کمیته رفاهی
 

اولین های جام جهانی 2022 قطر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 163 ] - یکشنبه, 22 آبان 1401
اولین های جام جهانی 2022 قطر

وبگاه شبکه «الجزیره» مواردی که برای اولین بار در جام جهانی 2022 قطر به وقوع خواهد پیوست را لیست کرده است.

، جام جهانی 2022 قطر از 29 آبان آغاز می شود و برهمین اساس سایت الجزیره به مواردی که اولین بار در این دوره رخ خواهد داد، پرداخته است.

فناوری آفساید

فیفا در ماه جولای اعلام کرد به منظور اعلام سریع و درست آفساید، برای اولین بار از سیستم آفساید نیمه خودکار در مسابقات جام جهانی 2022 قطر استفاده خواهد شد. طبق این سیستم، اگر هر بخشی از سر، بدن یا پای بازیکن در نیمه زمین حریف باشد، البته به غیر از خط نیمه و هر بخشی از سر، بدن و یا پای بازیکن جلوتر از توپ و آخرین حریف به خط دروازه تیم مقابل باشد، آفساید اعلام می شود. در این تکنولوژی از سنسور داخل توپ و همچنین دوربینی که حرکات بازیکنان را ثبت می کند، استفاده می شود. تصاویر برای هواداران و افراد حاضر در ورزشگاه نیز به صورت سه بعدی نمایش داده می شود.

تعویض ها

برخلاف جام های جهانی پیشین، هر تیم در قطر مجاز است پنج تعویض انجام دهد. این تصمیم در سال 2020 و پس از ارزیابی تأثیر کرونا بر فوتبال اتخاذ شد. اگر بازی به وقت اضافه برود، یک تعویض اضافی هم مجاز خواهد بود. بسیاری از لیگ های فوتبال هم قانون پنج تعویض را از دو سال پیش اجرایی کرده اند.

بازی های پاییزی

برخلاف تورنمنت های پیشین، قطر در دو ماه پایانی پاییز میزبان جام جهانی خواهد بود. در حالت عادی جام جهانی در فصل تابستان برگزار می شود اما به دلیل گرمای هوا در این کشور غرب آسیا که دمای آن در تابستان به 50 درجه هم می رسد، جام جهانی در این زمان برگزار می شود. در خلال تورنمنت، دمای هوای قطر پیش بینی می شود بین 14 تا 31 درجه سانتی گراد باشد.

بازیکنان بیشتر

در جام جهانی قطر تیم ها مجاز به معرفی 26 بازیکن در لیست خود هستند. پیشتر 23 بازیکن می توانستند در لیست قرار بگیرند. فیفا این تصمیم را به دلیل «زمان بندی خاص» تورنمنت و همچنین مشکلات ناشی از شیوع کرونا گرفت. لیست اولیه نیز از 35 بازیکن به 55 بازیکن ارتقا یافت.

داوران زن

برای اولین بار در تاریخ رقابت های جام جهانی مردان، سه داور زن در بین 36 داور حاضر در جام بیست و دوم حضور دارند؛ «استفانی فراپارت» از فرانسه، «یوشیمی یاماشیتا» از ژاپن و «سلیمه موکانساگا» از رواندا. سه کمک داور زن نیز در میان 69 کمک داور مسابقات قرار گرفته اند.

جمع و جورترین جام جهانی

با مساحت حدود 12 هزار کیلومتر مربع و جمعیت حدود سه میلیون نفر، قطر کوچکترین کشوری است که تا به حال میزبان جام جهانی بوده است. تمام هشت ورزشگاه میزبان جام جهانی در شعاع 50 کیلومتری دوحه قرار گفته اند و بیشتر ایام جام جهانی، چهار مسابقه برگزار می شود.

پایان پیام/

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول