کمیته رفاهی

تابش: حق پخش تلویزیون حق قانونی باشگاه ها است

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 129 ] - شنبه, 19 اسفند 1396
تابش: حق پخش تلویزیون حق قانونی باشگاه ها است

تابش: حق پخش تلویزیون حق قانونی باشگاه‌ها است           سرپرست باشگاه سپاهان با اشاره به این که اختصاص حق پخش تلویزیونی حق طبیعی...

تابش: حق پخش تلویزیون حق قانونی باشگاه‌ها است

 

 

 

 

 

سرپرست باشگاه سپاهان با اشاره به این که اختصاص حق پخش تلویزیونی حق طبیعی باشگاه‌ها است، گفت: در تمام دنیا این مساله یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی باشگاه‌ها است و در صورتی که این مساله حل نشود به یک بحران برای باشگاه‌ها تبدیل می‌شود.

مسعود تابش درباره مساله اختصاص حق پخش تلویزیونی فوتبال اظهار کرد: چطور کسی می‌تواند موافق این قضیه نباشد و ما موافق این قضیه هستیم، چرا که عمده‌ترین رقم درآمد ما می‌تواند از این راه باشد. حیات ما و هر باشگاه دیگری به این مساله بستگی دارد و چرا موافق نباشیم. طی این مدت در مورد این مساله زیاد صحبت کردیم و در جریان هستید که تا سال ۹۳ از این طریق به باشگاه‌ها درآمدی تزریق می‌شد که البته قابل توجه هم نبود. اما متاسفانه از سال ۹۴ این مساله به طور کلی قطع شد و همان طور که مستحضر هستید بین ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد باشگاه‌ها در تمام دنیا از طریق درآمد حق پخش است که تأمین می‌شوند که متاسفانه ما از این حق قانونی به حق خود سه سال است که محروم هستیم و باید برای آن فکری شود.

منابع درآمدی باشگاه‌ها باید تقویت شوند

وی افزود: با این شرایط اقتصادی و تیم‌داری، اداره باشگاه در ایران همه هزینه است و درآمد خاص و جدایی ندارند. ما از منابع درآمدی دیگر نیز محروم هستیم. بحث حق کپی رایت که نداریم و نمی‌توانیم از این طریق درآمدی داشته باشیم. در خصوص وضعیت بلیت فروشی که می‌تواند منبع درآمدی دیگری برای باشگاه‌ها باشد نیز با مشکل روبرو هستیم. با توجه به این که ما از تیم‌های پر طرفدار هستیم و حتی با همین شرایط نامناسبی که در جدول داریم در هر بازی چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تماشاگر داریم و به طور قطع با بهبود شرایط در جدول و این که از سال آینده که دوباره خواهیم رفت برای قهرمانی مطمئن باشید ورزشگاه نقش جهان توسط هواداران ما پر خواهد شد.

وی تاکید کرد: با این شرایط از همان درآمد بلیت فروشی هم باید مبلغی را به آن اضافه کنیم و هزینه برگزاری مسابقات کنیم. نمی‌خواهیم وارد ریز هزینه‌ها شویم اما هزینه حق پخش یک حق قانونی برای باشگاه‌ها است که در زمان حضور رییس فیفا در ایران هم به آن اشاره شد و ایشان نیز تاکید زیادی به اجرای این مساله داشتند که باید این هزینه به باشگاه‌ها داده شود و در صورت رعایت نشدن آن می‌تواند مشکلات زیادی از سوی فیفا و AFC برای فوتبال ایران در نظر گرفته شود.

تابش خاطر نشان کرد: در طی جلسه‌ای هم که در فدراسیون با حضور مدیران باشگاه‌ها و سازمان لیگ داشتیم مدیران باشگاه‌های لیگ برتری خوشبختانه برای اولین بار همگی در این ارتباط همدل و همراه بودند و خواستار این حق قانونی بودند که باید به باشگاه‌ها پرداخت شود. یک برنامه تلویزیونی برای آماده شدن هزینه‌های آن مشخص و البته بسیار کم است اما به واسطه تبلیغات ابتدا، بین دو نیمه و انتهای آن درآمدی زیادی به دست می‌آید که بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: چرا نباید بخشی از این هزینه به باشگاه‌ها پرداخت شود؟ من به شما قول می‌دهم که اگر این حق پخش که درآمد اصلی باشگاه‌ها است به آنها داده نشود احساس من این است که باشگاه‌ها یکی پس از دیگری با مشکل روبرو خواهند شد در این شرایط اقتصادی ممکن است به انحلال برسند. باشگاه سپاهان همانند سایر باشگاه‌ها به جد به دنبال گرفتن این حق قانونی است و می‌دانیم که وزارت ورزش نیز به دنبال حل این مساله است از طریق مجلس و مصوب کردن برخی قوانین لازم این مساله به خوبی حل و برقرار شود تا ما باشگاه‌ها بتوانیم نفسی بکشیم.

سرپرست باشگاه سپاهان گفت: ما به دنبال ایجاد مشکل و راه ندادن دوربین‌های تلویزیونی نیستیم چرا که نمی‌خواهم صدها بیننده‌ای را که توان یا اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند از تماشای مسابقه محروم کنیم اما اگر واقعاً این موضوع به سرانجامی نرسد ممکن است باشگاه‌ها راه دیگری در پیش بگیرند. احساس من این است که تعامل لازم در این زمینه در حال شکل گیری است و امیدوارم بتوانیم در خصوص حق پخش با توجه به این که شبکه‌های خصوصی نداریم تا آنها وارد این موضوع شوند و انحصاری صدا و سیما است که یک رسانه ملی است به نتیجه برسیم.

وی افزود: تمام باشگاه‌ها از این مساله برای درآمدهای خود استفاده می‌کنند و فیفا هم این حق را به باشگاه‌ها می‌دهد. در طولانی مدت نمی‌توان بدون این منابع به حیاتمان ادامه دهیم و این موضوع بخشی از درآمد قانونی و به حق ما است. مگر چقدر می‌شود این گونه به کار ادامه داد؟ باشگاه‌های خصوصی یکی پس از دیگری در حال از بین رفتن و انحلال هستند و حتی باشگاه‌های دولتی به مشکل برخورد کردند مگر تا چند سال می‌توانند بدون درآمد زایی چنین هزینه‌های گزافی داشته باشند.

تابش در خصوص مساله اختصاص درصد تماشاگران نیز گفت: این مساله که خوشبختانه از سوی دو تیم اصفهانی از قبل هم رعایت می‌شد، تاکید دوباره بر اجرای آن شد. البته این درصد به صورت قانونی هفت درصد است که به ۱۰ درصد عرف ایران تبدیل شده و ما نیز تاکنون آن را اجرا می‌کردیم و قرار است از سال آینده در خصوص استقلال و پرسپولیس به طور جدی اجرا شود. ما در اصفهان مشکلی در این زمینه نداریم چون هوادارانمان زیاد هستند و این مساله را جدی و درست اجرا می‌کنیم و ورزشگاه را پر می‌کنیم.

عملکرد درخشان در ورزش بانوان داشتیم/ قهرمانی را از فوتبال بانوانمان گرفتند

سرپرست باشگاه سپاهان در خصوص تیم فوتبال بانوان و برگزاری مسابقات این تیم در فصل آینده در ورزشگاه نقش جهان گفت: بعید می‌دانم. ورزشگاه نقش جهان چمن بسیار خوبی دارد که بعد از هر بازی نیاز به تعویض و مراقبت خاص خود را دارد که این مساله هزینه زیادی دارد و خزانه ما نیز بسیار اندک، اگر بودجه کافی داشته باشیم و امکانات و شرایط به ما اجازه دهد حتماً، ما هم دوست داریم بانوان ما در شرایط مطلوب و استانداردها بالا مسابقات خود را برگزار کنند.

وی افزود: با توجه به اتوبانی که هست مسافت خیلی طولانی نیست، فکر می‌کنم طی ۳۰ دقیقه تماشاگران بتوانند خود را به ورزشگاه صفاییه برسانند. ضمن این که ما برای هر بازی وسیله حمل و نقل برای تماشاگران بانو اختصاص داده‌ایم. البته ما زمین‌های دیگری نیز داریم که آماده می‌کنیم تا در صورت تأیید فدراسیون و اگر نیاز شد می‌توان مسابقات بانوان را در این ورزشگاه‌ها برگزار کرد. بر اساس اخبار گویا مسابقات از مهر ماه آغاز می‌شود و فرصت مناسب برای آماده سازی این ورزشگاه‌ها وجود دارد تا اقدمات خوبی انجام دهیم. البته به شرط این که سال آینده فوتبال داشته باشیم چون ما را اذیت کردند.

 تابش تاکید کرد: ما باید نزدیک یک میلیارد برای تیم فوتبال بانوان هزینه کنیم، بعد با اتفاقات عجیب غریبی که رخ می‌دهد تمام زحمات ما از بین برود. من سال‌ها است در فوتبال هستم اشتباهات داوری را نمی‌توان انکار کرد یا نادیده گرفت اما چرا در بازی‌های مهم و حساس این اتفاقات عجیب تنها برای تیم ما رخ می‌دهد که در تاریخ فوتبال شاید بی‌سابقه بوده است، قهرمانی را از تیم ما گرفته‌اند.

وی با اشاره به اتفاقات بازی سپاهان وشهرداری سیرجان گفت: در کجای دنیا زمانی که داور نقطه پنالتی را نشان می‌دهد و در حالی که بازیکنان آماده زدن ضربه می‌شوند و حتی داور می‌خواهد به دروازه بان کارت نشان دهد با تهدید وی از انجام آن منصرف می‌شود و پنالتی تبدیل به ضربه کرنر می‌شود یا گل سالمی که همگان اعتقاد داشتند که در شرایط سالمی به ثمر رسیده و حتی کارشناسان داوری از جمله علی خسروی آن را تأیید کرده را مردود اعلام می‌کنند. من ۲۳ سال در زمینه فوتبال کار کردم، بازیکن و مربی بوده‌ام و به تمام این مسائل آشنا هستم در بازی‌های اخیر ایلام، سیرجان و سنندج تیم ما اگر شرایط عادلانه بود به پیروزی می‌رسید و در جمع مدعیان اصلی قهرمانی باقی می‌ماند و شاید هم قهرمان می‌شد. اما با این تصمیمات اشتباه قهرمانی از تیم ما گرفته شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد مسابقات با این ضعف و بدون نظارت درست برگزار شود دلیلی ندارد ما هزینه کنیم و در زمینه فوتبال از سال آینده نخواهیم بود. به دلیل این که خودم فوتبالیست بودم خیلی دوست دارم از ورزش بانوان به ویژه فوتبال بانوان حمایت کنیم و در تمام رشته‌هایی که فعال هستیم تیم‌های رده‌های پایه داریم ما تنها تیم‌داری نمی‌کنیم بلکه باشگاه ورزشی هستیم که با برنامه جلو می‌رویم. سپاهان حدود ۸۳ تیم فعال در سطح استان و کشور دارد که تنها ۱۸ تیم در زمینه فوتبال داریم و حتی تصمیم داریم که آکادمی فوتبال بانوان سپاهان را راه اندازی کنیم اما اگر این وضعیت باشد نمی‌توان این گونه فعالیت کرد. باید سرمایه گذاری ما بیهوده نباشد، هنوز هم بعد از گذشت چند روز بازیکنان تیم را که می‌بینم گریه می‌کنند و ناراحت هستند، آن‌ها روحیه حساسی دارند. ما فیلم مسابقه را به تهران فرستادیم و جالب این که آنها هم قبول دارند که اشتباه شده است اما آیا قبول این اشتباه برای تیم من امتیاز می‌شود وقهرمانی را به تیم برمی‌گرداند؟ قهرمانی به چه بهایی. اصل ورزش را زیر سئوال می‌بریم. حمایت از فوتبال بانوان در برنامه ما هست ولی امیدوارم شرایط این‌گونه نباشد.

وی تصریح کرد: رشته‌هایی را فعال می‌شویم که فدراسیون آن رشته ما را حمایت کند. باج نمی‌خواهیم، تنها حامی باشند و به تبع آن هیات مربوطه هم در این سرمایه‌گذاری ما را حمایت کند ما هم عادلانه و منطقی ورزشکاران آن رشته را حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بانوان فعال‌تر از بخش آقایان هستیم. ووشو، شمشیربازی، والیبال نشسته، بسکتبال و تیراندازی ما در حد قهرمانی هستند. امسال نیز با انگیزه وارد فوتبال بانوان شدیم و این ظرفیت و شخصیت قهرمانی در تیم ما بود که آنها امسال قهرمان لیگ برتر شوند سعی ما براین است با توجه به شرایطی که داریم تمام رشته‌هایی که امسال داریم را سال آینده هم پوشش دهیم حتی برخی رشته‌ها را نیز به صورت مقطعی حمایت می‌کنیم و تمام تلاش من است که سال آینده ریزش نداشته باشیم.

تابش در خصوص وضعیت قرارداد ابراهیم زاده نیز خاطر نشان کرد: ابراهیم زاده تا پایان فصل است. ما با شناخت کافی با ایشان قرارداد بستیم مدت زیادی با ایشان همکار بودم و بازیکن این باشگاه بودند و از مربیان با دانش و کارآمد هستند. خوشبختانه روندی که می‌بینم در تیم رو به رشد است از جوانان استفاده می‌کنند. ما در بخش تیم‌های پایه و آکادمی بازیکنان بسیار خوب و مستعدی داریم، اگر در پایان فصل نتایج خوب باشد به طور حتم با ایشان تمدید خواهیم کرد.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا در امارات قهرمان آسیا می شود؟

گالری عکس

جدول