کمیته رفاهی
 

کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 157 ] - شنبه, 21 آبان 1401
کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

رقابتهای فوتبال جام جهانی 2022 شاید بار دیگر پل عبور برای بازیکنان ایرانی باشد که می خواهند با درخشش در مهمترین تورنمنت دنیا به تیم های معتبر بپیوندند و لژیونر شوند.

 کاروان تیم ملی فوتبال ایران برای اعزام به جام جهانی 2022 قطر در حالی آماده می شود که هنوز مسافران نهایی از سوی کارلوس کی روش معرفی نشدند.

16 بازیکن داخلی به همراه سه لژیونر در فاصله کمتر از 10 روز مانده به آغاز بازی ها در اردو هستند تا منتظر تصمیم سرمربی برای حضور در کنار لژیونرها برای سفر به مهیج ترین تورنمنت ملی فوتبال دنیا در سال جاری میلادی باشند.

بازیکنان حاضر در رقابت های جام جهانی به خوبی می دانند بهترین ویترین برای معرفی فنی خود به سطح اول فوتبال دنیا همین تورنمنت است. آنها راهی را می روند که بازیکنان پیشین تیم ملی ایران در ادوار گذشته طی کردند.

قرن قبلی ها هم ترانسفر شدند

نخستین حضور تیم ملی ایران در جام جهانی به سال 1978 بر می گردد. حشمت مهاجرانی سرمربی وقت تیم ملی با هدایت خود توانست اولین دوره حضور ملی پوشان فوتبال ایران را در این تورنمنت رقم بزند اما با هشت گل خورده و تنها دو گل زده آماری ضعیف را در تقابل گروهی با اسکاتلند، هلند و پرو بر جای بگذارد. با این حال درخشش امثال حسن روشن، آندرانیک اسکندریان، ابراهیم قاسمپور، ایرج دانایی فر باعث شد تا آنها به عنوان اولین لژیونرهای تاریخ فوتبال ایران به کشورهایی نظیر آمریکا و امارات بروند.

20 سال وقفه برای جابجایی های عظیم

دومین دوره حضور تیم ملی ایران در ادوار مختلف جام جهانی به سال 1998 فرانسه باز می گردد. تیم ملی ایران پس از 20 سال توانست بار دیگر طعم شیرین حضور در جام جهانی را بچشد. ملی پوشان ایران در این دوره با وجود کسب پیروزی مقابل آمریکا به دلیل شکست در تقابل با یوگسلاوی سابق و آلمان جواز حضور در دور بعدی را کسب نکردند. با این حال اقبال همچنان حوالی اردوی تیم ملی ایران با ترانسفر تعداد زیادی از بازیکنان نسل 98 بود.

مهدی پاشازاده، سیروس دین محمدی، کریم باقری، علی دایی، مهدی مهدوی کیا، رضا شاهرودی، محمد خاکپور، مرحوم مهرداد میناوند و… پس از این رقابت ها مورد استقبال تیم های بزرگ فوتبال باشگاهی اروپا نظیر هرتابرلین و بوخوم آلمان و اشتروم گراتس قرار گرفتند.

کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

ترانسفر بازیکنان تیم ملی ایران کافی بود تا راه برای سایر بازیکنان در یک دهه پس از آن هم فراهم شود. وحید هاشمیان، رسول خطیبی جزو نمونه هایی هستند که توانستند پس از نسل 98 به اروپا بروند و فوتبال بازی کنند.

علی کریمی نیز یکی از همان بازیکنانی بود که قبل از درخشش در جام جهانی توانست لژیونر شود. اتفاقی مشابه با آنچه برای امثال جواد نکونام، فریدون زندی، جواد نکونام، رحمان رضایی و… افتاد.

2006 و جنگ ستارگان

برانکو ایوانکوویچ توانست تیم ملی ایران را با صعودی نسبتاً آسان راهی جام جهانی 2006 کند اما هرچه به زمان برگزاری رقابت های جام جهانی در آلمان نزدیک شدیم شائبه باندبازی در رختکن تیم ملی نیز قوت می گرفت. ستاره های وقت تیم ملی ایران به بلوغ فنی رسیده بودند اما هرگز نتوانستند تیمی متحد را با حضور علی دایی، وحید هاشمیان، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی، حسین کعبی و ابراهیم میرزاپور تشکیل دهند.

تنش ها در روزهای برگزاری بازی های جام جهانی 2006 آلمان نیز ادامه داشت تا لژیونرها بی توجه به آنچه رقم می خورد برای موفقیت تیمی قدم بردارند. شاگردان برانکو با دو شکست مقابل مکزیک و پرتغال و تساوی برابر آنگولا باز هم در مرحله گروهی از دور مسابقات حذف شدند اما در بین آنها باز هم بازیکنانی بودند که با درخشش های خود دروازه ورود به اروپا به رویشان گشوده شد.

آندو تیموریان از تیم ابومسلم مشهد به بولتون انگلیس پیوست تا یکی از مهم ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال ایران را رقم بزند. آرش برهانی و مهرزاد معدنچی نیز با استفاده از حضور در ترکیب تیم ملی توانستند راهی کشور امارات شوند تا آنها نیز مهر لژیونر شدن بر پیشانی شان بخورد.

کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

2014 با دورگه ها

اولین صعود تیم ملی ایران با کارلوس کی روش به جام جهانی قطر به سال 2014 باز می گردد. سرمربی تیم ملی ایران با استفاده از تمام توان بازیکنان ایران در سراسر جهان از بازیکنان دورگه دعوت کرد تا او را در فستیوال بزرگ بازی های ملی همراهی کنند. از این رو پس از رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه که در راه صعود تیم ملی به جام جهانی برزیل کمک کرده بودند بازیکنانی همچون دانیل داوری و مهرداد بیت آشور نیز در جمع بازیکنان تیم ملی ایران قرار گرفتند تا برای کشور بازی کنند. از سوی دیگر کی روش به بازیکنان جوان همچون علیرضا جهانبخش، مهرداد پولادی، احسان حاج صفی و… فرصت خودنمایی داد تا آنها بتوانند انتقالی راحت تر برای بازی در کشورهای دیگر داشته باشند.

کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

ستاره های کی روش را در 2018 همه دیدند

دومین صعود تیم ملی ایران با کارلوس کی روش در سال 2018 اتفاق افتاد. شناخت کامل جامعه فوتبال ایران از دیدگاه های کی روش باعث شد تا این تیم بهترین نتایج تاریخ حضور در جام های جهانی را بالاخره در 2018 بگیرد. پیروزی مقابل مراکش، شکست در تقابل با اسپانیا و تساوی مقابل پرتغال باعث شد تا تنها چند گام با این رؤیا فاصله داشته باشیم. عملکرد موفق بازیکنان تیم ملی ایران کمک زیادی به جابجایی باشگاه های آنها داشت. علیرضا بیرانوند مقابل چشم مشتریان خارجی خودنمایی کرد اما به خاطر قرارداد با پرسپولیس با یک فصل اختلاف راهی اروپا شد. مهدی ترابی، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، وحید امیری، مهدی ترابی، سید مجید حسینی و چند بازیکن دیگر جزو بازیکنانی بودند که با درخشش در این رقابت ها فرصت لژیونر شدن را پیدا کنند و تعداد بازیکنان شاغل در کشورهای خارجی را به طور بی سابقه ای افزایش دهند.

کدام فوتبالیست های ایرانی بعد از جام جهانی «لژیونر» شدند؟

2022 و ابهام در مورد پیرمردها!

کی روش بر خلاف دوره ابتدایی حضورش در تیم ملی ایران این بار با کمترین اطلاع از نسل جدید فوتبالی کشور روی نیمکت ملی پوشان در جام جهانی 2022 می نشیند. او در فاصله دو ماه مانده به آغاز رقابت ها به عنوان سرمربی تیم ملی جمعی از بازیکنان قدیمی مورد اعتماد خود را به اردو فراخوانده است تا کمتر بازیکنی به عنوان پدیده در لیست او قرار بگیرد. کی روش که به غافلگیر کردن تمام اهالی فوتبال ایران مشهور بود حالا تصمیم گرفته است بی آنکه در ترکیب تیم ملی مقابل انگلیس، ولز و آمریکا ریسک کند مقابل حریفان قرار بگیرد تا شاید با همان قدیمی ها پروژه تحقق رؤیای صعود به مرحله حذفی را طی کند.

شاید در لیست نهایی کی روش اگر ابوالفضل جلالی باقی بماند بتواند به فوتبال باشگاهی روز دنیا اضافه شود. همچنین ستاره هایی همچون مهدی طارمی می توانند برای ترانسفر بهتر در همان اروپا انرژی مضاعف داشته باشند.

برنامه بازی های تیم ملی فوتبال ایران در گروه B جام جهانی 2022 قطر به شرح زیر است:

* ایران - انگلیس؛ دوشنبه 30 آبان؛ ساعت 16:30

* ایران - ولز؛ جمعه 4 آذر؛ ساعت 13:30

* ایران - آمریکا؛ سه شنبه 8 آذر؛ ساعت 22:30

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول