کمیته رفاهی

افشاگری های عجیب در فوتبال ایران

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 99 ] - چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1397
افشاگری های عجیب در فوتبال ایران

افشاگری‌های عجیب در فوتبال ایران         مخاطبان برنامه نود می‌توانستند در پاسخ به سوال «بهترین مربی فصل لیگ برتر فوتبال ا...

افشاگری‌های عجیب در فوتبال ایران

 

 

 

 

مخاطبان برنامه نود می‌توانستند در پاسخ به سوال «بهترین مربی فصل لیگ برتر فوتبال ایران؟»، یکی از گزینه‌های «برانکو ایوانکوویچ»، «مهدی تارتار»، «مجید جلالی»، «علی دایی»، «وینفرد شفر» و «امیر قلعه‌نویی» را انتخاب کنند. در پایان بیش از 2 میلیون و 364 هزار نفر در نظرسنجی برنامه نود شرکت کردند که حدود 53 درصد از آنها به برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس به‌عنوان برترین مربی لیگ هفدهم رای دادند.

 

برنامه ۳ اردیبهشت نود با محوریت بررسی هفته بیست و نهم رقابت‌های لیگ برتر از ساعت ۲۲:۴۳ دوشنبه روی آنتن شبکه سه رفت.

مخاطبان برنامه نود می‌توانستند در پاسخ به سوال «بهترین مربی فصل لیگ برتر فوتبال ایران؟»، یکی از گزینه‌های «برانکو ایوانکوویچ»، «مهدی تارتار»، «مجید جلالی»، «علی دایی»، «وینفرد شفر» و «امیر قلعه‌نویی» را انتخاب کنند. در پایان بیش از 2 میلیون و 364 هزار نفر در نظرسنجی برنامه نود شرکت کردند که حدود 53 درصد از آنها به برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس به‌عنوان برترین مربی لیگ هفدهم رای دادند.

 

ترین‌های هفته بیست و نهم لیگ برتر

- حرکات تکنیکی: کرار جاسم، محمد نصرتی، احمد نوراللهی، علی دشتی، محمدرضا خانزاده، آرمان رمضانی، سینا خادم‌پور، علی حمودی و روح‌الله سیف‌اللهی.
- تیرک دروازه: آرمان رمضانی(مقابل گسترش فولاد).
- کار تیمی: پارس جنوبی(برابر نفت تهران).
- موقعیت از دست رفته: محمد ابراهیمی(مقابل صنعت نفت).
- پاس گل: امین قاسمی‌نژاد(برابر سیاه جامگان).
- مهار برتر: حامد لک(مقابل سپیدرود).
- گل برتر: آرمان قاسمی(برابر استقلال تهران).

ترین‌های بازیکنان در هفته بیست و بیست و نهم

امید ابراهیمی: پاس؛ روح‌الله سیف‌اللهی: شوت؛ ابراهیم صالحی: بیشترین پاس کلیدی؛ وحید شیخ‌ویسی: نجات دروازه؛ علیرضا زندوی: قطع پاس؛ ابوالفضل علایی: دفع توپ؛ محمدرضا حسینی: دریبل موفق؛ فرشاد محمدی‌مهر: تکل موفق؛ آرمان رمضانی: نبرد هوایی موفق و مهدی کیانی: خطای متحمل شده.

 

افشاگری عادل فردوسی‌پور درباره یک پنالتی عجیب

عادل فردوسی‌پور امشب به اتفاقات مشکوک در فوتبال ورود کرد.او فاش کرد قبل از یک بازی شنیده بودند دقیقه 32 پنالتی اتفاق می افتد. غیاثی مسئولان اصلی کمیته داوران در آن زمان گفت داور بازی را عوض کردند ولی در دقیقه 37 همان مسابقه بازهم پنالتی اتفاق افتاد! منظور عادل این بود که ظاهرا اصلا پنالتی مربوط به داور یا تعویض آن نبوده بلکه یک بازیکن نقش اصلی را در این زمینه ایفا کرده است.

 

توضیح غیاثی راجع به یک پنالتی مشکوک!

رضا غیاثی، سخنگوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه نود درباره شایعه‌ای که پیرامون تغییر داور یک بازی به علت اینکه مسؤولان یکی از تیم‌ها گفته بود داور اعلام شده از سوی کمیته داوران در دقیقه 37 برای یک تیم پنالتی می‌گیرد، اظهار کرد: این جریان برخلاف آنچه مطرح شده برای قدیم نیست و برای حال حاضر است.

او ادامه داد: ما روزهای بعد از مسابقات به اتفاق آقایان اصفهانیان و عسگری به بازی‌های لیگ برتر و لیگ یک نظارت می‌کنیم که داوری‌ها چطور بوده است؛ یک روز مسؤولان یکی از تیم‌ها آمد و گفت در فلان دقیقه بازی دو تیم لیگ یکی چنین اتفاقی می‌افتد و پنالتی رخ می‌دهد که ما هم برای احتیاط، در فاصله دو روز به مسابقه، آن داور را عوض کردیم ولی باز هم در دقیقه 37 آن اتفاق افتاد و پنالتی گرفته شد که البته بعد از بازبینی صحنه به عقیده گروه سه نفره ما آن پنالتی به درستی اعلام شده بود.

غیاثی تاکید کرد: وظیفه کمیته داوران صیانت از آبروی داوران است؛ البته همان موقع هم به آن آقایان گفتیم داور که نمی‌تواند صحنه‌های بازی را پیش‌بینی کند یا به وجود بیاورد؛ امکان دارد در دقیقه 37 اصلا توپ آن طرف زمین باشد؛ بعد فهمیدیم که منظور آقایان، بازیکنان تیم‌ها بود و نه داوران؛ به آن افراد گفتیم به کمیته اخلاق فدراسیون مراجعه کنند و حرف‌های خودشان را بگویند.

سخنگوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال راجع به دیداری که این اتفاقات در آن رخ داده است، گفت: اسم تیم‌ها را نمی‌گویم چون کمیته اخلاق هنوز نظری در این باره نداده است؛ البته تاکید می‌کنم و هنوز می‌گویم داوری‌ها سالم است، در شرایطی که به اسم داور پول گرفته‌اند و در حالی که روح داوران خبردار نیست.

او یادآور شد: امسال یک داور به کمیته اخلاق نرفته و احضار نشده که نشان می‌دهد داوران با شرایط فعلی می‌سازند و با وجود مشکلات، به کارشان ادامه می‌دهند.

 

اعتراف بازیکنان پولی و خریدن شماره‌‌های رند!

در ادامه بحث های برنامه نود هفته گذشته که به موضوعات مربوط به باشگاه صبای قم اختصاص داشت، حرف هایی زده شد که می تواند شوک بزرگی به فوتبال ایران باشد. تیمی که چند سال پیش در آسیا یکی از نمایندگان ایران بود، بعد از انتقال به شهر قم به اوضاعی دچار شد که بازیکنانش روی باخت پرگل تیم خودشان شرط می بندند و برای درست از آب در آمدن شرط شان درون زمین دست به هر کاری می زنند. وقتی هفته گذشته کریم بهرامی روی خط برنامه نود قسم خورد که هیئت فوتبال استان قم هیج پولی از بازیکنی نگرفته است، شاید به این فکر نمی کرد که جمعی از بازیکنان صبای قم روی خط نود بیایند و درباره پول هایی که به هیئت فوتبال استان قم دادند صحبت کنند. در جریان افشاگری های بی سابقه ای که در برنامه نود این هفته صورت گرفت، بازیکنانی از جمله روحانیون صحبت از پول های هفتاد یا هشتاد میلیونی کردند که به افراد مختلف دادند تا در تیم بازی کنند. او فاش کرد 50 میلیون از این پول به هیات فوتبال قم رسید. آنها حتی از این گفتند که برای گرفتن شماره لباس رند هم پول هایی در تیم خرج شده است. همچنین در قسمتی از آیتم مربوط به باشگاه صبای قم نشان داده شد که در کوران نتایج افتضاح باشگاه، جمعی از بازیکنان و سرپرست تیم در یک قهوه خانه مشغول قلیان کشیدن بودند!

 

کمیته داوران رسما اعلام کرد/بازیکنان نتیجه بازی را عوض می کنند!

رضا غیاثی عضو کمیته داوران در برنامه 90 حرف‌هایی جنجالی زد.

اخیرا کمیته داوران به خاطر افشاگری بهروز رهبری فرد تحت فشار بوده است. همواره شایعات زیادی درباره عملکرد بعضی داوران مطرح است ولی امشب رضا غیاثی به طور کامل آنها را تبرئه کرد و توپ را به زمین بازیکنان انداخت. او گفت این بازیکنان هستند که نتیجه بازی های را عوض می کنند و داوران کوچکترین نقشی در این اتفاقات جنجالی ندارند.

 

وعده کمیته اخلاق برای رسیدگی به فساد فوتبال ایران

عبدالله سمامی، عضو کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه نود راجع به حواشی باشگاه صبا اظهار کرد: کمیته اخلاق در زمینه مختلف این موضوعات ورود کرده و به تمام این مسائل رسیدگی می‌کند.

او ادامه داد: عنوان کردن این مسائل پیامدهایی دارد و باید در چارچوب خاص خود بیان شود؛ موضوعات قضایی به حرمت جایگاه افراد توجه دارد؛ کمیته اخلاق هم در خصوص بحث شرط بندی‌ها ورود کرده و نظارت خاصی روی این موضوع دارد.

سمامی اضافه کرد: علاوه بر آن روی حواشی لیگ یک و حساسیت برخی بازی‌ها بررسی‌هایی صورت می‌گیرد و نمایندگان ما در مسابقات حضور پیدا می‌کنند تا نظارت مستقیم داشته باشند؛ کارشناسان ما در موضوعات تبانی و اینگونه مسائل بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و نتیجه لازم را اعلام می‌کنند.

 

کارشناسی داوری با محمد فنایی

ذوب‌آهن و پرسپولیس

محمدرضا حسینی بخاطر خطا روی کمال کامیابی‌نیا باید اخطار می‌گرفت و به دلیل دریافت کارت زرد دوم، اخراج می‌شد.
محمدرضا حسینی یک بار دیگر هم به علت خطا روی پای انصاری باید با کارت زرد جریمه می‌شد ولی برای دومین بار کارت زرد دوم خود را نگرفت و داور اشتباه کرد.
بعد از ضربه نوراللهی، توپ به دست نژادمهدی که باز بود برخورد کرد و باید یک خطا چسبیده به محوطه جریمه به سود پرسپولیس اعلام می‌شد.

استقلال و پیکان

سجاد مشکل‌پور به دلیل تکل خطرناک روی پای تیام باید کارت زرد می‌گرفت.
تیام به علت ضربه پا به صورت بازیکن پیکان بعد از خطای او، به درستی با کارت زرد جریمه شد.
مدافع پیکان خطایی روی شجاعیان مرتکب نشد.
فراز امامعلی قبل از گل دوم پیکان خطایی با دست روی منتظری مرتکب نشد و تصمیم داور در دستور به ادامه بازی درست بود.
اخطار دوم و کارت قرمز به داریوش شجاعیان به درستی داده شد چراکه این بازیکن از ضد حمله تیم پیکان جلوگیری کرد.
امید ابراهیمی در محوطه جریمه پیکان تمارض کرد و بخاطر این حرکت باید کارت زرد می‌گرفت.

سایپا و گسترش فولاد

دخسوس روی مهاجم پیکان خطا کرد و به درستی پنالتی به سود سایپا اعلام شد که اخطار هم دروازه‌بان گسترش فولاد کفایت می‌کرد.

استقلال خوزستان و سپاهان

کتف مهاجم سپاهان در آفساید بود و داور تصمیم درستی گرفت.
عادل کلاه‌کج به دلیل خطای شدید باید کارت قرمز مستقیم دریافت می‌کرد که این اتفاق نیافتاد.
ابراهیم عالمه روی یونس دلفی خطا کرد و باید یک پنالتی به سود استقلال خوزستان گرفته می‌شد.

- تراکتورسازی و صنعت نفت

کرار جاسم باید کارت زرد دوم را به خاطر خطا روی کیانی می‌گرفت و اخراج می‌شد که داور این کار را نکرد.
کرار یک بار دیگر هم به دلیل خطا روی پای کیانی باید کارت زرد می‌گرفت.
مهدی‌زاده، مدافع تراکتورسازی به علت خطای شدید روی پای سزار باید اخراج می‌شد که این اتفاق نیافتاد.

- سیاه جامگان و پدیده

مدافع سیاه جامگان با دست و پا روی کمندانی خطا کرد و اعلام پنالتی به سود پدیده درست بود.

- بادران تهران و خونه به خونه

مدافع بادران با پای راست خود، ران پای چپ مهاجم خونه به خونه را زد و پنالتی به درستی اعلام شد.
دروازه‌بان خونه به خونه روی مهاجم بادران خطا کرد و باید یک پنالتی به سود بادران اعلام می‌شد.

- ملوان انزلی و نفت مسجدسلیمان

بازیکن ملوان عمدا با دست توپ را زد و پنالتی به درستی برای نفت مسجدسلیمان گرفته شد.

بادران و نفت مسجدسلیمان

پنالتی نفت مسجدسلیمان به اشتباه گرفته شد و مهاجم این تیم به دلیل تمارض واضح باید کارت زرد دریافت می‌کرد.

- اکسین و خونه به خونه

پنالتی در محوطه جریمه اکسین اتفاق نیافتاد و تصمیم داور در ادامه بازی درست بود.

 

پایان روزهای صبای آسیایی در گفت‌وگو با 3 بازیکن سابق

سعید بیگی: الان که یاد آن خاطرات صباباتری تهران می‌افتم، برایمان سخت می‌گذرد؛ مسابقات آسیایی، گل زدن در بازی‌های آسیایی، امکانات عالی و ... همه از بین رفت؛ نمی‌دانم از خاطرات بازی‌های لیگ بگویم یا دیدارهای آسیایی؛ خیلی‌ها آرزوی حضور در صباباتری داشتند؛ روزی که این تیم به قم انتقال پیدا کرد، راه پاس را رفت؛ یادم است وقتی قرار شد چند بازیکن استقلال ما باور نمی‌کردیم ولی این اتفاق افتاد؛ بعد یک دفعه دیدم علی آقا دایی سر تمرین آمد؛ از آن روز که علی دایی به تیم ما آمد، اسم صباباتری، شخصیت تیم و ... عوض شد.
سعید دقیقی: ورزشگاه صباشهر همیشه پُر از تماشاگر بود؛ تیم صباباتری برای مردم این منطقه عشق و علاقه ایجاد کرد ولی این تیم و ورزشگاه صباشهر از بین رفت؛ استان‌های قم و همدان دوست داشتند تیمی در لیگ برتر داشته باشند؛ وقتی به پاس همدان رفتم، تفاوت بستر تیم‌ها را دیدم که چقدر پایین‌تر بود.
محسن بیات: از سال 85 که تیم به قم رفت، چک‌های صبا را به مبلغ 500-400 میلیون تومان طلبکار هستم؛ اول فصل هم قرار بود به صبا بروم و آقای کشوری به من زنگ زد تا به صبا بروم؛ با چهار بازیکن به هیأت فوتبال استان قم رفتم تا قرارداد ببندیم ولی آنجا همه فقط می‌خندیدند!؛ وقتی به پشت پرده رفتیم، به ما گفتند نمی‌توانیم قراردادها را ثبت کنیم و به همین خاطر قراردادهای ما باید سفید امضاء شود، اما با بازیکنان قمی قراردادهای 150 میلیون تومانی بسته بودند؛ مطمئن هستم پول‌های زیادی در سه سال آخر صبا از طرف بازیکنان جابه‌جا شد؛ با چشم خودم دیدم علنا 100 میلیون تومان از سوی بازیکن در صبا جابه‌جا شد؛ در برنامه نود چند بازیکن گفتند که به مسؤولان قمی پول دادند؛ واقعا این اتفاق در صبا افتاد؛ ابتدای فصل امسال همه ما و قدیمی‌ها را دور زدند و بازیکنان قمی را در بازی گذاشتند؛ به من گفتند قرارداد سفید امضاء کن چون نمی‌توانیم قراردادت را ثبت کنیم؛ در این سال‌ها چند نفر دلال، بازیکن را به باشگاه صبا می‌بردند و با آنها قرارداد بسته می‌شد که بلافاصله پس از عقد قرارداد، آن بازیکن در فلکه میثم که پایین باشگاه صبا بود، یک چک به آن دلال می‌داد و می‌رفت.


رد صحبت‌های غیاثی توسط سیف‌الله‌پور

 

ایزد سیف‌الله‌پور، سرپرست تیم بادران در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه نود راجع به اظهارات غیاثی، سخنگوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال اظهار کرد: ای‌کاش آقای غیاثی ماجرا را درست تعریف می‌کردند؛ کلا بعد از بازی ما و پرسپولیس در جام حذفی، داوری‌ها برای ما تغییر کرد؛ قبل از دیدار ما و خونه به خونه بابل، اتفاقاتی افتاد و مدیر عامل یکی از باشگاه‌ها به همراه دو خبرنگار به کمیته داوران رفتند و حرف‌های به مسؤولان آنجا زدند.

او ادامه داد: منظور آقای غیاثی، داور بازی ما و خونه به خونه بابل بود که برخلاف حرف آقای غیاثی، داور آن مسابقه نیز تغییر نکرد و موعود بنیادی‌فر ماند؛ این حرف قشنگ نیست که بگوییم قرار بود در دقیقه 37 پنالتی برای فلان تیم گرفته شود؛ آن بازی دو پنالتی صد در صد برای ما گرفته نشد ولی یک پنالتی 40-30 درصدی برای خونه به خونه اعلام شد.

سیف‌الله‌پور تصریح کرد: لیست داوران یک هفته قبل از بازی‌ها مشخص می‌شود و داور دیدار بادران و خونه به خونه هم اصلا تغییر نکرد؛ در آن بازی دو پنالتی صد در صد برای ما اعلام نشد؛ باز هم می‌گویم صحبت های غیاثی کذب بود و داور تغییر نکرد.

 

افشاریان: رهبری‌فرد را به یاسوج می‌آورم!

 

خداداد افشاریان، داور بازنشسته فوتبال ایران در گفت‌وگوی تلفنی برنامه نود صحبت‌های خود را با انتقاد از فردوسی‌پور به دلیل عدم دعوتش به این برنامه آغاز کرد و افزود: آقای فردوسی‌پور! نخستین بار بود به شما زنگ می‌زدم که به برنامه نود بیایم چون می‌خواستم حضورا راجع به حواشی توضیحات بهتری بدهم.

وی راجع به قضاوتی که در دیدار پلی‌آف سپاهان نوین و استیل‌آذین داشت و شائبه‌هایی راجع به داوری آن مسابقه به وجود آمده است، اظهار کرد: بازی‌ای که قضاوت کردم، شاید دهمین مسابقه پلی‌آف بنده بود؛ حالا آقایان مدعی هستند که به داور بازی پول دادیم؛ مگر داور حتما باید پنالتی بگیرد؟؛ داور به راحتی می‌تواند با اخراج کردن یا ... بازی را در بیاورد.

افشاریان ادامه داد: فیلم بازی سپاهان نوین و استیل آذین را ببینید و اگر حتی یک اوت اشتباه اعلام شده، آن را بگویید.

داور بازنشسته فوتبال ایران تاکید کرد: یک اتفاقی افتاده ولی آقای رهبری‌فرد از من عذرخواهی کرده است ولی بنده فردا در یاسوج شخصا شکایت می‌کنم؛ آقای رهبری‌فرد را چند بار به یاسوج می‌آورم، به خانه خودم دعوت می‌کنم و ... تا در افکار عمومی بحثی که راجع به من افتاده از بین برود.

وی ابراز کرد: می‌گویند 100 میلیون تومان را گرفته بودم ولی بعد پس داده‌ام؛ اصلا حرف‌های عجیب و غریبی می‌زنند؛ خواهش می‌کنم این پرونده را مختومه نکنید؛ آقایان هدایتی، پروین و ... عزیز هستند و اسامی زیادی در این پرونده برای آنها آمده است.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا در امارات قهرمان آسیا می شود؟

گالری عکس

جدول