کمیته رفاهی
 

چرا خط حمله استقلال غیرقابل مهار است؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 150 ] - شنبه, 18 اسفند 1397
چرا خط حمله استقلال غیرقابل مهار است؟

رضارجبی از بهترین های نسل خود است. مدافعی که در دهه 60 می توانست جایگاهی بزرگ در فوتبال ایران برای خود دست و پا کند.  استقلال روند رو به رشدش را در لیگ ب...

رضارجبی از بهترین های نسل خود است. مدافعی که در دهه 60 می توانست جایگاهی بزرگ در فوتبال ایران برای خود دست و پا کند.

 استقلال روند رو به رشدش را در لیگ برتر با یک برد خفیف در یک دیدار خانگی ادامه داد تا هر چه بیشتر به کسب عنوان قهرمانی امیدوار شود. جایگاهی که بعد از شکست تلخ این تیم در مقابل تراکتورسازی کمتر کسی فکر آن را می کرد.


رضا رجبی مدافع سابق استقلال که همیشه دغدغه پیشرفت  تیم استقلال را داشته است در خصوص این بازی و همچنین دیدار مقابل الدحیل گفت:« شفر در دیدار مقابل الدحیل به خاطر 4 برد متوالی که در لیگ به دست آورده بود با ذهنیتی بسیار خوشبینانه، قدم در آن دیدار گذاشت و اشتباهاتی مرتکب شد که نمی توان بخشی از آن اشتباهات را به پای شهامت مربی واریز کرد. استقلال در شرایطی با نتیجه سه بر صفر بازی را  واگذار کرد که می توانست  بعد از گلی که دریافت کرد با احتیاط بیشتری بازی را ادامه دهد و شاید می توانست با نتیجه‌ای بهتر از زمین بازی خارج شود .

 


وی در ادامه افزود:«بازی مقابل الدحیل باعث شد تا استقلال یکی از ضعف‌های عمده خود را بشناسد که همان بازگشت از حمله به دفاع است. استقلال در این فاز بسیار کند و درعین حال نامنظم عمل می‌کند. شفر باید روی این مسئله تمرکز بیشتری به خرج دهد. اگر استقلال روی این نقطه ضعف خود کار نکند لااقل در آسیا وقتی از حریفش عقب بیفتد بسیار سخت می‌تواند به بازی برگردد به این خاطر که تیم‌های عربی استاد نفوذ در عمق خط دفاعی هستند .»


 رجبی درباره احتمال صعود استقلال از مرحله گروهی نیز گفت: « من معتقدم درحال حاضر نمی توان اظهار نظر قطعی در این خصوص داشت. باید دور رفت از مرحله مقدماتی تمام شود تا بتوان اظهار نظر درستی داشت؛ اما به نظرمن بازیکنان استقلال در درجه اول باید خودشان را درگیر مسائل حاشیه‌ای نکنند و بی‌جهت تمرکزشان را از دست ندهند.»


 رجبی بعد از پرداختن به آخرین بازی استقلال در آسیا به بازی دیروز آنها نیز اشاره کرد. وی در ارتباط با دیدار استقلال مقابل نفت مسجد سلیمان گفت:« خب سه امتیاز این بازی برای استقلال از نان شب هم واجب تر بود  که شفر با توجه به تغییراتی که در ترکیب تیم ایجاد کرد موفق شد به آن برسد؛ اما همانطور که دیدیم استقلال بازهم در خط دفاع اشکالاتی دارد که من آن را به نفرات این تیم ربط نمی دهم. پیشنهاد من  به استقلال این است که با توجه به نفرات خوبی که هم اکنون در خط حمله دارد، دیگر  لزومی ندارد که مدافعین کناری این تیم به حملات اضافه شوند. استقلال باید ترکیب تیمش را به دو پنج بازیکن تقسیم کند یعنی پنج بازیکن در فاز دفاعی تیم همیشه حضور داشته باشند و 5 بازیکن هم وظیفه طراحی حملات را بر عهده بگیرند.

 


رجبی با تعریف از تاکتیک جدیدی که شفر در نیم فصل دوم  اتخاذ کرده است خاطر نشان کرد:« یکی ازکارهای خوب شفر در این فصل این است  که از بازیکنان خط میانی در اضافه شدن به حملات استفاده می کند. من شخصا این حربه را می پسندم. مهار بازیکنی که ازخط عقب به خط حمله تیم اضافه می شود بسیار سخت است. درست به همین دلیل است که در بازی‌های استقلال موقعیت‌های خوبی نصیب فرشید باقری، علی کریمی، و حتی پاتوسی می شود. استقلال در حال حاضر بازی ترکیبی خوبی را در خط حمله به نمایش می گذارد؛ اما این تیم در ارسال پاس آخر مقداری عجله می کند. بازیکنان باید با حوصله بیشتری توپ را به گردش در بیاورند تا بهترین زمان ممکن  فرا برسد.»


رجبی در خصوص کم شدن اختلاف امتیاز استقلال در صدر جدول و احتمال قهرمانی این تیم حرف های جالبی را مطرح می کند :«من مطمئنم با توجه به اینکه بازی های لیگ برتر غیرقابل پیش بینی و درعین حال کم موقعیت است، استقلال می تواند خودش را به صدر جدول برساند. برای من جای سوال است چرا باید بازی های لیگ تا این حد کم موقعیت و کم گل دنبال شود. چرا دیگر لیگ برتر توان تولید بازیکنان خلاق را ندارد. »

 

مدافع قدیمی استقلال ضمن انتقاد از بازی های به شدت درگیرانه در لیگ برتر افزود:«من با تمام احترامی که برای بازیکنان مازندرانی قائل هستم باید بگویم در چه مقطعی فوتبال ایران تا این حد پر بود از بازیکنان استان مازندران؟ دلیل این امر صرفا افزایش تعداد درگیری ها در فوتبال  ایران است. من به هیچ وجه مخالف بازیکنان جنگنده نیستم اما از طرفی می گویم در کنار این بازیکنان باید بتوانیم بازیکن خلاق بسازیم. »

 

 

او  درادامه با انتقاد از دبیر هیات فوتبال تهران گفت: «حبیب الله شیرازی فوتبال تهران را نابود کرد. او در تمام مقاطع با برنامه ریزی های نامناسب  فوتبال تهران را تخطئه کرد. فوتبال تهران زمانی پر بود از بازیکنان ریز و درشتی که هر کدام در لیگ آقایی می کردند؛ اما الان شما به اندازه انگشتان دست هم بازیکن خوب تهرانی سراغ ندارید. تمام باشگاه های ریشه دار این شهر دیگر هیچ محلی از اعراب ندارند و همین طور فوتبال تبریز، شیراز، و.. که متاسفانه این کمبود تنوع بازیکنان  اثرش را در شکل بازی های  که در لیگ برتر شاهد آن هستیم می گذارد.»


وی همچنین در پایان صحبتش در مورد بازی های خوب تیم  پدیده در این فصل هم اظهار کرد: « واقعا از یحیی متشکرم که با  تمام کمبود هایش بهترین فوتبال را بازی می کند. هر کسی از دیدن فرم فوتبال این تیم لذت می برد. شما تصور کنید به جز پدیده 5 تیم دیگر هم به همین نحو بازی می کردند .تنها ایرادی که از گل محمدی می توانم بگیرم، اجازه دادن او برای خروج محمد رضا خلعتبری است که هنوز دلیلش را نمی دانم. کاش یحیی چنین اشتباهی را مرتکب نمی شد.»

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول