کمیته رفاهی
 

فوتبال به مثابه «شور ملی»

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 156 ] - یکشنبه, 6 آذر 1401
فوتبال به مثابه «شور ملی»

وصال روحانـی، برد روز جمعه در مقابل ولز به مثابه جاری شدن شور ملی در یک کشور بر اثر یک پیروزی مهم ورزشی بود. وقتی چنین شوری ایجاد می شود، کل جامعه به حرکت درم...

وصال روحانـی، برد روز جمعه در مقابل ولز به مثابه جاری شدن شور ملی در یک کشور بر اثر یک پیروزی مهم ورزشی بود. وقتی چنین شوری ایجاد می شود، کل جامعه به حرکت درمی آید، دیدها نسبت به زندگی خوش می شود، مردم با انرژی بیشتری کار می کنند، همکاری و تعاون در کشور فزونی می گیرد و آحاد ملت دست دوستی به یکدیگر می دهند و نتیجه همه این فرایندها، شکوفا شدن یک اجتماع، بالا رفتن بیلان های تولید و به وجود آمدن روندهایی در عرصه های مختلف است که برنده اصلی آن هیچ کس نیست الا کشور و ملتی که کسب کننده آن پیروزی بوده است.
به همین سبب است که مسئولان امر باید بنشینند و جلساتی داشته باشند و در آن بررسی کنند که با کدامین ساز و کارها می توان این پیروزی ها را تداوم بخشید و بردها را بیشتر کرد. شور و شوقی که روز جمعه در پایان دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و ولز در گروه دوم جام جهانی 2022 به سطح خیابان ها کشیده شد و آن چهره های بشاش امید را به جامعه ما تزریق و این باور را القا کرد که با روحیه ای مثبت و افزون بر حجم تلاش ها می توان کشورمان را به درجاتی از بهره دهی و ثمررسانی در هر یک از شئون رساند که ایران و ایرانی همواره سزاوار آن بوده اند اما برخی غفلت ها ما را گاهی از آن دور نگه داشته است. نظایر این گونه جشن های سراسری و ملی برخاسته از پیروزی های بزرگ ورزشی را در گذشته هم داشته ایم اما فاصله زمانی زیاد بین این موارد این نکته را می رساند که مسئولان امر نتوانسته اند با تدابیر و برنامه ریزی های لازم شمار این فتوحات را بیشتر و آن را صاحب استمرار فزون تری کنند.

 ورزش با وجود همه اصرارهایی که برخی بر «سیاسی نبودن» آن می کنند و حتی بار اجتماعی آن را اندک می شمرند، پدیده ای اثرگذار بر تمامی لایه های اجتماعی و در هر یک از مقوله های سیاسی و اقتصادی است. جامعه ای بهتر نفس می کشد و میزان تولید آن بالاتر می رود که در زمینه سازندگی بر داشتن علوم و فنون لازم از بهترین انگیزش های روانی و روحیه های خوش و خواهندگی های سالم و بلندپروازی های شرافتمندانه برخوردار می شود و یکی از مؤثرترین حربه ها برای رسیدن به این شاخصه ها بالندگی در ورزش و کسب پیروزی در میادین بزرگ ورزشی دنیا است.

 پیروزی جالب روز جمعه در شهر دوحه برابر تیم ولز تذکری تازه در این خصوص و یادآوری صریح نکات فوق به جامعه ما و کل کشوری بود که امکانات فراوانی دارد و باید از آن به نحو احسن بهره گیرد. این تذکر را در رأس امور خود و این راهبرد را وسیله تعالی هر چه بیشتر خود قرار دهیم و در فوتبال و هر ورزش دیگر آنقدر علم محور و کوشا و خلاق و نکته سنج باشیم که پیروزی های بزرگ نه دستاوردهایی نادر و هر از چندگاهی بلکه یک عادت رایج و اتفاقی پرتکرار شود و ایران نه فقط از پیشروان ورزش بلکه در سایه تولید بیشتر از پیشاهنگان صنعت جهان هم باشد و فتوحات بزرگ خود در عرصه های علمی را که در سال های اخیر حاصل آمده، به بالاترین درجات ممکن برساند و به معنای واقعی کلمه دانش بنیان شود.


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول