کمیته رفاهی
 

کی روش قهرمان دیدارهای نخست ایران در جام جهانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 144 ] - یکشنبه, 29 آبان 1401
کی روش قهرمان دیدارهای نخست ایران در جام جهانی

تهران- ایرنا- بررسی آماری نتایج تیم ملی فوتبال ایران در ادوار جام جهانی بیانگر آن است که سرمربی پرتغالی تیم ملی تا کنون بهترین نتیجه را در بازی نخست کشورمان در این تورنمنت بزرگ کسب کرده است.

تیم ملی فوتبال ایران در پنج دوره حضور در جام جهانی فوتبال 15 بازی انجام داده که حاصل آن 2 برد، چهار تساوی و 9 باخت بوده است. ایران هر چند در گروه مرگ جام جهانی 2018 روسیه نتایج درخشانی کسب کرد اما تا کنون موفق به صعود از مرحله گروهی نشده است. ایران در جام جهانی 2018 با کسب چهار امتیاز بهترین عملکرد ممکن را داشت.

یوزهای ایرانی همچنین در جام جهانی 1998 با کسب سه امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفتند.

یکی از مهمترین مشکلات تیم ملی در ادوار مختلف جام جهانی کسب امتیاز در بازی نخست بود. ایران در پنج دوره گذشته سه بازی اول خود را واگذار کرده است. ایران در جام جهانی 1978 آرژانتین بازی را با نتیجه سه بر صفر به هلند و در جام جهانی 1998 با نتیجه یک بر صفر به یوگسلاوی سابق واگذار کرد. در جام جهانی 2006 آلمان هم بازنده دیدار نخست بود. شاگردان برانکو ایوانکوویچ در آن دوره از جام جهانی با نتیجه سه بر یک مغلوب مکزیک شدند.

تیم ملی فوتبال ایران در حالی فردا (دوشنبه) در بازی نخست مرحله گروهی جام جهانی قطر به مصاف «سه شیر» خواهد رفت که رویه باخت یوزها در گام نخست با آمدن کارلوس کی روش قطع شده است. او که سومین حضور متوالی با ایران در جام جهانی را تجربه خواهد کرد در سال 2014 در بازی نخست موفق به کسب تساوی برابر نیجریه شد و در جام جهانی 2018 روسیه نیز تیم ملی مراکش را با نتیجه یک بر صفر شکست داد. به عبارتی کی روش با هنر خود روند ناکامی تیم ایران را در بازی های نخست جام جهانی را قطع کرد اما همچنان سندروم باخت در بازی دوم وجود دارد.

کی روش تنها مربی تیم ملی فوتبال ایران است که با این تیم موفق به کسب امتیاز از بازی نخست شده است. پیش از این مربیانی مانند برانکو ایوانکوویچ، حشمت مهاجرانی و جلال طالبی طعم تلخ شکست را در بازی نخست چشیده بودند. این آمار مثبت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران موجب شده تا بسیاری از کارشناسان به نتایج درخشان تیم ملی در این دوره از جام جهانی امیدوار باشند.

جلال طالبی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در بازی دوم کشورمان در جام جهانی 1998 فرانسه موفق به شکست تیم ملی آمریکا شد و حشمت مهاجرانی نیز در بازی دوم یک امتیاز را از تیم قدرتمند اسکاتلند در جام جهانی 1978 گرفت. برانکو ایوانکوویچ در جام جهانی 2006 آلمان نیز در بازی سوم برابر آنگولا موفق به کسب تساوی شد.

البته کی روش یک آمار موفق دیگر با ایران در جام جهانی دارد. وی در سال 2018 موفق شد تیم پرمهره پرتغال را با کریستیانو رونالدو افسانه ای متوقف کند. آن بازی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول