کمیته رفاهی
 

روایت یک شاهد عینی از روز سیاه ورزشگاه آزادی!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 275 ] - شنبه, 7 اردیبهشت 1398
روایت یک شاهد عینی از روز سیاه ورزشگاه آزادی!

هواداران دو تیم یک روز پرحاشیه و جنجالی را روی سکوهای آزادی رقم زدند تا مهم ترین اتفاق حساس ترین بازی این هفته، به جنجال های روی سکوها مربوط شود. دیدار تیم ها...

هواداران دو تیم یک روز پرحاشیه و جنجالی را روی سکوهای آزادی رقم زدند تا مهم ترین اتفاق حساس ترین بازی این هفته، به جنجال های روی سکوها مربوط شود.

دیدار تیم های پرسپولیس و سپاهان با حاشیه های بسیار زیادی همراه بود. پیش از مسابقه هواداران دو تیم با یکدیگر درگیر شدند و در طول مسابقه نیز فارغ از تنش و التهاب روی سکوها، اعضای نیمکت دو تیم نیز باهم مجادله های لفظی و حتی فیزیکی داشتند. کار تا جایی پیش رفت که شاید به یاد ماندنی ترین تصویر از این بازی نیز همان درگیری پایان مسابقه باشد که به نوعی همه در آن شرکت داشتند. اما این اتفاقات از کجا آغاز شدند و چرا به این شکل گسترده بودند؟

 

 

* حضور سپاهانی‌ها عامل تعجب قرمزها

 

ترافیک اطراف ورزشگاه از ساعت 16 سنگین تر و ظرفیت پارکینگ ها نیز پر شدند. همین موضوع مسئولان انتظامی و پلیس راهور را به اتخاذ این تصمیم وا داشت که ورودی های ورزشگاه را ببندند.

 

اما در داخل ورزشگاه؛ بیش از 30 هزار پرسپولیسی در ورزشگاه بودند و لحظه به لحظه نیز بر تعدادشان افزوده می شد. البته این وضعیت سکوهای پرسپولیسی بود. در سمت طرفداران تیفوسی استقلال، هواداران پرتعداد سپاهانی حضور داشتند و همین حضور پرتعدادشان، باعث تعجب قرمزها شده بود. آن ها که اغلب با اتوبوس های باشگاه به تهران آمده بودند، سازماندهی شده در سکوها حضور داشتند و این در حالی است که در بازی های قبلی، معمولا 400-500 طرفدار زردپوش در ورزشگاه آزادی حضور می یافتند.

 

اما نکته ای که باعث تعجب می شد، این بود که هواداران سپاهان همگی در طبقه اول بودند و بالای سرشان خالی گذاشته شده بود!

 

 

* شعارهای تند و بی‌پایان از سکوهای سرخ

 

هواداران تیم پرسپولیس در فاصله 4 ساعت تا شروع بازی حضور قابل توجهی روی سکوها داشتند. آن ها پیش از شروع بازی رو به هواداران سپاهان شعارهای تند و توهین آمیز سر می دادند و هر بار که سپاهانی که می خواستند تیم خود را تشویق کنند، با ایجاد سروصدا مانع می شدند. اتفاقی که البته تقریبا در تمام ورزشگاه ها رخ می دهد.

 

این اتفاق تا شروع بازی ادامه داشت و هواداران دو تیم به خصوص پرسپولیسی ها، بی توجه به پیام های گوینده استادیوم و پخش موسیقی، به شعارهای خود ادامه می دادند اما تا ساعت 18 هیچ اتفاقی به غیر از شعارهای زشت و توهین آمیز رخ نداد.

 

 

* آغاز پرتاب سنگ و صندلی با مجادله لفظی

 

در فاصله 90 دقیقه تا شروع مسابقه، التهاب روی سکوها بیشتر و بیشتر شد. طرفداران زردپوش در این لحظات تلاش داشتند تا سرود قهرمانی را بخوانند که پس از ناکامی، به سر دادن شعاری توهین آمیز روی آوردند. سپس بین چند هوادار پرسپولیسی حاضر در قسمت جایگاه و سپاهانی ها مجادله ای لفظی پیش آمد و چند هوادار از سوی هر دو تیم، اقدام به پرتاب صندلی کردند.

 

در حالی که تصور می شد این درگیری ها خیلی زود به پایان برسد، در سمت دیگر ورزشگاه درگیری یا حتی به عبارتی مبارزه گسترده تری شکل گرفت. پرتاب سنگ و صندلی از سوی هواداران سپاهان به حدی بود که یک جایگاه از هواداران پرسپولیس خالی شد و آن ها به شکل فشرده در کنار دیگران مستقر شدند.

 

در همین لحظات نیروی انتظامی سبزپوش ورزشگاه وارد عمل شد و تلاش کرد تا سپاهانی ها خشمگین را به عقب هدایت کند اما طلایی پوشان عصبانی نه تنها به عقب رانده نشدند بلکه خشمگین تر پروسه خود را جلو بردند و البته موازی با سنگ و صندلی پرانی آن ها، عده کوچکی از هواداران پرسپولیس نیز از خجالت سپاهانی ها درآمدند.

 

 

* خشم غیرقابل کنترل و باورنکردنی روی سکوها

 

از ساعت 19:30 هواداران سپاهان خشمگین تر به مبارزه علیه قرمزها پرداختند! البته شاید نام مبارزه برای این درگیری هوادارای خیلی بزرگ باشد اما انتخاب واژه دیگری برای توصیف آن لحظات نیز درست نیست. در واقع درگیری ها به این شکل بود که چند هوادار سپاهان صندلی ها را می شکستند و بدون ترس به سوی پرسپولیسی ها دویده و به سمتشان پرتاب می کردند و البته پاسخ خود را هم می گرفتند!

 

نکته مهم عصبانیت غیرقابل کنترل طرفداران تیم میهمان بود که با ضرب دست فوق العاده شان همراه شده و آتش درگیری ها را بیشتر و بیشتر می کرد. در لحظاتی که به نظر می رسید جلیقه سبزها قادر به کنترل وضعیت نیستند، چند سپاهانی روی تونل رفتند و عده ای از آن ها شیشه تونل میکسدزون را شکستند.

 

مصدومیت چند نفر از اعضای اورژانس و پرتاب چند سرباز به قسمت پایین، باعث شد تا نیروی انتظامی به تکاپو افتاده و با خشم بیشتری تلاش خود برای بازگرداندن آرامش به سکوها را دنبال کند. سرانجام تلاش آن ها به هدایت برخی از هواداران سپاهان به خارج از سکوها منجر شد و برای لحظاتی امنیت در استادیوم حکم فرما شد ولی در لحظاتی که همه تصور می کردند این جنگ هواداری به پایان رسیده اما ماجرای جدیدی در راه بود.

 

 

* تلاش هواداران پرسپولیس برای تسخیر سکوها

 

در همان لحظات بود که ظرفیت جایگاه هواداران پرسپولیس پر شد اما هنوز عده زیادی از قرمزها در بیرون ورزشگاه بودند. آن ها که اغلب در ورودی های طبقه دوم تجمع کرده بودند، پس از این که از خالی بودن بخشی از سکوها در طبقه دوم آگاهی یافتند، تلاش کردند تا وارد ورزشگاه شوند.

 

آن ها با زور و زحمت خود را به بالای سر سپاهانی ها رساندند و مقاومت نیروی انتظامی را شکستند! هر لحظه پرسپولیسی ها صندلی های بیشتری را در این قسمت به تسخیر خود در آوردند و سرانجام در آن قسمت مستقر شدند اما باوجود این که دقیقا بالای سر سپاهانی ها بودند، هیچ صندلی را به سمتشان پرتاب نکردند.

 

 

با این وجود سپاهانی هایی که از این موضوع گله داشتند و احساس ترس هم می کردند، دوباره شروع به شکستن صندلی کرده و این بار به داخل زمین پرتاب کردند. در همین لحظات بازیکنان دو تیم برای گرم کردن در زمین حضور داشتند و دقایقی بعد نیز برای انجام مسابقه وارد زمین شدند.

 

این در حالی است که عکاس ها نمی توانستند در پشت دروازه سپاهان مستقر شوند چرا که پرتاب سنگ و صندلی در آن لحظات شدت بیشتری داشت.

 

 

* شعارهای بی پایان و پرتاب های تمام نشدنی

 

شروع مسابقه از التهاب روی سکوها کاست اما با هر اتفاق در درون زمین، شعار هواداران پرسپولیس و پرتاب اشیای هواداران سپاهان از سر گرفته می شد. سرخپوشان در طول 90 دقیقه بارها علیه امیر قلعه نویی شعار دادند و حتی می توان گفت که قلعه نویی سخت ترین روز فوتبالی خود را سپری کرد چرا که حتی در مسابقات دربی نیز پرسپولیسی ها تا این حد علیه او شعار نمی دادند.

 

در بین دو نیمه، پخش موسیقی هم در پایان درگیری ها اثر نگذاشت و هواداران حسابی از خجالت یکدیگر درآمدند. نیروی انتظامی با تعداد گسترده تری در کنار زمین و مقابل هواداران سپاهان حاضر شد اما آن ها خستگی ناپذیر به فعالیت خود ادامه می دادند.

 

 

* تهدید پرسپولیسی ها و حبس هواداران میهمان

 

در پایان بازی حدود 500 هوادار پرسپولیس در قسمت جایگاه، هواداران سپاهان را تهدید کردند که در بیرون ورزشگاه منتظر آن ها خواهند بود. البته طرفداران سپاهان نیز از این تهدید استقبال کردند اما تصمیم مسئولان انتظامی ورزشگاه چیز دیگری بود.

 

تا حدود 30 دقیقه پس از بازی، هواداران سپاهان روی سکوها حبس شدند تا پرسپولیسی ها از بیرون ورزشگاه متفرق شوند. سپاهانی ها در لحظه ای که بازیکنان خودشان قصد ترک زمین را داشتند، به سمتشان رفتند و به نظر می رسید قصد صحبت کردن با آن ها را دارند. بازیکنان نیز با طرفداران صحبت و به زعم خود، از آن ها تشکر کردند.

 

 

* نقل قول های آخر مسابقه درباره درگیری ها

 

در پایان بد نیست صحبت های آخر بازی بازیکنان دو تیم در این باره را بررسی کنیم. دیداری که در آن بیش از 200 نفر زخمی شدند و یکی از خونین ترین مسابقات فوتبال ایران رقم خورد.

 

- یزدانی: امروز طبقه پایین را به ما دادند و طبقه بالا را به پرسپولیس و دیدید که با سنگ هواداران ما را زدند و سر آنها شکست. از همین حالا می گویم که هواداران پرسپولیس برای بازی جام حذفی به اصفهان نیایند زیرا امنیت آنها را خدا تامین می کند.

 

- آقایی: من آمدم یک لحظه لایی بندازم و نمی دیدم که سیامک به سمت من می آید. داشتم می رفتم اوت بندازم که به من فحش داد. واقعیتش همین است. فکر می کنم در جریان بازی ضربان قلب ما بالا بود و یک چیزی گفتیم. مساله خاصی نبود و تمام شد.

 

- کیانی: ما واقعا راضی به دیدن این اتفاقات نیستیم و امیدوارم برنامه‌ریزی انجام شود که در بازی دو تیم در جام حذفی اتفاقی نیفتد. ما اصلاً دوست نداریم برای طرفدار استقلال، پرسپولیس و یا سپاهان اتفاقی بیفتد و امیدوارم طوری برنامه‌ریزی شود که بازی ها بدون تنش انجام شود.

 

- خلیلی:  متاسفانه شاهد اتفاقاتی بودیم که در شأن فوتبال، فرهنگ و جامعه ما نیست. ایجاد و شروع تنش‌ها از هواداران سپاهان بود که ما از آنها گله‌مند هستیم. به حدی سنگ و صندلی به تونل ورزشگاه پرتاب شده که ما حتی نمی‌توانستیم در راهروها راه برویم. پرتاب این سنگ‌ها به حدی بود که نیروهای زحمتکش انتظامی نیز مصدوم شدند.

گزارش از محمد همتی

 

 

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول