:: مقاله
ری خوانی مدیرعامل سابق استقلال برای سعودی ها
0
0
0

ری خوانی مدیرعامل سابق استقلال برای سعودی ها

چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1397 - 06:26 بعد از ظهر - 25 April 2018
:: مقاله
نويسنده : جمعیت حامیان هواداران فوتبالبدون نظر [ 18 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 6813لینک خبر : http://www.iranfootballfan.ir/index/post_6813/

ری خوانی مدیرعامل سابق استقلال برای سعودی‌ها

 

 

 

 

 

عربستانی‌ها به ویژه الهلالی‌ها همواره بر این ادعا بودند که اگر به ایران و تیم‌های ایرانی می‌بازند به دلیل بازی در جهنم آزادی است! اما استقلال در امارات و کویت کاری با این تیم کرد که دیگر از این شوخی‌ها با استقلال نکنند و بدانند که کری خواندن برای استقلال عواقب بدی دارد.

علی فتح اله زاده با اینکه از استقلال و هیاهوی فوتبال به دور است ولی همچنان یکی از مدیران فعال در فضای فوتبال است که همین حالا یکی دو باشگاه به طور جد خواهان همکاری با او در قامت مدیرعامل هستند. کسی که با یکی از دو باشگاه بزرگ پایتخت 7 جام لیگ برتری و جام حذفی را کسب کرده و استقلال را تا نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا پیش برده است از صعود تیمی که عاشقانه به آن علاقه دارد حرف زد و به خبرنگار ما گفت که الهلالی ها دیگر نمی توانند برای ایرانی و به ویژه تیم استقلال کُری بخوانند. گپ بهاری مان با علی فتح اله زاده را می خوانید.

 

استقلال با اقتدار به دور بالاتر صعود کرد! چه حسی از این بابت داشتید؟
- ابتدا باید صعود سه تیم از فوتبال باشگاهی ایران به دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا را تبریک بگویم. این اتفاق کمی نیست و باید آن را به فال نیک گرفت. این نشان می دهد سطح فوتبال در ایران تا چه اندازه بالا رفته و غرب آسیا تحت سلطه تیم های ایرانی است. درباره استقلال هم باید گفت که این صعود نشانه اقتدار تیم آبی پایتخت در کل منطقه است.

چطور؟
- اگر به گروهی که استقلال در آن بازی می کرد دقت کرده باشید می بینید که استقلال، العین و الهلال همگی سابقه قهرمانی در آسیا را داشته و از این حیث با الریانی که یکی از متمول ترین تیم های منطقه است گروه مرگ را تشکیل داده بودند ولی استقلال توانست با توانایی بالای بازیکنان خوبی که دارد و هدایت صحیح سرمربی اش با قدرت به دور بعد صعود کند.

 

انتظار چنین صعودی را داشتید؟
- استقلال در دو دیدار رفت و برگشت الهلال را چپ و راست کرد. آنهایی که فوتبالی هستند می دانند این اصطلاح یعنی چه! البته نکته مهمی هم در این چپ و راست کردن وجود داشت...

چه نکته ای؟
- نکته اینجا بود که استقلال هر دو بار بیرون از ورزشگاه آزادی به این موفقیت بزرگ دست یافت...

 

...اما برخی بر این باور بودند که الهلال تیم همیشگی نبود؟
- آنهایی که این ادعا را دارند را به دفتر من بفرستید تا با ذکر دلیل قانع شان کنم که از بیخ در اشتباه هستند. الهلال همین فصل تازه تمام شده، قهرمان لیگ عربستان شده و از این نظر هرگز نباید چنین تیمی را دست کم گرفت. تیمی با صلابت با پشتوانه ای مهم در فوتبال آسیا که همواره بیشترین بازیکن را در بین تیم های باشگاهی عربستانی در تیم ملی عربستان داشته است. این تیم برای شکست دادن استقلال زور نداشت، یعنی استقلال اینقدر با اقتدار با این تیم بازی کرد که نتوانست حتی مساوی بگیرد.

نکته ای که درباره اش می گفتید چه بود؟
- بله! عربستانی ها به ویژه الهلالی ها همواره بر این ادعا بودند که اگر به ایران و تیم های ایرانی می بازند به دلیل بازی در جهنم آزادی است! اما استقلال در امارات و کویت کاری با این تیم کرد که دیگر از این شوخی ها با استقلال نکنند و بدانند که کری خواندن برای استقلال عواقب بدی دارد.

 

این صعود تا چه اندازه به هدایت تیم و شفر ربط داشت؟
- صددرصد شفر مرد اول هر دو برد رفت و برگشت و صعود استقلال به دور بالاتر بود. او یک مربی باهوش و باتجربه است و می داند چطور تیمش را برای هر دیدار چیدمان کند. او یک گروه آنالیز و فنی قابل هم کنار دستش دارد که این هم نشان از تجربه بالا و حساسیت او روی کارش است. البته او یک ویژگی خاص دیگر هم دارد...

...چه ویژگی؟
- شفر در رختکن و قبل از بازی یک موضوع کلی را به بازیکنان منتقل نمی کند. بلکه به تک تک آنها نکات مربوط به پست شان را می گوید و این موضوع است که باعث می شود بازیکن دقیقا بداند در زمین چه کارهایی باید انجام بدهد.

این را چطور می توان به مدیریت او در تیم ربط داد؟
- یکی از خصوصیت های مدیر این است که در کنار ریزبینی و توجهی که به مجموعه تحت امرش دارد باید دقت کند که رابطه دوستانه ای هم بین او و همکارانش در مجموعه ای که بر آن مدیریت دارد وجود داشته باشد. شفر با بازیکنان تیم رفیق است. وقتی آخر بازی با الهلال می ایستد و با آنها در شادی بعد از برد شرکت می کند یعنی تا چه حد این رابطه شفاف است. تأثیرش را هم در بازی می بینیم. یک نمونه دیگر ذکر کنم.

 

درباره مدیریت شفر؟
- بله! او در دیدار استقلال – سیاه جامگان وقتی متوجه ایراد فنی تیمش شد بلافاصله داریوش شجاعیان را تعویض کرد تا استقلال را از زیر فشاری که تیم پایین جدولی به شاگردانش وارد می آورد، خارج کند. به نظر رسید که داریوش تحت فشار بازی و هیجاناتی که بر اثر ترشح آدرنالین در خونش وجود داشت از این تعویض شوکه شد و آن را نپسندید. حتی در واکنش به این موضوع از آنسوی زمین هم بیرون رفت و کمی عصبی بود. شاید اگر جای شفر یک مربی کم تجربه بود با پرداختن به این شکل رفتار داریوش این موضوع را بزرگ جلوه می داد و تحت تأثیر این اتفاق برای اینکه سایر نفرات تیم هم متوجه شوند که نباید در تیم روی حرف او حرف بزنند تنبیهاتی برای شجاعیان در نظر می گرفت ولی مدیریت او با سبک مدیریتی که ما پیش از آن می دیدیم تفاوت داشت. ظاهرا وقتی بین نیمه شجاعیان در رختکن خیلی عادی رفتار کرده و دیگر سراغ حاشیه نرفته است او را در بازی با گسترش فولاد از ابتدا در ترکیب اصلی قرار داد و اصلا به کل این موضوع فراموش شد. مدیریت در ورزش فقط این نیست که با مشکلات به شکل مستقیم مواجه شویم یا تنبیه و تشویق را راه حل همه مشکلات بدانیم. گاهی این موارد با یک حرکت نرم و اصطلاحا جاخالی دادن برای حاشیه ای که به سمت شما یا مجموعه تان می آید رتق و فتق می شود! کاری که شفر با تجربه بالایش انجام داد و با همان داریوش در دیدار با الهلال آن بلا را بر سر نماینده قدرتمند عربستان آورد.

شما از سوی باشگاه تراکتورسازی دعوت به همکاری شده اید؟
- بله! این باعث افتخار من است که در یکی از بهترین و پرطرفدارترین تیم های مملکتم با پشتوانه ای بزرگ از مردم آذری زبان ایران کار کنم ولی چون همه کار و زندگی من در تهران متمرکز شده است باید در تهران باشم و چنین باشگاهی با این سطح توقع از سوی هوادارانش با مدیرعامل پروازی راه به جایی نمی برد. یا اگر ببرد من مدیر پروازی نیستم و در این شرایط نمی توانم کاری برای تراکتورسازی انجام بدهم...

 

...و استقلال – ذوب آهن در دور یک هشتم را چطور پیش بینی می کنید؟
- از این رویارویی هم ناراحت شدم و هم خوشحال. اول از رویارویی دو نماینده کشورم و حذف یکی از آنها ناراحتم و در نقطه مقابل از اینکه حتما یک تیم ایرانی در دور یک چهارم حضور خواهد داشت خوشحالم. درباره نتیجه هم باید اشاره ای کنم به نحوه صعود استقلال و بگویم تیمی که از گروه به آن سختی با صدرنشینی رد شده حتما از ذوب آهن هم عبور خواهد کرد. انشااله این استقلال تا فینال و قهرمانی آسیا بالا برود.

 

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات


ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !

:: مطالبی که حاوی پیام هایی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد، منتشر نخواهد شد!


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

نظرسنجی

آیا ایران می تواند شگفتی ساز جام جهانی 2018 روسیه شود؟
  • 1 - بلی
  • 2 - خیر
ثبت رای مشاهده نتایح

گالری عکس

جدول

# نام تيم بازي تفاضل امتياز
1پرسپولیس303264
2ذوب آهن301655
3استقلال302554
4سایپا30754
5پارس جنوبی جم301047
6پیکان30645
7فولاد30244
8صنعت نفت آبادان30040
9گسترش فولاد30-937
10تراکتورسازی30-534
11پدیده30033
12استقلال خوزستان30-1731
13سپیدرود رشت30-1530
14سپاهان30-329
15نفت تهران30-1824
16سیاه جامگان30-3115