تاج: باشگاه های ایران برخلاف سایر کشورها عمل کردند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 151 ] - پنجشنبه, 26 آبان 1401
تاج: باشگاه های ایران برخلاف سایر کشورها عمل کردند

رئیس فدراسیون فوتبال باشگاه های بدون مجوز را تهدید به حذف از مسابقات کرد.

 مهدی تاج در سمینار سالانه افسران صدور مجوز حرفه ای، اظهار داشت: استاندارد سازی فوتبال یکی از مهم ترین اهداف کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا است. به همین دلیل از دو دهه پیش بحث مجوز باشگاهی در فیفا شروع و از سال 2010 این مساله در آسیا هم رسما آغاز شده است.

وی ادامه داد: فوتبال ایران هم از همان ابتدا پیشرو در این مساله بود اما متاسفانه به مرور هرچه استانداردها سخت تر شد، فوتبال ما از این استاندارد ها فاصله بیشتری گرفت. مثلا یکی از معیارهای مجوز باشگاهی، معیارهای مالی است که باشگاه ها باید بتوانند از پس هزینه های خود برآیند.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در گزارشی که کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر کرده است در کل آسیا به دلیل شیوع ویروس کووید 19 درآمد باشگاه های آسیادر سال 2020 نسبت به سال 2019، حدود 20 درصد کاهش یافته است و به تبع آن باشگاه های آسیا هزینه های خود را هم 30 درصد کاهش داده اند اما فقط در ایران و یک کشور دیگر هزینه های دستمزد بازیکنان در سال 2020 نسبت به سال 2019 بیش از 50 درصد افزایش داشته است و این موضوع استاندارد نیست.

تاج تصریح کرد: همین مساله باعث شده متاسفانه فوتبال ایران تعداد بسیار زیادی پرونده در دادگاه CAS داشته باشد. تجربه ما نشان داده است هر زمان که فدراسیون فوتبال الزامات سخت گیرانه ای را اجرا کرده است، باشگاه ها خودشان را با این الزامات تطبیق داده اند و باعث رشد فوتبال شده است. برای مثال در بحث استادیوم ها الزامات سخت گیرانه باعث شد، 9 استادیوم جدید ساخته شوند و چندین استادیوم هم بازسازی شوند تا بتوانند میزبان تیم خود باشند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در بخش مجوز باشگاهی در گذشته خوب عمل نکرده و رویکرد تسامح و تساهل را پیش گرفته بودیم. این موضوع باعث شد که در این بخش از فوتبال آسیا بسیار عقب تر باشیم. تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر از لحاظ فنی و کسب نتایج در رده بندی های جهانی در صدر فوتبال آسیا قرار دارد اما وقتی عملکردمان را در مجوز باشگاهی مشاهده می کنیم، عملکرد قابل دفاعی نداشته ایم. در سال گذشته تنها دو تیم توانستند مجوز کنفدراسیون فوتبال آسیا را برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا دریافت کنند. این در حالی است که 54 تیم ژاپن، 18 تیم از کره، 12 تیم از امارات و 12 تیم از ازبکستان مجوز باشگاهی AFC  را دریافت کردند و این نشان دهنده فاصله باشگاه های ما از استانداردهای باشگاهی در آسیا است.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: شاید براین اساس نیاز باید حتی در تعداد تیم های لیگ برتر و لیگ یک تجدید نظر شود. وقتی باشگاهی نمی تواند استانداردهای اولیه و ضروری فوتبال را داشته باشد چه اصراری بر شرکت در بالاترین سطح فوتبال ایران و آسیا دارد.

تاج عنوان کرد: خوشبختانه اخیرا اتفاقات خوبی در بخش صدور مجوز فدراسیون فوتبال در حال رخ دادن است. اولین هدف این کمیته رفع تعلیق بود که خوشبختانه با فعالیت های مستمر زارعی و همکارانشان در آینده نزدیک این اتفاق خواهد افتاد. گام بعدی کمیته، شروع چرخه مجوز برای تیم های لیگ برتر و لیگ یک فوتبال است که با این سمینار این مسیر هم خیلی قوی شروع شده است. در همین جلسه افسر مجوز باشگاهی و مدیران مالی همه تیم های لیگ برتر حضور دارند. نمایندگان ده باشگاه لیگ هم در این جلسه حضور دارند که نشان می دهد کار به خوبی شروع شده است.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: خوشبختانه دیدم که نمایندگان فوتبال بانوان و فوتسال هم در این جلسه حضور دارند. علی رغم اینکه برای سال آینده اخذ مجوز برای فوتسال و فوتبال بانوان الزامی نیست ولی باید از همین الان که کار اختیاری است، قوی شروع کنیم و به تدریج پیش برویم. فدراسیون فوتبال شرکت تمام باشگاه های لیگ برتر و لیگ یک را در فرآیند صدور مجوز و اخذ مجوز مربوطه برای فصل بعد را الزامی می داند و اگر باشگاهی در این زمینه خوب عمل نکند قطعا مطابق جرایم انظباطی آیین نامه مجوز باشگاهی برخورد خواهد شد و حتی حذف از لیگ هم در این آیین نامه دیده شده است.

وی در پایان اظهار داشت: رکن صدور مجوز فدراسیون فوتبال، یکی از ارکان کاملا مستقل فدراسیون است و حتی من به عنوان رئیس فدراسیون هیچ گونه دخالت و توصیه ای در مورد تصمیمات این رکن نخواهم کرد و از اعضا این رکن خواسته ام کاملا جدی و براساس استاندرادها تصمیم بگیرند.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول