کمیته رفاهی
 

«سرپرست» فدراسیون ها محدودیت ندارند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 248 ] - شنبه, 24 فروردین 1398
«سرپرست» فدراسیون ها محدودیت ندارند

به گفته مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیو‎‎ن‎ها، هیچ قانونی در مورد مدت زمان حضور سرپرستان در فدراسیون‎ها وجود ندارد و به همین دلیل فعالیت آنها پ...

به گفته مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیو‎‎ن‎ها، هیچ قانونی در مورد مدت زمان حضور سرپرستان در فدراسیون‎ها وجود ندارد و به همین دلیل فعالیت آنها پس از اتمام دوره 3 یا 6 ماهه غیرقانونی نیست.

مدیریت فدراسیون‌ها توسط «سرپرست» ها در بسیاری موارد محل اختلاف و ایجاد چالش در ورزش می‌شود به خصوص در مواردی که دوره سرپرستی افراد به چند ماه می‌رسد یا حتی دوره یک ساله را هم پشت سر می‌گذارد مانند رضا حیدری که از سال 96 و بعد از اتمام دوره ریاست چهار ساله‌اش در فدراسیون کونگ فو تا به امروز همچنان به عنوان سرپرست در این فدراسیون فعالیت دارد.

حال اینکه برای فدراسیون کونگ فو ثبت نام از کاندیداهای ریاست انجام شده اما نه نتیجه تأیید صلاحیت آنها مشخص است و نه زمان برگزاری مجمع؛ مشابه این شرایط در مورد چوگان و کشتی هم وجود دارد. این دو فدراسیون به ترتیب از مهر و آبان ماه سال گذشته با سرپرست اداره می‌شوند. برای برگزاری انتخابات شأن نام نویسی از افراد متقاضی انجام شده اما برنامه انتخاباتی وزارت ورزش برای چوگان و کشتی وارد مرحله جدیدی نشده است.

این برنامه برای والیبال یک مرحله عقب تر است؛ مدیریت این فدراسیون هم از آذرماه سال گذشته سرپرستی شده اما حتی نام نویسی کاندیداها هم انجام نشده است.

با این اوصاف و زمانی که معمولاً برای ثبت نام کاندیداها و بعد از آن بررسی شرایط مدیریتی آنها در کمیسیون تطبیق و تأیید صلاحیت شأن توسط مراجع ذی صلاح طی می‌شود، فعلاً و حداقل تا یکی دو ماه دیگر برگزاری انتخابات این فدراسیون‌ها در برنامه وزارت ورزش نخواهد بود در حالی که 6 ماه از دوره فعالیت سرپرست فدراسیون چوگان می‌گذرد و این دوره به زودی برای کشتی و والیبال هم 6 ماهه می‌شود. بنابراین این سوال مطرح است که «از این پس فعالیت سرپرست‌ها در این فدراسیون‌ها غیرقانونی نیست؟»

محدودیتی برای دوره فعالیت «سرپرست» ها وجود ندارد
در مجموع برای سرپرست‌ها و مدت زمان فعالیت آنها همیشه ابهامات زیادی مطرح بوده است. بعضاً دوره سرپرستی 3 ماهه عنوان می‌شود اما در برخی محافل هم از 6 ماه به عنوان زمان تعیین شده برای مدیریتِ سرپرست‌ها یاد می‌شود. مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها اما هر دو زمان مطرح شده را رد کرده و تاکید دارد که در هیچ آئین نامه‌ای برای حضور سرپرست‌ها در فدراسیون‌ها محدودیت زمانی تعیین نشده است.

سید محمد شروین اسبقیان در این رابطه گفت: در مورد مدت زمانی که سرپرست‌ها می‌توانند در فدراسیون‌ها حضور داشته باشند و مدیریت کنند، هیچ مصوبه قانونی وجود ندارد. دوره‌های 3 یا 6 ماهه که بعضاً از آنها به عنوان زمان قانونی مدیریت سرپرست‌ها یاد می‌شود هم صحت ندارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل در انتخاب سرپرست برای فدراسیون‌ها و حکمی که برایشان صادر می‌شود هیچ اشاره‌ای به مدت زمان فعالیت‌شان نمی‌شود. فقط تاکید می‌شود که در اولین فرصت شرایط را برای برگزاری مجمع انتخاباتی مهیا کنند.

مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی تصریح کرد: البته عرف این است که سرپرست‌ها 6 ماه در فدراسیون خود حضور داشته و طی این مدت همکاری‌های لازم را برای برگزاری انتخابات داشته باشند. اگر هم این مدت زمان به پایان رسید و به هر دلیلی انتخابات برگزار نشده بود، رئیس مجمع که وزیر ورزش است تصمیم لازم را می‌گیرد. بنابراین فعالیت سرپرست‌ها بعد از 3 یا 6 ماه به هیچ وجه غیرقانونی نیست.

مصوبه‌ای که بودنش به نفع نیست
اینکه برای سرپرست‌ها و دوره فعالیت آنها هیچ خط و مرزی وجود ندارد و آنها می‌توانند بدون محدودیت زمانی مدیریت داشته باشند، انتقاد بزرگی را متوجه وزارت ورزش و مدیران این وزارتخانه می‌کند اگرچه به نظر می‌رسد نبود مصوبه در این زمینه برای آنها منفعت بیشتری دارد تا بودن آن

اگر غیر از این است «چرا وزارت ورزش که مدعی عملکرد قانونمند در همه امور است باید دوره سرپرستی در فدراسیون‌ها را آزاد بگذارد؟»، آن‌هم در شرایطی که این دوره برای سرپرستی هیأت‌ها حد و حدود تعیین شده دارد طوری که آنها برای مدت 6 ماه حکم می‌گیرند و طی این مدت باید انتخابات شأن را برگزار کنند.

شکی نیست که مدیریت سرپرست‌ها - هرچقدر هم که با برنامه و اصولی باشد - ثباتِ رئیس را ندارد و چه بسا خیلی از برنامه‌ها و تصمیم گیری ها هم به زمانی موکول شود که رئیس تعیین شده باشد. به هر حال ضریب اطمینان بالا برای حضور چهار ساله رئیس نوعی ضمانت اجرا برای برنامه‌های پیشنهادی و پیگیری آنها به حساب می‌آید اما آزادی سرپرست‌ها برای مدت زمان مدیریت در فدراسیون حتی می‌تواند دستیابی به این اطمینان را هم به تأخیر بیندازد.

به هر حال آزاد بودن دوره سرپرستی هر گونه فشار را از وزارت ورزش و برای برگزاری به موقعِ مجمع بر می‌دارد ضمن اینکه توجیه قانونی را هم از کسانی که متقاضی برگزاری هرچه زودتر انتخابات هستند، می‌گیرد. این مسئله فقط برای آن دسته مدیرانی منفعت دارد که به دنبال «مهندسی» کردن انتخابات هستند و به فرصت کافی نیاز دارند تا لابی بازی‌های لازم را برای نهایی کردن گزینه موردنظرشان داشته باشند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول