:: مقاله

همه چیز درباره «ترین های» لیگ شانزدهم +آمار

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 212 ] - یکشنبه, 17 اردیبهشت 1396
همه چیز درباره «ترین های» لیگ شانزدهم +آمار

همه چیز درباره «ترین‌های» لیگ شانزدهم +آمار       استقلال تهران نیز که در روزهای ابتدایی فصل در رتبه شانزدهم قرار داشت، به یکب...

همه چیز درباره «ترین‌های» لیگ شانزدهم +آمار

 

 

 

استقلال تهران نیز که در روزهای ابتدایی فصل در رتبه شانزدهم قرار داشت، به یکباره در نیم فصل دوم متحول شد و چند بازی پی در پی پیروز میدان شد و با برتری در دربی پایتخت، توانست در پایان راه مقام نائب قهرمانی را به دست آورد. اما در پایان لیگ شانزدهم این تیم فوتبال پرسپولیس بود که همه افتخارات را به نام خود ثبت کرد.

شانزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید. پرسپولیس با 66 امتیاز قهرمان لیگ برتر شد و رکورد امتیازگیری در لیگ‌های 16 تیمی را تکان داد. پیش‌تر و در لیگ چهارم فولادی‌ها با 64 امتیاز قهرمانی را جشن گرفته بودند و سالیان سال این رکورد تکان نخورده بود.
 
استقلال تهران نیز که در روزهای ابتدایی فصل در رتبه شانزدهم قرار داشت، به یکباره در نیم فصل دوم متحول شد و چند بازی پی در پی پیروز میدان شد و با برتری در دربی پایتخت، توانست در پایان راه مقام نائب قهرمانی را به دست آورد. اما در پایان لیگ شانزدهم این تیم فوتبال پرسپولیس بود که همه افتخارات را به نام خود ثبت کرد.  
 
 
منصوریان هم رکورددار شد 
 
استقلال در حالی مقابل سپاهان در هفته سی‌ام لیگ برتر به میدان رفت و در این دیدار به پیروزی رسید که این بازی یک‌صدمین حضور علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی در لیگ برتر به حساب می‌آمد. منصوریان بعد از آن‌که کفش‌های خود را در سال ۸۷ و در دیدار فینال جام حذفی و با بالای سر بردن جام قهرمانی آویخت، بلافاصله و در ابتدای فصل ۸۹-۸۸ به عنوان سرمربی تیم فوتبال پاس همدان انتخاب شد. وی تنها ۱۰ هفته در آن تیم حضور داشت و بعد از جدایی از پاس همدان به کادر فنی تیم ملی پیوست تا یکی از کمک‌های افشین قطبی باشد. منصوریان در لیگ‌های چهاردهم و پانزدهم سرمربی تیم نفت تهران بود و با این تیم هم نتایج خوبی گرفت. سرمربی آبی‌پوشان ۱۰ بار به عنوان سرمربی در تیم پاس همدان روی نیمکت نشسته است، ۶۰ بار برای تیم نفت تهران و ۳۰ بار هم برای استقلال سرمربیگری را تجربه کرده تا به رکورد یک‌صد بازی در لیگ برتر رسیده باشد. 
 
ترین های لیگ به نفع پرسپولیس 
 
بیشترین پیروزی در این دوره از رقابت‌های لیگ برتر در اختیار پرسپولیس با بیست پیروزی بود. این رکورد هم تا پیش از این در اختیار تیم فولاد با نوزده پیروزی در لیگ چهارم بود که این رکورد هم شکسته شد.

  کمترین پیروزی در این دوره از رقابت‌های لیگ برتر با سه پیروزی در اختیار ماشین‌سازی بود. این رکورد را مس کرمان در فصل سیزدهم با یک پیروزی همچنان در اختیار دارد. 

در این فصل ماشین‌سازی تبریز با 20 شکست، بیشترین باخت را در لیگ آورد. این در حالی است که استقلال اهواز در لیگ پانزدهم با 21 باخت این رکورد را در دست داشت که به این ترتیب رکورد فوق شکسته نشد. 

عنوان شکست‌ناپذیرترین تیم لیگ برتر در این فصل در اختیار پرسپولیس و تراکتورسازی با 4 شکست است. این رکورد قبلا در دست استقلال و استقلال خوزستان در لیگ‌های پنجم و پانزدهم بود و به این ترتیب این رکورد هم شکسته نشد و پرسپولیس با شکست مقابل سیاه‌جامگان در هفته پایانی این رکورد را از دست داد. 

برترین خط حمله لیگ برتر این فصل با 46 گل در اختیار پرسپولیس بود. بالاترین رکورد در این زمینه در اختیار تراکتورسازی در فصل چهاردهم است که این تیم با 58 گل زده عنوان خطرناک‌ترین خط حمله را یدک می‌کشید. 
 
برترین خط دفاعی لیگ برتر در این فصل در اختیار پرسپولیس با 14 گل خورده است. این رکورد پیش از این در اختیار استقلال خوزستان با 14 گل خورده در لیگ پانزدهم بود که این رکورد به نام هر دو تیم شد. پرسپولیس فرصت شکستن این رکورد را هم در هفته پایانی از دست داد. 
پرسپولیس – پدیده؛ پرتماشاگرترین بازی 
 
فصل شانزدهم لیگ برتر در حالی به پایان رسید که از هفته‌ها زودتر تکلیف قهرمانی پرسپولیس مشخص شده بود، ضمن اینکه در پایان این رقابت‌ها تیم‌های استقلال و تراکتورسازی دوم و سوم شدند و از سوی دیگر صبا و ماشین‌سازی به لیگ دسته اول سقوط کردند. 
در پایان این رقابت‌ها دیدار تیم‌های پرسپولیس و پدیده در هفته بیست و هشتم لیگ برتر پرتماشاگرترین دیدار این رقابت‌ها شد. دیداری که پرسپولیس در پایان آن موفق شد جشن قهرمانی بگیرد با 80 هزار تماشاگر به عنوان پرتماشاگرترین دیدار فصل شانزدهم انتخاب شد.
 
فقط 3 بازیکن هتریک کردند 
 
رقابت‌های لیگ برتر در حالی شب گذشته به پایان رسید که در فصل شانزدهم این رقابت‌ها تنها 3 بازیکن موفق شدند برای تیم‌های خود هت‌تریک کنند.

مهدی رجب‌زاده از ذوب‌آهن در دیدار مقابل نفت آبادان، مرتضی تبریزی نیز از همین تیم مقابل پیکان و ساسان انصاری از فولاد مقابل نفت تهران هت‌تریک کردند تا تنها 3 گله‌های لیگ برتر در یک دیدار لقب بگیرند.

همچنین در فصلی که تمام شد پرسپولیس و تراکتورسازی هر دو تیم با 14 هفته شکست ناپذیری از این حیث رکورددار بودند. 
 
پرسپولیس 25 – استقلال 0 
 
در رقابت‌های لیگ برتر امسال 4 تیم در صدرنشینی این رقابت‌ها شریک بودند که از این بین پرسپولیس موفق شد با 25 هفته صدرنشینی، قهرمانی را به خود اختصاص دهد و جالب اینکه سیاه‌جامگان نیز در همان هفته اول صدرنشینی را تجربه کرد. استقلال خوزستان، مدافع عنوان قهرمانی نیز یک هفته صدرنشینی را تجربه کرد.

استقلالی‌ها برخلاف فصل گذشته که از این لحاظ رکورددار بودند، امسال در هیچ هفته‌ای صدرنشینی را تجربه نکردند.
 
پرسپولیس به رکورد استقلال رسید
 
در فصل شانزدهم پرسپولیس در حالی این عنوان را برای سومین بار کسب کرد که سپاهان با کسب 5 عنوان قهرمانی همچنان پرافتخارترین تیم ایران در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر محسوب می‌شود. 
تیم فوتبال پرسپولیس نیز با این قهرمانی از این لحاظ به رکورد استقلال رسید. 
تمام تیم‌های قهرمان لیگ برتر طی 16 فصل برگزار شده به شرح زیر هستند: 
سپاهان 5 عنوان قهرمانی 
استقلال و پرسپولیس 3 عنوان قهرمانی 
فولاد 2 عنوان قهرمانی 
استقلال خوزستان، سایپا و پاس یک عنوان قهرمانی 
نکات خواندنی: 
 
اولین گل فصل شانزدهم: ادینیو از تراکتورسازی اولین گل فصل در دیدار مقابل تراکتورسازی و استقلال خوزستان 
آخرین گل فصل شانزدهم: رضا جعفری از سایپا آخرین گل فصل در دیدار سایپا و ماشین سازی 
سریع‌ترین گل لیگ برتر: علی علیپور از پرسپولیس ثانیه 29 دیدار ماشین سازی و پرسپولیس
مقتدرترین پیروزی در لیگ برتر: برتری 4 بر صفر پرسپولیس مقابل پدیده 
پرگل ترین دیدار در لیگ برتر: 7 گل در دیدار پیکان و استقلال خوزستان (پیکان 4 - استقلال خوزستان 3) 
تعداد تساوی‌های صفر بر صفر در لیگ برتر: 29 دیدار 

مرتبط با موضوع

تبلیغات
test

نظرسنجی

آیا از مصاحبه کی روش علیه برانکو راضی هستید؟

گالری عکس

جدول