ایران - انگلیس؛ نبرد یوز و شیر در روز دوم جام جهانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 209 ] - دوشنبه, 30 آبان 1401
ایران - انگلیس؛ نبرد یوز و شیر در روز دوم جام جهانی

در مهم ترین دیدار روز دوم جام جهانی، شاگردان کی روش و ساوتگیت به مصاف هم خواهند رفت.

 روز دوم جام جهانی 2022 قطر با 3 دیدار برگزار می شود که در مهم ترین بازی، تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 16:30 روز دوشنبه به مصاف تیم ملی انگلیس می رود. این دو تیم در گروه دوم این رقابت ها قرار دارند و در دیگر دیدار این گروه، آمریکا برابر ولز به میدان می رود.

ایران – انگلیس، ساعت 16:30، ورزشگاه خلیفه الریان

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین و مهم ترین دیدار مرحله گروهی خود برابر انگلستان قرار می گیرد. ملی پوشان ایران در حالی در ششمین جام جهانی خود به مصاف این حریف اروپایی می روند که نخستین بار است ایران و انگلیس برابر هم قرار می گیرند. تیم ملی تاکنون 45 بار در دیدارهای دوستانه و رسمی به مصاف تیم های اروپایی رفته که تنها 18 بار توانسته به پیروزی برسد. تیم ملی در تاریخ جام های جهانی نیز 7 بار به مصاف اروپایی ها رفته که تاکنون بردی برابر اروپایی ها نداشته و شش شکست و یک تساوی برابر پرتغال حاصل کار یوزها بوده است.

تیم ملی فوتبال ایران در سال 2022، 9 دیدار برگزار کرده که حاصل آن 5 پیروزی، یک تساوی و 3 شکست بوده است. بهترین نتیجه ایران در تاریخ جام های جهانی در دوره گذشته رخ داد که تیم ملی با 4 امتیاز پس از اسپانیا و پرتغال سوم شد و فرصت صعود را از دست داد. این شانزدهمین دوره حضور سه شیر در جام جهانی است و بهترین عملکرد آن ها در سال 1966 بود که جام در همین کشور برگزار شد و آن ها با شکست آلمان غربی، قهرمان این رقابت ها شدند.

انگلیسی ها دوره پیش نیز عملکرد نسبتا خوبی داشتند و به رده چهارم رسیدند. جیمز مدیسون، هافبک لسترسیتی این دیدار را به دلیل مصدومیت از دست داد. نکته جالب درباره تیم ملی انگلیس این است که به جز جود بلینگهام، هافبک دورتموند، سایر بازیکنان این تیم در لیگ برتر این کشور توپ می زنند. تیم ملی انگلیس در سال 2022 هشت بازی برگزار کرده که حاصل آن 2 برد، 3 تساوی و 3 شکست بوده است.

مهدی طارمی، مهاجم پورتو ستاره تیم ملی در این مسابقات است و در سوی دیگر، انگلیسی ها دل شان را به ساق های هری کین، کاپیتان این تیم خوش کرده اند.

سنگال – هلند، ساعت 19:30، ورزشگاه التاماما شهر

این دیدار، دومین بازی گروه نخست این رقابت ها است و در دیدار افتتاحیه جام، اکوادور با نتیجه 2 بر صفر توانست مقابل قطر میزبان به پیروزی برسد. سنگال بدون ستاره خود یعنی سادیو مانه پا به این رقابت ها خواهد گذاشت و این کار تیم آفریقایی را سخت تر می کند. مهاجم بایرن مونیخ در دیدار آخر تیمش مصدوم شد و با وجود درمان های متفاوت نتوانست به جام جهانی برسد. سنگالی ها با حذف مصر در ضربات پنالتی دور انتخابی قاره آفریقا به قطر سفر کردند.

این سومین دوره حضور این تیم آفریقایی است. بهترین نتیجه آن ها در سال 2002 رخ داد که سنگالی ها تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفتند و با قانون گل طلایی، با یک گل مغلوب ترکیه شدند و از دور رقابت ها کنار رفتند. سنگال در سال جاری میلادی، در 16 دیدار به میدان رفتند که حاصل آن 8 پیروزی، 6 تساوی و تنها 2 شکست بود که آخرین دیدار آن ها مربوط به بازی دوستانه با تیم ملی ایران است که دو تیم به تساوی یک بر یک رضایت دادند. کالیدو کولیبالی، مدافع سنگال ستاره این تیم در این رقابت هاست.

نارنجی پوشان نیز با هدایت لوییس فن خال به دنبال اولین قهرمانی خود در بزرگ ترین جام ملی جهان هستند. آن ها با صدرنشینی در گروه خود در دوره انتخابی راهی قطر شدند و جینی واینالدوم، ستاره خط میانی خود را به دلیل مصدومیت در این جام همراه خود ندارند. این یازدهمین دوره حضور آن ها در جام جهانی است و در دوره قبلی که در روسیه برگزار شد، از صعود به این رقابت ها باز ماندند.

بهترین مقام لاله های نارنجی در جام جهانی، نایب قهرمانی در سال ها 1974 و 1978 است و آن ها تا به حال نتوانستند قهرمان جهان شوند. این تیم در سال 2022 در هشت بازی به میدان رفته که در تمامی آن ها شکست ناپذیر بوده و شش پیروزی و 2 تساوی کسب کرده است. فن دایک، کاپیتان تیم هلند ستاره این تیم در این مسابقات است.

آمریکا – ولز، ساعت 22:30، ورزشگاه محمد بن علی شهر الریان

این یازدهمین دوره حضور آمریکا در جام جهانی است و بهترین مقام این تیم، در اولین دوره برگزاری جام جهانی بود که آن ها به مقام سوم رسیدند. هم چنین اولین پیروزی ایران در تاریخ های جام جهانی برابر آمریکا به دست آمده است. هم چنین این تیم بعد از قرار گرفتن در بین 4 تیم نخست قاره آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف) به این مسابقات صعود کرد.

این تیم در سال 2022، در 12 بازی به میدان رفته که 5 پیروزی، 4 تساوی و 3 شکست حاصل کار آمریکایی ها بوده است. در سوی دیگر، دیگر نماینده بریتانیا یعنی ولز که در رده نوزدهم رنکینگ فیفا قرار دارد، برای دومین بار در این مسابقات حضور پیدا می کند و در سال 1958 در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد. ولزی ها پس از عبور از اتریش و اوکراین به جام جهانی صعود کردند.

این تیم در سال 2022، در 9 دیدار به میدان رفته که تنها 2 بار برنده از زمین خارج شده و 5 شکست و 2 تساوی حاصل کار این تیم بوده است. کریستین پولیشیچ، ستاره تیم ملی آمریکا در این رقابت هاست و ولزی ها به ستاره کهنه کار خود یعنی گرت بیل دل خوش کرده اند.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول