کمیته رفاهی

سهیل مهدی: نظر نهایی درباره حذف یا جایگزینی نماینده ایران، ۱۳ یا ۱۴ آذر اعلام می شود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 228 ] - جمعه, 3 آذر 1396
سهیل مهدی: نظر نهایی درباره حذف یا جایگزینی نماینده ایران، ۱۳ یا ۱۴ آذر اعلام می شود

سهیل مهدی: نظر نهایی درباره حذف یا جایگزینی نماینده ایران، ۱۳ یا ۱۴ آذر اعلام می شود     خبر درباره اخطار فوری کنفدراسیون فوتبال آسیا و کمیته صدور م...

سهیل مهدی: نظر نهایی درباره حذف یا جایگزینی نماینده ایران، ۱۳ یا ۱۴ آذر اعلام می شود

 

 

خبر درباره اخطار فوری کنفدراسیون فوتبال آسیا و کمیته صدور مجوز حرفه ای این کنفدراسیون، باعث شد تا با سهیل مهدی، رییس کمیته صدور مجوز سازمان گفت و گو کنیم. هر چند حمیرا اسدی سرپرست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال امروز اعلام کرده که هیچ نامه ای از سوی ای اف سی مبنی بر حذف نماینده ایران به کمیته بین الملل فدراسیون ارسال نشده اما ظاهرا خانم اسدی، خبر سایت نود را با دقت مطالعه نکرده است. در این خبر اعلام نشده بود نماینده ای از ایران از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا قطعا حذف شده است و در واقع به ماجرایی اشاره شده بود که وضعیت باشگاههای ایرانی را در لیگ قهرمانان آسیا مشخص می کرد.

 در هر حال چهار نماینده فوتبال ایران که به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی شده اند مشکلاتی داشتند که اگر نداشتند این همه جلسات فوری تشکیل نمی شد و حتی وزیر ورزش و جوانان و خود مهدی تاج هم برای مذاکره با شیخ سلمان بحرینی، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به مالزی نمی رفتند. گفت و گو با سهیل مهدی رئیس کمیته صدور مجوز را بخوانید:

 

آقای مهدی، ما هم درک می کنیم که اعلام خبر حذف نماینده فوتبال ایران از لیگ قهرمانان آسیا برای مدیران فوتبال ایران سخت باشد. تکذیب خبر را هم انتظار داشتیم، اما خبر ما این نبود که نماینده فوتبال ایران قطعا حذف شده است...

نامه ای که خبر حذف یک نماینده را داده باشد به فدراسیون فوتبال ایران نرسیده است.

 

خبر ما هم خبر حذف نبود. خبر این بود که یک نماینده شرایط لازم را از دید کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را ندارد. در هر حال سوال این است که نامه هایی از این دست به کمیته بین الملل می رود یا کمیته صدور مجوز؟

بنا بر ارتباط موضوع به کمیته های مختلف می رود.اولویت با کمیته ای است که موضوع به آن ربط داشته باشد اما در اصطلاح سی سی هم می شود. یعنی اگر نامه برای صدور مجوز بیاید برای بین الملل هم می رود و بالعکس.

 

شما گفتید نامه حذف به دست شما نرسیده و خانم اسدی سرپرست بین الملل فدراسیون هم همین را گفت. اما مطمئنا درباره وضعیت باشگاهها با شما مکاتبه شده است. اینکه شما به ای اف سی لیست باشگاههای واجد شرایط را داده اید و مرتب با آنها در تماس هستید که تکذیب نمی شود.  وزیر ورزش برای چه به مالزی رفت؟ خود رئیس فدراسیون فوتبال هم همینطور...

از حضور وزیر در مالزی بی خبرم اما اگر هم رفته دستش درد نکند که برای حفظ سهمیه های فوتبال ایران در حال تلاش است. ببینید ما به ای اف سی شرایط باشگاهها را برای حضور در لیگ قهرمانان بر اساس معیارهای موجود اعلام کرده ایم و چهار باشگاه را معرفی کرده ایم. پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن...

 

یعنی جدول را از تیم اول تا شانزدهم فصل گذشته بررسی کرده اید و به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده اید؟

همه چیز مشخص است. ما در کمیته صدور مجوز، بررسی ها را کرده ایم. مدارک را هم خود باشگاهها در پنل ای اف سی آپلود کرده اند. ما مدارک باشگاهها را دیده ایم و گزارشمان را به ای اف سی داده ایم. ای اف سی گفت تا رده هشتم جدول سال قبل را بررس کنید.

 

امسال برای اولین بار هم تک تک بررسی کردید؟

بله تک تک بررسی کرده ایم.البته شانزده تیم را بررسی کردیم و به هشت تیم بسنده نکردیم.

 

الان کمتر ازدو هفته دیگر قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیاست. ای اف سی چه زمانی نام تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را معرفی می کند؟

ای اف سی در حال بررسی وضعیت است. آنها نظراتشان را می دهند و اگر ایرادی باشد، نماینده ای که دارای ایراد است حذف می شود و به جای تیم حذف شده خود به خود تیم دیگری معرفی می شود.

 

گسترش فولاد معرفی می شود؟

اگر حذفی اتفاق بیفتد، طبق لیستی که ما داده ایم، تیم جایگزین معرفی می شود. ما به پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی، ذوب آهن، گسترش فولاد، سایپا و فولاد خوزستان مجوز حرفه ای داده ایم. سایپا و فولاد خوزستان چون بالاتر از رده هشتم قرار گرفته اند تنها تیم واجد شرایط تیم گسترش فولاد است.

 

گفتید ای اف سی خود به خود این کار را انجام می دهد؟

بله اتوماتیک جایگزین می کند.

 

نگفتید چه تاریخی تیم ها اعلام می شوند؟

فکر کنم چهارم یا پنجم دسامبر اعلام کنند. یعنی ۱۳ و ۱۴ آذر.

 

۱۵ آذر هم قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیاست...

فکر کنم قرعه کشی است و البته کارگاههایی هم برای تیم ها برگزار می شود.

 

گفتید از سفر وزیر بی خبر هستید. ولی ظاهرا موضوع خیلی حاد بوده که وزیر به مالزی سفر کرده است...

من از منظر دیگری می خواهم به قضیه نگاه کنم. اینکه امسال فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در یک کار ریشه ای ۳۰۰ پرونده را بررسی کردند و تیم ها ملزم به این شدند که بدهی هایشان را تسویه کنند. بدهی های داخلی و خارجی و این کاری بود که انجام شد. هدف فدراسیون و سازمان لیگ این است که فصل آینده تیم ها همه بدون بدهی باشند. در واقع تیمی که بدهکار باشد حق بازی در لیگ را نداشته باشند.

 

همه تسویه کرده اند؟

نه همه تسویه نکرده اند.

 

خب همین عامل سوال است که اگر تسویه نکرده اند، چطور ای اف سی مجوز حرفه ای بودن می دهد؟ چطور مجوز می دهد تیم در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند؟

 

در بحث بدهی ها باید این نکته را بدانید که ای اف سی برایش تسویه حساب در درجه اهمیت دیگری قرار دارد. اگر با طلبکاران توافق شده باشد، یا طلب قسط بندی شده باشد و یا اینکه کارشان به دادگاه رفته باشد و مدارکش هم موجود باشد، مشکلی پیش نمی آید.

 

الان امیرحسین صادقی از استقلال به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کرده و یک میلیارد و خرده ای می خواهد. طلبکاران دیگری هم هستند. مثل آرش برهانی و دیگران. دیگر باشگاهها هم طلبکار دارند. تکلیف چیست؟

ببینید این شکایت ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا در نهایت به فدراسیون فوتبال ایران می رسد. البته کار خوبی نیست موضوعی که در داخل حل می شود را به خارج بکشانیم. اتفاقا هم طلب صادقی و هم طلب برهانی تعیین تکلیف شده است.منتها این راهش نیست. طلبکاران باید به کمیته تعیین وضعیت بروند و پرونده هایی هم که در کمیته تعیین وضعیت است هم به اطلاع ای اف سی رسیده است. اینکه مرتب طلبکاران به ای اف سی نامه بزنند راه درستی نیست.

 

الان باشگاههای که به ای اف سی معرفی کرده اید، همه مجوز حرفه ای بودن را گرفته اند؟ مثلا مشکل آکادمی ندارند؟

نه مشکل آکادمی ندارند. مجوز حرفه ای بودن را هم به آنها داده ایم. منتها باید ای اف سی جواب بدهد که تا کمتر از دو هفته دیگر جواب می دهد. شما فقط دو هفته زودتر برای گمانه زنی شهر را به هم ریختید.

 

الان این سفته هایی که باشگاهها داده اند را ای اف سی قبول می کند؟

سفته مورد تایید بانک مرکزی مملکت است. چرا قبول نکند؟ سفته تعهدنامه پرداخت است و ما گارانتی پرداخت را گرفته ایم. بدهکاران تعهد می کنند که پرداخت کنند. ای اف سی از ما خواسته که ماجراها را مدیریت کنیم و همه پرونده ها تعیین تکلیف شده اند و خدا را شکر کارها هم در حال انجام است و وزارت ورزش و فدراسیون و باشگاهها هم در این زمینه همکاری خوبی دارند.

 

پس بدهکاران با طلبکاران در حال همکاری هستند...

بله، اسناد و مدارک موجود است و برای ای اف سی هم ارسال می شود و نگران نباشید.

 

البته مطمئنا این انتظار وجود ندارد که نامه های محرمانه به این راحتی رسانه ای شوند، اما بهتر است هواداران فوتبال در جریان اتفاق ها قرار بگیرند که بعدا شوکه نشوند...

همه چیز تا کمتر از ۱۲ روز دیگر مشخص می شود.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

به نظر شما استقلال برابر پرسپولیس در «دربی نوروز» به چه نتیجه ای می رسد؟

گالری عکس

جدول