کمیته رفاهی
 

معرفی ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر + عکس

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 138 ] - شنبه, 14 آبان 1401
معرفی ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر + عکس

طراحی ورزشگاه های بیست ودومین دوره جام جهانی در نوع خود خاص و نشأت گرفته از فرهنگ قطری ها است.

مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 قطر در حالی در تاریخ 20 نوامبر (29 آبان) آغاز و در تاریخ 18 دسامبر (27 آذر) به پایان خواهد رسید که این دومین میزبانی آسیایی ها پس از جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن و اولین میزبانی یک کشور خاورمیانه و عرب از این مسابقات خواهد بود. بیست ودومین دوره جام جهانی در هشت ورزشگاه واقع در پنج شهر مختلف قطر برگزار خواهد شد.

همه ورزشگا ه های جام جهانی قطر در شعاع 55 کیلومتری شهر دوحه پایتخت قطر واقع شده اند؛ به جز ورزشگاه بین المللی خلیفه که در سال 1976 به بهره برداری رسید، تمام ورزشگاه های دیگر در طول سه سال گذشته ساخته شده اند. ساخت این ورزشگاه ها هزینه ای بالغ بر 10 میلیارد دلار آمریکا برای قطر هزینه در برداشته است.

ورزشگاه لوسیل

این ورزشگاه با گنجایش 86 هزار و 250 نفر در شهر لوسیل واقع شده و میزیان 10 بازی از جمله بازی فینال خواهد بود. ورزشگاه لوسیل در فاصله 15 کیلومتری و شمال مرکز شهر دوحه واقع شده و طرح ورزشگاه منعکس کننده کاسه های دست سازی است که در سراسر جهان عرب و اسلام یافت می شود.

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه البیت

این ورزشگاه در شهر الخور واقع شده و با گنجایش 60 هزار نفری میزبان 9 بازی  از جمله بازی افتتاحیه خواهد بود. ورزشگاه البیت در سه کیلومتری جنوب شهر الخور واقع شده است، شهری که در فاصله 40 کیلومتری و شمال دوحه واقع شده و با الهام از چادرهای سنتی عشایری ساخته شده است.  

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه الجنوب

این ورزشگاه در شهر الوکره واقع شده و با گنجایش 40 هزار و 777 نفر میزبان 7 بازی خواهد بود. ورزشگاه الجنوب در 15 کیلومتری جنوب مرکز شهر دوحه واقع شده است. طراحی این ورزشگاه به دست زاها حدید طراح سرشناس عراقی - بریتانیایی صورت گرفته که او در طراحی این ورزشگاه از صدف دریایی و قایق بادی سنتی الهام گرفته است.  

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه احمد بن علی

این ورزشگاه واقع در شهر الریان است و با گنجایش 40 هزار نفر میزبان 7 بازی خواهد بود از جمله دیدار ولز- ایران. ورزشگاه احمد بن علی در 20 کیلومتری غرب مرکز شهر دوحه واقع شده است و در طراحی سطح خارجی این ورزشگاه از طرح های سنتی قطر و یک طرح تور شکل استفاده شده است که اهمیت خانواده، زیبایی کویر، گیاهان و جانوران بومی را نشان می دهد.

جام جهانی 2022 قطر ,

بیشتر بخوانید

ورزشگاه بین المللی خلیفه

این ورزشگاه در شهر الریان واقع شده است و با ظرفیت 45 هزار و 416 نفر میزبان 8 بازی از جمله بازی انگلیس - ایران خواهد بود. ورزشگاه بین المللی خلیفه در فاصله هشت کیلومتری غرب مرکز شهر دوحه واقع شده است، ورزشگاهی که در سال 1976 با گنجایش اولیه 20 هزار نفر افتتاح شد. در سال 2006 گنجایش این ورزشگاه به 40 هزار نفر رسید و در نهایت در سال 2014 نوسازی و تغییر شکلش برای جام جهانی 2022 آغاز شد.

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه اجوکیشن سیتی

این ورزشگاه واقع در شهر الریان است و با گنجایش 40 هزار نفر میزبان 8 بازی خواهد بود. ورزشگاه اجوکیشن سیتی در 10 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر دوحه واقع شده و در طراحی آن از الماسی درخشان الگوبرداری شده است و در روز و شب بر اساس تابش نور، رنگ سطح بیرونی آن تغییر می کند.

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه 974

این ورزشگاه واقع در شهر دوحه است و با گنجایش 40 هزار نفر میزبان 7 بازی خواهد بود. ورزشگاه 974 در نوار ساحلی خلیج فارس و در فاصله سه کیلومتری جنوب مرکز شهر دوحه واقع شده است. این ورزشگاه از 974 کانتینر حمل و نقل تشکیل شده است که پس از پایان مسابقات جام جهانی به طور کامل برچیده می شود.  

جام جهانی 2022 قطر ,

ورزشگاه الثمامه

این ورزشگاه واقع در شهر دوحه است و با گنجایش 40 هزار نفر میزبان 8 بازی از جمله دیدار ایران - آمریکا خواهد بود. ورزشگاه الثمامه در پنج کیلومتری جنوب شهر دوحه واقع شده و در طراحی آن از الگوهای بافته شده قهفیه (کلاه سنتی مردان عرب اهل خاورمیانه) الهام گرفته شده است.

جام جهانی 2022 قطر ,


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول