کمیته رفاهی
 

ماجرای پاداش حاشیه سازی که فقط حجازی آن را گرفت!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 96 ] - شنبه, 21 آبان 1401
ماجرای پاداش حاشیه سازی که فقط حجازی آن را گرفت!

تیم ملی فوتبال ایران با صعود به جام جهانی 1978 آرژانتین، تاریخ سازی کرد اما پس از این صعود تاریخی، پاداش ها پرداخت نشد تا بازیکنان دست به اعتصاب بزنند. این اعتصاب با وعده و وعید مدیران فدراسیون فوتبال شکسته شد اما در نهایت یک بازیکن، آن هم با تهدید موفق به گرفتن این پاداش شد؛ آن بازیکن کسی نبود جز ناصر حجازی!

حتما در سال های اخیر بارها صحبت های اهالی فوتبال درباره پاداش میلیون دلاری صعود به جام جهانی را شنیده اید. همیشه هم صحبت از این است که دست فدراسیون فوتبال از این درآمدها کوتاه است چرا که به خاطر تحریم های بانکی، ایران قادر به دریافت این پاداش ها از فیفا نیست. با این حال این ماجرا برای جام جهانی 1978 وجود نداشت و فدراسیون فوتبال پاداش صعود به این رقابت ها را دریافت کرد اما این پاداش، تیم ملی را به حواشی بزرگی وارد کرد.

ماجرا از این قرار بود که بازیکنان تیم ملی، زمانی که فدراسیون فوتبال پاداش صعود به جام جهانی 1978 را دریافت کرد، از این که هیچ سهمی از آن پاداش ها نبردند، شاکی شدند و دست به اعتصاب زدند و پنج روز تمرین نکردند. بازیکنان تیم ملی در آن زمان اعتقاد داشتند که پاداش صعود به جام جهانی حق بازیکنان است چرا که آن ها ایران را به جام جهانی رسانده اند اما فدراسیون فوتبال چنین اعتقادی نداشت و پاداش را برای خودش می خواست.

حسین کازرانی، مدافع وقت تیم ملی که شروع کننده ی این اعتصاب بود، درباره این ماجرا توضیح می دهد: "ما می گفتیم که فیفا پول صعود به جام جهانی فوتبال را به بازیکن می دهد نه فدراسیون فوتبال. ما به همین خاطر اعتصاب کردیم. فردایش آقای دیده بان به اردو آمد و من را صدا کرد و پرسید که ماجرای اعتصاب چیست؟ گفتم چیزی نیست، ما می گوییم که پاداش فیفا برای بازیکن است. اصلا من این پول را نمی خواهم، به فلان بازیکن که وضع مالی اش خوب نیست، بدهید. فکر نکنید که من برای خودم می خواهم بلکه به خاطر این می خواهم که حقمان است. آقای دیده بان گفت که قبول است، 20 درصد برای فدراسیون باشد و باقی را بین شما تقسیم می کنیم. ماجرا همین جا تمام شد."


حسین کازرانی، مدافع ایران در جام جهانی 1978
آن زمان توافق شد که به هر بازیکن مبلغ 50 هزار تومان اهدا شود اما باز هم بدقولی ها ادامه داشت. حتی روزنامه های آن زمان به نقل از آتابای، رئیس وقت فدراسیون فوتبال نوشتند که پرداخت پاداش ها بماند برای بعد از قهرمانی در جام جهانی 1978! اما همه این وعده و وعیدها باعث نشد که جلوی یک حاشیه ی بزرگ در آستانه سفر به آرژانتین گرفته شود. این حاشیه ی بزرگ پای پرواز تیم ملی رقم خورد، جایی که ناصر حجازی پایش را در یک کفش کرد و گفت تا پاداشش را ندهند، سوار هواپیما نمی شود! این تهدید به حدی جدی بود که مدیران فدراسیون فوتبال را مجاب کرد که پاداش حجازی را در چمدان آماده کنند و به او بدهند تا به آرژانتین برود.


لحظه عزیمت تیم ملی فوتبال ایران به آرژانتین برای حضور در جام جهانی 1978
این کار ناصر حجازی باعث شد که او به تنها بازیکنی تبدیل شود که پاداش صعود به جام جهانی 1978 را دریافت کرده است، چرا که پس از بازگشت از آرژانتین اوضاع ایران در آستانه انقلاب اسلامی تغییر کرده بود و فدراسیون فوتبال دیگر پیگیر پرداخت پاداش بازیکنان نبود. پس از انقلاب هم با تغییر مدیران ورزش ایران، بازیکنان نتوانستند پاداش هایشان را زنده کنند.

محمد صادقی، یکی از ستارگان آن زمان فوتبال ایران درباره این موضوع می گوید: "پاداشی که از آرژانتین پرداخت شده بود، به دست ما نرسید. ناصر حجازی پاداش خود را هنگام رفتن به آرژانتین گرفته بود و ما هم گفتیم وقتی برگردیم، می گیریم. قبل از رفتن به جام جهانی به ما ساعت رولکس دادند. چیزهایی که باید را دادند. آتابای که رئیس فدراسیون بود، رئیس دربار هم بود و همه چیز دست خودشان بود. شاه را هم تحویل نمی گرفت. هر وقت آتابای سر اردو می آمد به همه سکه طلای پنج پهلوی می داد. وقتی ما از آرژانتین به ایران برگشتیم، در آستانه انقلاب 57 بود. فوتبال شل شده بود. خارجی ها رفته بودند. آلن راجرز رفت. حشمت هم مربی پرسپولیس نشد. بعد از انقلاب شاه حسینی، رئیس سازمان تربیت بدنی شد. قدش بلند بود و می گفتند قبلا کشتی گرفته اما نمی دانست ورزش چیست. در بچگی در زورخانه میل می زد. پیش او رفتیم و گفتیم پاداش آرژانتین به اسم بازیکنان است و پاداش ما را بدهید. گفت این حق کشاورزها است."

محمد صادقی، هافبک ایران در جام جهانی 1978 در بازی انتخابی مقابل کره جنوبی
با این اوصاف، اگر ستاره های تیم ملی می دانستند که پس از جام جهانی آرژانتین دست شان از پاداش دور می ماند، پای پرواز به آرژانتین به ناصر حجازی می پیوستند تا آن ها هم به پول هایشان برسند.
ایسنا

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول