کمیته رفاهی
 

تمام آقایان بدشانس تیم ملی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 154 ] - شنبه, 21 آبان 1401
تمام آقایان بدشانس تیم ملی

تیم ملی فوتبال ایران در هر دوره حضورش در جام جهانی یک «سوپربدشانس» داشته که با مصدومیت لحظه آخری جام را از دست داده است.

، هشت روز دیگر تا آغاز جام جهانی 2022 قطر زمان باقی مانده است و 32 تیم ملی در حال سپری کردن مرحله نهایی آماده سازی شان برای شرکت در بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا هستند. تیم ملی فوتبال ایران نیز مدتی است که با کارلوس کی روش تمریناتش را با حضور بازیکنان داخلی و سه لژیونر قطری آغاز کرده است و در یک دیدار تدارکاتی روز پنجشنبه به مصاف نیکاراگوئه رفت.

این دیدار دوستانه اما برای همین تیم نصف و نیمه تیم ملی هم تلفات به همراه داشت. امید ابراهیمی هافبک تیم الوکره قطر تنها یک دقیقه بعد از حضورش در زمین دچار مصدومیت شد تا از بازی خارج و برای پیگیری درمان راهی بیمارستان شود. از لحظه مصدومیت این هافبک بااخلاق فوتبال ایران می شد با واکنش بازیکنان حاضر در زمین پیش بینی کرد که او جام جهانی را از دست داده است، موضوعی که فردای بازی با نیکاراگوئه قطعی شد.

اخیراً فقر یک مهره شش دانگ در پست هافبک دفاعی منجر به این شده بود که اسکوچیچ دوباره به سراغ ابراهیمی برود تا از نزدیک وضعیت او را ارزیابی کند. بعد از جدایی این مربی کروات کی روش نیز همین تصمیم را در قبال این بازیکن 35 ساله گرفت تا مشخص شود عمق خط هافبک تیم ملی جای نگرانی دارد، نگرانی که حالا با عدم حضور ابراهیمی در جام جهانی بیشتر نیز خواهد شد و فقدان همراهی او یک دردسر و چالش بزرگ را برای کارلوس کی روش به همراه خواهد داشت.

تیم ملی اخیراً با مصدومیت سردار آزمون و احمد نوراللهی نیز نیز رو به رو شده بود، ولی در نهایت مشخص شد که مشکلی برای حضور در جام جهانی نخواهند داشت. البته الهیار صیادمنش نیز پیش تر دچار مصدومیت شده بود و تقریباً حضورش در جام جهانی غیرممکن به نظر می رسد. در این میان اما با وجود شرایط خاصی که خط هافبک و مخصوصاً پست هافبک دفاعی دارد، می توان امید ابراهیمی را بزرگترین غایب تیم ملی ایران در این دوره جام جهانی دانست. به همین بهانه نگاهی به مصدومانِ غایب تیم ملی در ادوار جام جهانی داریم.

1978- جامانده ای به نام سرطلایی
غلامحسین مظلومی معروف به سرطلایی فوتبال ایران، بعد از مسابقات المپیک مونترال با آمار خوبی که در گلزنی برای تیم ملی داشته، پیش از جام جهانی 1978 دچار مصدومیت شدید شد و یکی از غایبان بزرگ این جام لقب گرفت. او که تا اوایل دهه 70 رکورددار گل زده ملی بود با تیم ملی ایران قهرمان جام ملت های 1972 و 1976 آسیا شد و مدال طلای بازی های آسیایی 1976 را هم به دست آورد. صفر ایرانپاک، علی جباری و پرویز قلیچ خانی نیز دیگر غایبان تیم ملی در این جام جهانی بودند.

1998- شوربختی مالدینی در فرانسه
یکی از بهترین مدافعان چپ فوتبال ایران که در راه صعود تاریخی ایران به جام جهانی 1998 فرانسه نقش پررنگی داشت، در لیست نهایی تیم ملی نیز برای این مسابقات قرار گرفت، ولی تنها یک روز پیش از دیدار با یوگسلاوی در تمرین از ناحیه پا دچار مصدومیت شد تا جام را به کل از دست بدهد. شاهرودی که به دلیل شباهت ظاهری و توانایی بالای فنی به پائولو مالدینیِ ایران معروف بود، با یک مصدومیت ناخوانده در دقیقه 90، حسرت حضورش در جام جهانی را به دل هواداران ایرانی گذاشت. فرهاد مجیدی، عبدالله ویسی و مجید نامجومطلق دیگر غایبان بزرگ ایران در آن دوره بودند.

2006- حسرت بزرگ برای زیدان آسیا
تیم ملی بعد از یک دوره غیبت با ترکیب پرستاره ای خود را برای حضور در آلمان آماده می کرد. از آن تیم آماده و امیدوارکننده، مجتبی جباری موفق نشد خودش را به جام جهانی برساند. جباری معروف به زیدان آسیا که با پاس های عمقی منحصربه فردش به تیم ملی روح تازه ای بخشیده بود، در اردوی سوئیس و در جریان یک دیدار دوستانه از ناحیه منیسک زانوی پای راست دچار مصدومیت شد. او این مصدومیت و غیبتش در جام جهانی را بزرگترین حسرت فوتبالی خود می داند. علیرضا نیکبخت واحدی دیگر بازیکنی که از لیست برانکو ایوانکوویچ برای سفر به آلمان جا ماند مانند ستار زارع که تا پیش از جام جهانی مهره فیکس تیم برانکو بود.

2014- هاشم - مسی؛ نشد که بشه
همگروهی تیم ملی ایران در این دوباره با آرژانتین، منجر به این شد که تقابل لیونل مسی و هاشم بیک زاده به یکی از سوژه های بزرگ محافل فوتبالی و رسانه ها تبدیل شود. البته داستان قابل مسی و هاشم دوام زیادی نداشت و تیم ملی فوتبال ایران بعد از رضا شاهرودی یک بار دیگر برای جام جهانی نفر اول دفاع چپش را از دست داد. بیک زاده در دقیقه 15 بازی تدارکاتی با مونته نگرو بدون آنکه با کسی برخورد کند دچار گرفتگی شدید عضله پا شد و با ناراحتی زیاد زمین بازی را ترک کرد تا مهرداد پولادی این پست تیم ملی را در برزیل تصاحب کند. مهدی رحمتی، هادی عقیلی و محمدرضا خلعتبری دیگر غایبان بزرگ تیم ملی در جام جهانی 2014 به حساب می آیند.

2018 - کریمی و بحران هافبک وسط
تیم ملی در دومین جام جهانی پیاپی اش با حضور کی روش، به شرایط ایده آلی برای این مسابقات دست پیدا کرده بود، تیمی که اعضای آن چندین سال در کنار یکدیگر بازی کرده بودند تا با وجود گروه دشواری که در آن قرار گرفته بودیم، امید ها برای یک نمایش خوب و قابل قبول کماکان وجود داشته باشد. در این جام سعید عزت اللهی به علت محرومیت در بازی اول غایب بود تا حساب ویژه ای روی علی کریمی در این پست باز شود، ولی این بازیکن هم در تمرینات تیم ملی دچار مصدومیت شد و رسماً از جام خداحافظی کرد تا تیم ملی به یکباره با یک بحران در پست هافبک وسط روبه رو شود. در آن دوره سیدجلال حسینی و وریا غفوری دیگر غایبان مطرح تیم ملی بودند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول