جا مانده های ایران از جام جهانی 2022 قطر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 214 ] - چهارشنبه, 25 آبان 1401
جا مانده های ایران از جام جهانی 2022 قطر

کارلوس کی روش در انتخابی بحث برانگیز 25 بازیکن را به جام جهانی برد و فرصت حضور در جام جهانی را از یک بازیکن ایرانی گرفت و در این بین بازیکنان سرشناس و نسبتا آماده ای از لیست کی روش خط خوردند.

 2022 قطر شد که به علت انتخاب یک بازیکن کمتر نسبت به حد نصاب تعیین شده از سوی فیفا، سوالات زیادی برای اذهان عمومی به وجود آمده است. هنوز مشخص نیست چرا کارلوس کی روش یک بازیکن کمتر نسبت به سایر تیم های ملی حاضر در جام جهانی انتخاب کرده است!

اگر چه در جام جهانی فرصت حضور در میدان به همه بازیکنان نمی رسد اما تیم های ملی همیشه از تمام ظرفیت خود برای انتخاب بازیکنان استفاده می کنند. موضوع وقتی عجیب تر می شود که بدانیم در جام های جهانی 2014 و 2018 که تیم ها قادر به انتخاب 23 بازیکن بودند، کی روش 23 بازیکن اصلی و یک بازیکن رزرو را با خود به جام جهانی می برد.

علاوه بر این، انتخاب چهار دروازه بان برای جام جهانی برخلاف تمام تیم های ملی حاضر در مسابقات به جز سوییس و تونس، سوالاتی برای برای اهالی فوتبال به وجود آورده است.

همچنین با مصدومیت امید ابراهیمی به عنوان یکی از ملی پوشانی که احتمالا در صورت آمادگی می توانست در جام جهانی به میدان برود، اینطور تصور می شد که حضور یکی از هافبک های دفاعی به جای او مسجل شده است.

در کنار این مسائل، کی روش طی روزهای گذشته چندین بازیکن را بعد از حضور مستمر در تمرینات تیم ملی کنار گذاشت و در نهایت تیم ملی با یک بازیکن کمتر راهی جام جهانی شد.

در اردوهای اخیر بازیکنانی مانند نورافکن، سرلک، فلاح، اخباری، محبی، حردانی، مهدی پور، سهرابیان و خدابنده لو در تمرینات حضور داشتند و این گمان می رفت که سرمربی تیم ملی نیم نگاهی هم به عملکرد لژیونرهایی مانند حسین زاده، زاهدی و علیپور داشته باشد.

در این گزارش نگاهی به عملکرد تعدادی از بازیکنان شاغل در ایران و خارج از کشور داشته ایم که بخت حضور در جام جهانی را داشتند.

امید نورافکن

نورافکن در دوران مربیگری اسکوچیچ در تیم ملی ایران تبدیل به یکی از مهره های اصلی تیم ملی شد و حتی به علت اعتماد بالای اسکوچیچ به این بازیکن در پست دفاع وسط هم به میدان رفت اما با شروع فصل جدید فوتبال ایران ابتدا در سپاهان جایگاه خود را برای مدتی از دست داد و در نهایت مقابل اروگوئه 21 دقیقه بازی کرد و در دیدار با سنگال بازی نکرد. در نهایت نورافکن که تا آخرین روزهای اردوی تیم ملی در تهران حضور داشت، از جام جهانی بازماند. نورافکن در هشت دیدار از 10 دیدار ایران در انتخابی جام جهانی به میدان رفته بود و یک بازی را هم به علت محرومیت از دست داد.

میلاد سرلک

یکی از سوال برانگیز ترین انتخاب ها، کنار گذاشتن سرلک بود. دراگان اسکوچیچ در انتخابی جام جهانی به سرلک میدان داد و او همواره از بازیکنان دعوت شده به تیم ملی بود. در دوران مربیگری کارلوس کی روش هم سرلک به عضویت تیم ملی در آمد و تا آخرین هفته در تمرینات تیم ملی بود. با مصدومیت امید ابراهیمی این احتمال می رفت که سرلک به طور قطع راهی جام جهانی شود اما کی روش سرلک را کنار گذاشت.

محمد محبی

وینگر جوان استقلال برای قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی در جام جهانی از پرتغال به ایران برگشت و در لیگ برتر هم عملکرد خوبی در میان وینگرها داشت و توانست در 11 بازی برای استقلال 4 بار گلزنی کند. محبی در اردوهای ارزیابی هم به میدان رفت اما کی روش در چهارمین مرحله آماده سازی او را خط زد تا محبی که مدتی در دوران ویلموتس به تیم ملی دعوت شده و از نفرات اصلی بود، جام جهانی را از دست بدهد. محبی در دوره مربیگری اسکوچیچ هم هیچ گاه به تیم ملی دعوت نشد.

سامان فلاح

جوان ترین مدافع حاضر در اردوهای تیم ملی در آخرین لحظه از تیم ملی کنار رفت. کی روش حدود پنج هفته این بازیکن را زیر نظر داشت و او از نفرات ثابت در اردوی تیم ملی بود و اگر به جام جهانی می رفت، تبدیل به جوان ترین فوتبالیست ایران در این رقابت ها می شد. کی روش در نهایت روی نام او هم خط قرمز کشید.

محمدرضا اخباری

دروازه بان باتجربه تراکتور تا آخرین روزهای اردوی تیم ملی با بیرانوند، حسینی و نیازمند رقابت می کرد و در نهایت همانند سال 2018 جام جهانی را در آخرین لحظات از دست داد تا حسرت حضور در این رقابت ها بر دل او بماند.

امیرحسین حسین زاده

وینگر جوان شارلوای بلژیک خیلی دیر در این تیم جا افتاد و در مدت زمان اخیر بیشتر از علی قلی زاده، هم تیمی ملی پوش خود بازی می کرد اما به علت شناخت اندک کی روش از این بازیکن، در نهایت حسین زاده جام جهانی را از دست داد. حسین زاده در دوران مربیگری اسکوچیچ به عضویت تیم ملی در آمد و برای دقایقی هم در دیدار مقابل کره جنوبی، لبنان و الجزایر به میدان رفت.

مهدی قایدی

تکنیکی ترین فوتبالیست ایران دو سال قبل ستاره بی چون و چرای لیگ برتر ایران بود اما رفت و برگشت او به استقلال منجر به افت این بازیکن شد. با این حال کی روش در بدو ورود به ایران او را به تیم ملی دعوت کرد و حتی با تماشای تکنیک این بازیکن، او را «مسی کوچک» نامید ولی دیگر او را به تیم ملی دعوت نکرد. در نهایت قایدی جام جهانی 2022 را در نتیجه انتخاب های اشتباه از دست داد.

جا مانده های ایران از جام جهانی 2022 قطر

مهدی مهدی پور

هافبک وسط استقلال هم در چند هفته اخیر توجه کی روش را جلب کرده بود. او مدتی در تمرینات بود ولی به علت تعداد بالای هافبک ها، از تیم ملی کنار رفت. او شاید در سال 2026 هم شرایط سنی مناسب برای حضور در این رقابت ها را نداشته باشد.

صالح حردانی

مدافع راست جوان استقلال بیش از این که از کی روش ناراحت باشد، باید از ساپینتو دلخور باشد چرا که سرمربی پرتغالی استقلال از ابتدای فصل جاری او را نیمکت نشین کرد و حردانی هم به علت بازگشت رامین رضاییان به تیم ملی و حضور صادق محرمی، جایی در تفکرات کی روش نیافت.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر و در بین کاربران شبکه های اجتماعی و اهالی ورزش، امید نورافکن و میلاد سرلک بیشترین شانس را برای حضور در تیم ملی داشتند که در نهایت به علت انتخاب چهار دروازه بان و همینطور دعوت یک بازیکن کمتر، هر دو بازیکن جام جهانی را از دست دادند.

مرتبط با موضوع

تبلیغات


نظرسنجی

به نظر شما تیم ملی ایران به جام جهانی 2026 صعود میکند؟

گالری عکس

جدول