کمیته رفاهی

۲ گانه دلالی-جاسوسی در استقلال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 121 ] - یکشنبه, 8 بهمن 1396
۲ گانه دلالی-جاسوسی در استقلال

۲ گانه دلالی-جاسوسی در استقلال       قالب کردن بازیکنان دسته چندم خارجی به تیم های لیگ برتری موضوع تازه و جدیدی نیست و در طول چند دهه گذشته به ...

۲ گانه دلالی-جاسوسی در استقلال

 

 

 

قالب کردن بازیکنان دسته چندم خارجی به تیم های لیگ برتری موضوع تازه و جدیدی نیست و در طول چند دهه گذشته به خصوص از زمان آغاز لیگ حرفه ای فوتبال کشور، این دست اقدامات به وفور در فوتبال ایران رواج یافت.

در این مسیر بیشترین سود از نقل و انتقالات بازیکنان بنجل خارجی به جیب دلالانی می رود که از هر ترفندی برای انداختن بازیکن مد نظر خود به یک تیم استفاده می کنند. مدیران و مربیان لیگ برتری نیز از یک سو به واسطه جهل و سادگی و از سوی دیگر به واسطه دست داشتن در سود حاصل از این انتقالات، با بازیکن معرفی شده قرارداد امضا می کنند و ضرر هنگفتی به باشگاه و حتی اقتصاد فوتبال وارد می آورند.

این گزارشی بود که «فردا» هفته گذشته از رد پای دلالان در روند جذب بازیکن برای استقلال روی خروجی خود قرار داد و حالا با اظهارات وینفرد شفر، سرمربی آلمانی استقلال مشخص شد که نه تنها ماجرای دلالی و ایجنت ها در میان بوده، بلکه یک نفر ازداخل باشگاه نیز اقدام به جاسوسی کرده است.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

 

وينفرد شفر مدتهاست که برای تقویت خط حمله استقلال در صدد جذب یک مهاجم خارجی است اما ظاهرا استقلال هنوز موفق به جذب بازیکنان مورد نظرش نشده است. ماجرا اما زمانی جالب تر شد که شقر بعد از پیروزی برابر پارس جنوبی، در کنفرانس مطبوعاتی حرفه ای عجیبی در خصوص منتفی شدن سفر بازیکنان خارجی مورد نظرش به ایران زد و گفت: "دو بار من یکی را انتخاب کردم اما از ایران یک آقایی به آنها زنگ زده است و درباره ایران و استقلال بد گفته است، این ایجنت دو بار این کار را کرده است. او البته یکبار نامه اش دير به فرد مدنظرمان رسید. من یکبار یکشب به او زنگ زده و گفتم که ایران فوق العاده است. هیچ مشکلی برای تو و همسرت نیست. اما خانواده این بازیکن به او گفته اند به ایران نرو. متوجه نمی شوم یک آدم درباره کشور خودش چنین صحبتی را انجام دهد. خود این بازیکن به من گفت از ایران يک ايجنت به او زنگ زده و گفته نباید به ایران بروی. بازیکن اول به من گفت خانواده ام میگویند نمی توانند به ایران بیایند. بعد از چند دقیقه از همان تماس آقای ایجنت به من در واتس آپ پیام داد و همان بازیکن را به من معرفی کرد. متوجه منظورم می شوید.

شفر اما از اعلام نام این ایجنت خودداری کرد و همین موضوع باعث شده تا شایعات مختلفی در این مورد ایجاد شود. برخی این ماجرا را به فردی ربط می دهند که کارهای گادوین منشاو چندین بازیکن آفریقایی دیگر را در ایران انجام می دهد، برخی هم از یک مدیر برنامه اسم می برند که قبلا فوتبالیست بوده و چند سالی است که ایجنت شده است. طبیعتا دليل اصلی این ماجرا فقط به سود مادی برمی گردد. اینکه برخی از ایجنت ها تلاش می کنند تا بازیکنان و مربیان از کانال خودشان وارد فوتبال ایران شوند.

 

دلالی که جاسوس دارد

 

طی روزهای گذشته این خبر هم در برخی رسانه ها منتشر شد که نهادهای نظارتی و امنیتی فوتبال قصد ورود به این مسأله را دارند. البته مدتی است بحث جلوگیری از فعالیت ایجنت های بدون مجوز در ایران مطرح شده و در این مدت برخی از آنها هم ممنوع الفعالیت شده اند. اینکه چطور یک ایجنت به خودش اجازه می دهد در یک هفته گزینه مورد نظر باشگاه استقلال را این طور از این تیم براند، در نوع خودش عجیب است.

حسن زمانی عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال هم این خبر را تأیید کرده و گفته که باشگاه استقلال به دنبال شکایت از فرد مورد نظر است. او البته پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته این شخص به عنوان جاسوس عمل کرده، به همین دلیل شخصا از قوه قضاییه و نهادهای امنیتی ماجرا را پیگیری خواهد کرد.

طبق ادعای وينفرد شفر، در جلسه ای که اسم بازیکن مورد نظر او مطرح شده، غیر از خودش و پسرش، فقط دو مسئول دیگر از باشگاه حضور داشته اند. حالا برای او سوال پیش آمده که چه کسی از آن جمع، اسم بازیکن مورد بحث را به ایجنتی داده که تلاش می کند مهاجم خارجی استقلال از کانال او جذب شود؟ سوال مهم تر این است که چه رابطه ای بین آن ایجنت با یکی از مدیران استقلال وجود دارد که به این سرعت از محتویات نشست های محرمانه باشگاه خبردار می شود؟

ایجنتی که حالا متهم است که با بازیکنان مورد نظر شفر تماس می گرفته و آنها را از آمدن به ایران منصرف می کرده، مدیر برنامه چند بازیکن استقلال است که بیشتر آنها هم در ترکیب اصلی هستند. او در عین حال به همین تعداد یا شاید هم بیشتر در پرسپولیس بازیکن دارد. برانکو هنوز با این ایجنت په مشكل نخورده و در نتیجه احساس خطر نمی کند اما شفر نگران آینده تیمش است. این نگرانی زمانی بیشتر می شود که شائبه ارتباط ویژه ایجنت مورد نظر با یکی از مسئولان باشگاه هم به گوش می رسد.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا در امارات قهرمان آسیا می شود؟

گالری عکس

جدول