کمیته رفاهی
 

ستاره هایی که بی رحمی فوتبال را دیدند

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 195 ] - شنبه, 17 فروردین 1398
ستاره هایی که بی رحمی فوتبال را دیدند

فوتبال همانقدر که زیباست و مردم را جذب می‌کند به همان اندازه هم بی رحم در کنار گذاشتن آنهاییست که فوتبال را در مستطیل‌های سبز چمنی معنا می‌بخشن...

فوتبال همانقدر که زیباست و مردم را جذب می‌کند به همان اندازه هم بی رحم در کنار گذاشتن آنهاییست که فوتبال را در مستطیل‌های سبز چمنی معنا می‌بخشند.

مروری بر اتفاقات پس از جام‌های جهانی 1998 فرانسه، 2006 آلمان، 2014 برزیل و 2018 روسیه مشخص می‌کند، بوده خنده‌هایی که پس از پایان مهمترین رویداد فوتبالی در جهان به آه و حسرت تبدیل شده است. بازیکنانی که دیگر اثری از آنها با پیراهن تیم ملی ایران دیده نشد. گرچه بوده اند بازیکنانی که با همین جام‌های جهانی به یکباره ره صد ساله را طی کرده و حالا هنوز هم نان همان بودن کنار تیم ملی در جام جهانی را می‌خورند.

 

**8 ستاره‌ای که با جام 98 خاموش شدند!

/ / جام جهانی 1998 فرانسه – سرمربی جلال طالبی؛

* محمد خاکپور – پس از حضور در جام جهانی در سن 29 سالگی دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد. او که پیش از جام قرارداد دوساله با بهمن داشت پس از یک سال حضور در همان تیم بهمترواستارز آمریکا پیوست و در سال 2000 هم از فوتبال خداحافظی کرد! او در 2010 با مربیگری استیل آذین به ایران برگشت و در مقطعی تیم المپیک ایران را هم هدایت کرد.

* علی لطیفی – فوتبالیستی که تنها با 2 بازی ملی راهی جام جهانی شد. لطیفی پس از جام فرانسه هرگز به اردوی تیم ملی دعوت نشد!

* نعیم سعداوی – این بازیکن خوزستانی با 22 بازی ملی و حضور در جام جهانی 1998 پس از آن به تیم ملی دعوت نشد و تا سال 2004 در رده باشگاهی توپ زد و پس از آن کنار رفت!

* علیرضا منصوریان – او هم با سابقه 46 بازی و 8 گل ملی پس از 98 فرانسه دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد البته او تا 2008 در رده باشگاهی توپ می‌زد.

* نیما نکیسا – دروازه بان تیم ملی در جام 98 بازی کرد و در نهایت با 13 بازی ملی دیگر هرگز به اردوی تیم کشورش دعوت نشد. او تا 2007 دروازه بانی و سپس خداحافظی کرد.

* نادر محمدخانی – مدافع تیم ملی در همان جام با 64 بازی و 4 گل ملی پس از 98 دیگر به تیم ملی دعوت نشد. او با پرسپولیس به فوتبالش ادامه داد و در 2004 کناره گیری کرد.

* علی اکبر استاد اسدی – مدافع تبریزی تیم ملی در جام جهانی 98 با 51 بازی ملی پس از بازگشت به ایران دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد.

* مهدی پاشازاده – مدافع قرص تیم ملی که همان سال در تیم منتخب جهان هم بازی کرد با 14 بازی ملی پس از بازگشت از جام جهانی دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد تا روی تلخ فوتبال را هم ببیند! او در آن دوره 25 سال بیشتر نداشت و در عین ناباوری دیگر به اردوی تیم کشورش دعوت نشد!

**3 ستاره‌ای که در جام 2006 خاموش شدند!

/ / جام جهانی 2006 آلمان – سرمربی برانکو ایوانکوویچ؛

* سهراب بختیاری زاده – مدافع گلزن تیم ملی که موفق شد در جام جهانی 2006 یک گل به آنگولا بزند پس از بازگشت از آلمان با 37 بازی و 4 گل ملی در 34 سالگی هرگز به اردوی تیم ملی دعوت نشد. گرچه او تا 41 سالگی در سطح اول فوتبال ایران توپ می‌زد و از این حیث یک رکورد را برجای گذاشت.

* یحیی گل محمدی – مدافع مازندرانی تیم ملی در جام 2006 آلمان که او هم یک گل به مکزیک زد پس از پایان همان جام در سن 35 سالگی و با 74 بازی و 4 گل ملی دیگر توسط سرمربیان بعدی به اردوی تیم کشورش دعوت نشد. او دو سال پس از آن هم رسماً از دوران فوتبال خداحافظی کرد.

* علی دایی – شهریار پرافتخار فوتبال ایران هم در پایان جام جهانی 2006 آلمان در مواجهه با انتقادات کارشناسان هرگز از سوی سرمربی بعدی تیم ملی که امیر قلعه نویی بود به اردوی تیم ملی دعوت نشد. دایی در 37 سالگی با 149 بازی و 109 گل ملی همان جا از تیم کشورش کنار گذاشته شد.

**برزیل هم برای 7 نفر تلخ شد!

/ / جام جهانی 2014 برزیل – سرمربی کارلوس کی روش؛

* مهرداد پولادی – از جمله اتفاقات غیرمعمول و شاید نادر در فوتبال ایران، کنار رفتن خودخواسته مهرداد پولادی از تیم ملی پس از جام جهانی 2014 برزیل بود! این بازیکن به دلیل مشکلات خدمت سربازی هرگز به ایران برنگشت گرچه در سال 2015 هم با تیم ملی بود ولی در 28 سالگی با 28 بازی ملی دیگر به تیم ملی دعوت نشد. او در همه این سال‌ها به ایران برنگشته است!

* رضا حقیقی – مهاجم مشهدی با 8 بازی ملی بدون هیچ گلی! او هم در 25 سالگی پس از بازگشت از جام برزیل هرگز به اردوی تیم ملی دعوت نشد. گرچه حقیقی تا 2018 هم عضو باشگاه شهرداری ماهشهر بود اما در همان برهه که از برزیل برگشت تقریباً به نوعی از سطح اول فوتبال ایران محو و به دسته‌های پایین‌تر رفت! جالب‌تر اینکه حقیقی با وجود حضور در فوتبال در باشگاه‌های پدیده، صبا، سوپون تایلند، باز هم پدیده و شهرداری ماهشهر مجموعاً 20 بازی هم انجام نداد!

* قاسم حدادی فر – هافبک جنگنده ذوب آهن نیز پس از بازگشت از جام جهانی برزیل در 31 سالگی با 16 بازی ملی دیگر به اردوی این تیم دعوت نشد! او هم اکنون در لیگ بازی می‌کند.

* احمد آل نعمه – مدافعی که در جام 2014 حضور داشت ولی پس از بازگشت از برزیل با 32 سال سن، 9 بازی ملی و تنها یک گل دیگر هرگز دعوت نشد. نعمه تا امروز هم بازی می‌کند.

* بختیار رحمانی – بختیار تنها در یک سال به اردوی تیم ملی دعوت شد. 4 بازی برای تیم ملی کرد. راهی جام جهانی 2014 شد و با اینکه 23 ساله بود دیگر به این تیم دعوت نشد و پیراهن آن را نپوشید! او امروز هم در سپاهان بازی می‌کند.

* استیون یا همان مهرداد بیت آشور – فوتبالیستی که از لیگ کانادا به تیم ملی دعوت شد ظرف یک سال حضور در کنار تیم ملی 6 بازی برای این تیم داشت و در 27 ساگی و بازگشت از برزیل دیگر به اردوی تیم ملی دعوت نشد. بیت آشور امروز در لیگ ام ال اس توپ می‌زند.

* دانیل داوری – دروازه بانی دو رگه که در آلمان توپ می‌زد و کمی پیش از جام دعوت شد و در 26 سالگی و پس از بازگشت از برزیل هرگز به تیم ایران دعوت نشد. داوری هنوز هم دروازه بانی می‌کند!

**تلخی جام جهانی 2018 روسیه برای یکی بود!

/ / جام جهانی 2018 روسیه – سرمربی کارلوس کی روش؛

* رضا قوچان نژاد – اسمی که هرگز از یاد فوتبالدوستان پاک نمی‌شود. گلی که در اولسان کره جنوبی زد 80 میلیون ایرانی را به هوا برد و بلیت جام جهانی برزیل را در جیب تیم ملی گذاشت. او هم با تیم ملی راهی جام جهانی 2018 روسیه شد ولی پس از بازگشت از آن رسماً از تیم ملی خداحافظی کرد. قوچان نژاد در حین خداحافظی 26 ساله (!) بود و البته هنوز هم در سطح باشگاهی فوتبال بازی می‌کند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول