کمیته رفاهی
 

ولز خیلی قوی تر از ما نیست

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 166 ] - سه شنبه, 1 آذر 1401
ولز خیلی قوی تر از ما نیست

کارشناس فوتبال کشورمان توصیه کرد تیم ایران باید بازی با انگلیس را فراموش کند و به فکر نتیجه گیری در بازی با ولز و آمریکا باشد.

جلال چراغپور در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره شکست 6 بر 2 ایران مقابل انگلیس در نخستین دیدار خود در جام جهانی 2022 قطر اظهار داشت: آنچه که اتفاق افتاد می تواند یک زنگ هشدار باشد برای اصلاح تمام ساختارهایی که با کلمه فوتبال شروع و به ما مربوط می شود. از پایه ها و امیدها گرفته تا ... . ما در امیدها هم 48 سال است که نمی توانیم بالا برویم و در تورنمنت جهانی شرکت کنیم. از آن طرف هم شما سایر آسیایی را خواهید دید؛ قطر که به عنوان میزبان شکست خورد و مابقی تیم های آسیایی به مرور خواهید دید.

وی ادامه داد: اتفاقی که در بازی ایران انگلستان افتاد این بود که تمام موجودیت فوتبال ما پای کار بود. الان نگویند این نبود و آن نبود؛ تمام موجودیت فوتبال ما پای کار بود. اگر بیرانوند هم بود شاید یک توپ را می توانست بگیرد، اما در سایر گل ها نوع ضربه زدن به توپ ها را نگاه کنید. کدام توپ را می شد گرفت؟ گل ها همه کلاسیک و استاندارد بودند. در دفاعی که با حفره های وحشتناک تشکیل شده بود تمام گل ها خورده می شد. هرچند برای نتیجه گیری زود است، اما فقط برای این بازی نتیجه می گیریم که لیگ ما با این هزینه ای که می کند فاقد کارایی و اعتبار فنی است؛ این نکته اول. البته بازیکنانی که در بازی با انگلیس بازی کردند حداقل تولید هشت سال پیش فوتبال ما هستند. پورعلی گنجی، چشمی، حاج صفی، نوراللهی و .... پس تولیدات لیگ ما در هشت اخیر کجا هستند؟

کارشناس فوتبال کشورمان در ادامه تصریح کرد: اما موضوع دوم؛ دویدن ساده که نیاز به استراتژی ندارد! ما در دویدن هم از نوع سوم استفاده می کردیم؛ یعنی دویدن ساده و بدون فشار! ما شاید بیشتر دویدیم، اما فقط دنبال توپ بودیم. ضربات قلب در این نوع دویدن بیشتر از 120 نمی رفت. پس وقتی دویدنت به این شکل است، زورت در تاکتیک به حریف نمی رسد و میانگین سن تیم هم 29.2 است، با چه چیزی می خواهید با انگلیس مبارزه کنید؟ در نتیجه ما باید برای آینده تجدید نظر و برنامه ریزی کنیم و بدانیم در بازی های بزرگ چه اتفاقی خواهد افتاد.چراغپور با بیان اینکه ما باید این بازی را کنار بگذاریم، گفت: الان یک کار می توانیم انجام دهیم، آنهم این است که قیچی برداریم و بازی با انگلیس را از تقویم مان بِبُریم و حذف کنیم. ما الان دو بازی داریم با ولز و آمریکا؛ پس تقویم را قیچی کنیم! ما جمعه با ولز بازی داریم. انگلستان با ما بدنی بازی نکرد، ولی ولز بدنی بازی می کند. انگلیس با ما از سرعت، جنگ بدنی و چلنج استفاده نکرد و حتی یک تکل هم نزد. چیزی که در فوتبال شان دیده می شود، ولی با ما آنچنان با حوصله بازی کرد و خوب آنالیزمان کرده بودند که فقط از حفره های درون تیمی و گپ تیم ما استفاده کردند. بین خطوط و بین نفرات دفاعی ایران باز بود و انگلیسی ها خیلی با حوصله ابتدا توپ را کنترل می کردند و بعد پاس می دادند؛ یعنی فوتبالِ یک ضرب، دو ضرب بازی می کردند. ولز اما با شدت بازی خواهد کرد و جنگ بدنی زیادی خواهیم داشت. هر سه تیم گروه مان هم روی میانگین سنی 29.2 استراتژی تعیین کردند. آثارش هم در بازی با انگلیس دیدیم که حاج صفی در دقایق پایانی دچار گرفتگی شد.

وی درباره تیم ملی ولز و دیدار روز جمعه با این تیم توضیح داد: ولز شجاع و جنگجو بازی خواهد کرد و ما باید آماده بازی با فشار باشیم. ولز و آمریکا با هم مساوی کردند و الان تمرکزشان را گذاشتند روی این موضوع که «چه تیمی به ایران بیشتر گل می زند». یعنی تقریباً هر سه تیم به انگلیس می بازند و هر تیمی بین ولز و آمریکا به ایران گل بیشتری بزند، صعود می کند. این چیزی است که آمریکا و ولز در نظر دارند. این را باید مربیان تیم ملی بدانند که با چه استراتژی روبه رو هستند. فشار از جلو و تعقیب تا لحظه آخر هم در دستور کار ولز خواهد بود و باید خودمان را آماده کنیم.

«آیا تغییرات زیاد در ترکیب ایران را دلیل شکست سنگین مقابل انگلیس می دانید.»، کارشناس فوتبال کشورمان در واکنش به طرح این سوال گفت: بله! مثلاً اگر دفاع تغییر نمی کرد غیرممکن بود خلیل زاده آنطور به بیرانوند بخورد! مرکز دفاع همیشه با دروازه بان تنظیم می شود. همان حادثه مصدومیت بیرانوند هم حاصل دستکاری مرکز دفاع بود. در این صحنه یک سؤال بزرگ هم مطرح می شود؛ توپ از کنار به روی دروازه سانتر شد، در این شرایط چرا مجید حسینی عمود به سمت دروازه می دوید؟ او می خواهد کجا برود؟ هر چقدر بیشتر این صحنه را نگاه می کنیم بیشتر برای مان سوال پیش می آید.

چراغپور در پایان گفت: قطعاً بازی بسیار سختی هم با ولز خواهیم داشت. این تیم خیلی قوی تر از ما نیست ولی از لحاظ جوانی، جنگیدن و جا به جا شدن به مراتب از ما جلو هستند. به گرت بیل از 20 متری هم فرصت بدن گل می زند؛ پس باید مواظب باشیم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول