوئل ایران و آمریکا در الثمامه دوحه

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 187 ] - دوشنبه, 7 آذر 1401
دوئل ایران و آمریکا در الثمامه دوحه

تیم های ملی فوتبال ایران و آمریکا آخرین دیدار خود را در گروه B جام جهانی 2022 قطر از ساعت 22:30 فردا شب در ورزشگاه الثماثه دوحه برگزار خواهند کرد. ایران پس از...

تیم های ملی فوتبال ایران و آمریکا آخرین دیدار خود را در گروه B جام جهانی 2022 قطر از ساعت 22:30 فردا شب در ورزشگاه الثماثه دوحه برگزار خواهند کرد.

ایران پس از زنده نگه داشتن امیدهای خود در جام جهانی با شکست دراماتیک ولز با تیم تاثیرگذار آمریکا روبرو می شود که سه امتیاز برای صعود هر یک از تیم ها به مرحله حذفی کفایت می کند.

**آخرین وضعیت یوزها 

تیم ملی ایران در مقابل مردان راب پیج تیمی متفاوت به نظر می رسید آن هم در شرایطی که در بازی ابتدایی مقابل انگلیس شکست خورد. به نظر می رسید ایران در جریان پیروزی 2-0 مقابل ولز به عملکرد مطلوبی بازگشته است که باعث شد در جام جهانی امیدهای زیادی برای صعود داشته باشند. گل های دیرهنگام روزبه چشمی و رامین رضاییان تیم کارلوس کی روش را در دیداری که لایق پیروزی بود به حداکثر امتیازات رساند. 

در دسترس بودن سردار آزمون مهاجم لورکوزن از ابتدای بازی مقابل ولز، تیم کی روش را با تهدید هجومی بیشتری همراه کرد و این بازیکن 27 ساله به خوبی با مهدی طارمی ترکیب شد که برخلاف بازی اول گروه، شریکی توانا در قتل رقبا هستند. آزمون از اوایل اکتبر به دلیل آسیب دیدگی ساق پا برای تیم باشگاهی خود از میادین دور بود، در سه نوبت جداگانه تحت درمان قرار گرفت تا اینکه به طور معجزه آسایی روی پا های خود بلند شد تا به کار ادامه دهد، در نهایت این بازیکن ملی پوش با 40 گل ملی دقیقه 68 دقیقه در حالی که تیمش پیروزی را تعقیب می کرد، مجبور به ترک بازی شد اما یوزها دست از تلاش نکشیدند و در وقت قاتل دو گل به ولز زدند تا اژدهایان با حداقل امید در بازی با انگلیس وارد زمین شوند.

ایران که اکنون با سه امتیاز از دو بازی در رده دوم گروه B قرار دارد، می داند که با برد مقابل آمریکا قطعاَ برای اولین بار در تاریخ خود به مرحله حذفی جام جهانی صعود می کند، اگرچه حتی یک تساوی در صورت توقف ولز مقابل انگلیس کافی است و بعید به نظر می رسد اژدهایان بتوانند مقابل سه شیرها سه امتیاز را کسب کنند.  ژاپن و عربستان به عنوان هم تیمی های آسیایی در هفته اول این جام جهانی ناراحتی های قابل توجهی برای نام های بزرگ ایجاد کردند ولی در بازی دوم بازنده شدند. حال ایران می تواند فردا شب با صعود از مرحله گروهی برای اولین بار به موفقیت های قاره کهن بیفزاید.

تیم ملی در آخرین بازی خود در گروه B بدون خدمات علیرضا جهانبخش محروم خواهد بود چرا که بازیکن سابق برایتون پس از به چالش کشیدن کریس مفام از ولز در مراحل پایانی مسابقات، دومین کارت زرد مسابقات را دریافت کرد. سردار آزمون پس از اینکه در طول 68 دقیقه حضورش در زمین مقابل ولز به طور مشهودی با مصدومیت دست و پنجه نرم کرد، حضورش از ابتدا مورد تردید است، اگرچه کی روش ممکن است از همان ابتدا با توجه به کیفیتی که آزمون به تیم اضافه می کند، مهاجم را به خطر بیندازد. علیرضا بیرانوند پس از مصدومیت شدید از ناحیه سر در اولین بازی ایران در جام جهانی با انگلیس، به دلیل پروتکل ضربه مغزی از رویارویی با ولز خارج شد، اما اگر کی روش تصمیم به کنار گذاشتن سیدحسین حسینی بگیرد، این بازیکن 30 ساله می تواند در این دیدار حیاتی بازگردد؛ که برابر ولز کلین شیت کرد.

**شرایط ستاره ها و راه راه ها

تیم گرگ برهالتر علیرغم اینکه نتوانسته است حداکثر امتیاز را از هیچ یک از دو بازی مرحله گروهی خود در این تورنمنت به دست آورد، نشان داده است که می خواهد چشم انداز جدیدی در فوتبال بین المللی باشد و ستاره های جوان، پرانرژی و مستعد رو کند. پس از دهه ها رقابت آمریکایی ها در سطح بالا در اروپا که یک منظره نادر بود، 10 بازیکن جوان از این قبیل، در ترکیب «ستاره ها و راه راه ها» (لقب تیم ملی آمریکا) را در بازی با انگلیس به تن کردند و در بخش های بزرگی از رویارویی انگلیس را زیر پا گذاشتند و تنها پایان ضعیف باعث شد مردان برهالتر نتوانند اولین پیروزی را در جام جهانی خود را کسب کنند. آخرین پیروزی بر سه شیر ها در سال 1950 برای یانکی ها ثبت شده است.

وستون مک کنی پس از دوری از توجه بوکایو ساکا، ضربه ای را از داخل محوطه جریمه زد، در حالی که اندکی پس از اینکه کریستین پولیشیچ با تلاشی وحشیانه به تیر دروازه برخورد کرد و جردن پیکفورد در تلاش بود تا توپ را از دروازه منحرف کند. چیزی که واقعاً برای ایالات متحده برجسته بود، ورزشکاری و تیزبینی آنها در مقایسه با همتایان انگلیسی آنها بود، با مدافعان کناری سرجینو دست و آنتونی رابینسون از فولام، سرعتی را در کناره ها ایجاد کردند، در حالی که تایلر آدامز جود بلینگهام و میسون مانت را در خط میانی پنهان نگه داشت.

در صورت شکست ایران در روز سه شنبه، در مرحله حذفی دیدار با هلند، اکوادور یا سنگال در انتظار تیم برهالتر خواهد بود و اگر ستاره ها و راه راه ها بتوانند هدف خود را در مقابل دروازه بیابند، می توانند تهدیدی واقعی برای کشورهای نخبه در مراحل آخر این مسابقه باشند.

ایالات متحده هیچ نگرانی جدیدی برای مصدومیت قبل از بازی فردا شب ندارد، زیرا اکثریت هواداران و توجه رسانه ها بر کمبود زمان بازی برای جیووانی رینا از دورتموند متمرکز شده اند که تاکنون تنها 15 دقیقه از بازی های جام جهانی را دیده است. حاجی رایت جایگزین جاش سارجنت در ترکیب اصلی آمریکا در برابر انگلیس شد، در تنها تغییری که نسبت به مسابقه ولز داشت، موقعیت مهاجم برای آمریکایی ها هنوز پیدا نشده است زیرا برهالتر تلاش می کند تا ستاره تیمش را کشف کند. برندان آرونسون ستاره لیدز در دو بازی اخیر نقش خود را از روی نیمکت بوده و به نظر می رسد فردا نیز فرصتی پیدا نکند.

**ترکیب احتمالی دو تیم:

ایران: سید حسین حسینی; رامین رضاییان، سید مجید حسینی، مرتضی پورعلی گنجی، میلاد محمدی; علی قلی زاده، احمد نوراللهی، سعید عزت اللهی، احسان حاج صفی; مهدی طارمی، سردار آزمون.

آمریکا: مت ترنر; سرجینو دست، واکر زیمرمن، تیم ریم، آنتونی رابینسون; تایلر آدامز، یونس موسی، وستون مک کنی؛ کریستین پولیسیچ، تیموتی وه آ، حاجی رایت.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول