کمیته رفاهی
 

در جام ملت ها عدالت فوتبال رقم خورد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 204 ] - چهارشنبه, 15 اسفند 1397
در جام ملت ها عدالت فوتبال رقم خورد

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در یکی، دو سال اخیر، تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و ...

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در یکی، دو سال اخیر، تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث جدایی راه کی‌روش و تیم ملی فوتبال ایران بود.

مسعود شجاعی درباره حضور در لیگ برتر ایران، تراکتورسازی، هشت سال همکاری‌اش با کارلوس کی‌روش و مسائل دیگر به صحبت پرداخت. کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در این گفت‌وگو گریزی هم به نقاط قوت و ضعف سرمربی تیم ملی فوتبال ایران زد و عنوان کرد: طی دو سال اخیر برخی از مسئولان فوتبال ایران به خاطر اینکه نمی‌خواستند او را حفظ کنند برای حل اختلافات میان کی‌روش و برخی از مربیان کاری انجام ندادند.

* ابتدا می‌خواهیم درباره وضعیت تراکتورسازی و پیروزی که برابر سپاهان به دست آوردید صحبت کنی.

یک پیروزی مهم مقابل تیم قدرتمند سپاهان به دست آوردیم. سپاهان هیچ باختی تا الان نداشت و بازیکنان بسیار خوبی دارد.

*وضعیت خودت در تیم چطور است؟ آیا بعد از بازگشت از تیم ملی، به شرایط خوبی رسیده‌ای؟

بعد از جام ملت‌های آسیا شرایط برایم سخت بود چرا که در این تورنمنت خیلی به من بازی کم رسید. البته این موضوع هم نظر مربی بود چرا که در آن مقطع ایشان (کی‌روش) صلاح دیدند من بازی نکنم و تقریباً در طول 7 بازی که در جام ملت‌های آسیا و بازی‌های دوستانه داشتیم و از مجموع 630 دقیقه، من حدود 50 دقیقه بازی کردم که این موضوع باعث شده بود از شرایط بازی دور باشم و با وجود اینکه تمرینات منظمی داشتم اما از شرایط مسابقه دور بودم. به همین خاطر وقتی برگشتم شرایط سختی داشتم اما تلاش کردم هرچه سریع‌تر خودم را به شرایط بازی برگردانم. احساس می‌کنم زمان بیشتری نیاز دارم تا به شرایط ایده‌آل برسم.

*وضعیت تراکتورسازی را در لیگ امسال چطور ارزیابی می‌کنی؟

ما در تراکتورسازی بیشتر از یک تیم فوتبال هستیم و مجموعه‌ای که در این تیم جمع شده‌اند، از بازیکنان جوان تا باتجربه‌ها همه انسان‌های خوبی هستند. همانطوری که آنها به من کمک می‌کنند من هم می‌توانم در حد توانم کمک کنم. الان هم شرایط خوبی داریم و امیدوارم این شرایط ادامه داشته باشد و با توجه به اینکه همه می‌دانیم شرایط کشور و وضعیت معیشتی مردم سخت و دشوار است، ما می‌توانیم با پیروزی‌ها و کسب نتایج خوب، هواداران را خوشحال کنیم تا گوشه‌ای از مشکلات خود را فراموش کنند چون تنها دلخوشی آنها فوتبال است. این موضوع همیشه گوشه ذهن من است تا از طریق حرفه‌ام و کاری که در تخصصم است، بتوانم مردم را خوشحال کنم. البته این موضوع هدف کل تیم است. امیدوارم روند خوبی داریم ادامه داشته باشد اما می‌دانیم در فوتبال گاهی کار گره می‌خورد اما قطعاً تلاش می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

* امسال فشردگی بازی‌های لیگ و اشتباه‌های داوری صدای همه را در آورده است. حتی برخی صحبت از جریان خاص می‌کنند که می‌خواهد تیمی قهرمان شود، این مساله را قبول داری؟

اشتباه‌های داوری جزئی از فوتبال است و همیشه ما باید به زیباتر شدن فوتبال کمک کنیم که این موضوع به داوران عزیز هم کمک می‌کند. به نظر من با حداقل امکانات و شرایط سخت تا اینجا هم کار بزرگی انجام داده‌اند. کدام داور لیگ را می‌شناسید که شغل دوم نداشته باشد؟ پس باید به آنها هم حق بدهید که با این همه سختی با عدم تمرکز روبرو باشند. که این موضوع گاهی اوقات رخ می‌دهد. منکر این نیستم که اشتباه وجود داشته اما باید ببینیم به این عزیزان چه داده‌ایم که انتظار بهترین عملکرد را از آنها داریم.

* بازی کردن در تیم پر طرفداری چون تراکتورسازی چطور است؟

فوق‌العاده هیجان انگیز است. آنها در هر شرایطی و در مقابل هر تیمی پیروزی مقتدرانه می‌خواهند. البته گاهی اوقات باعث فشار روانی مضاعف بر روی بازیکنان می‌شود اما در آخر برمی‌گردند به علاقه و عرقی که به تیم دارند.

* سال‌ها در تیم ملی بازی کرده‌ای و در چهار جام ملت‌های آسیا حضور داشتید. با این تجربه‌ای که داری، فکر می‌کنی چرا 40 سال از آخرین قهرمانی ایران در این رقابت‌ها می‌گذرد؟

همان طور که قبلاً گفته‌ام نداشتن یک برنامه کامل و مدون و طولانی برای آینده تیم ملی و همچنین توجه نکردن به جزئیات و نکات ریز که گاهی خیلی مهم و تاثیرگذارند در بازی‌ها باعث این اتفاق بوده است.

* کدام یک از این چهار دوره‌ای که در جام ملت‌های آسیا حضور داشتی، تیم ملی فوتبال ایران شانس بیشتری برای قهرمانی داشت؟

به نظر من سال 2007 و همین آخرین دوره شانس بسیار زیادی برای قهرمانی داشتیم.

* در این دوره تیم ملی فوتبال ایران با مشکلات زیادی راهی اردوی قطر و امارات شد، خیلی‌ها به هنر کارلوس کی‌روش امید داشتند، چه اتفاقی باعث شد ایران به فینال صعود نکند؟

به هر حال ما با تمام مشکلاتی که وجود داشت، به مراحلی که استحقاق آن را داشتیم، رسیده بودیم و همه چیز دست خودمان بود اما فکر می‌کنم اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم و نه احساسی، عدالت فوتبال رعایت شد. منظورم همان نظم، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت است. البته همیشه در فوتبال این طور نیست و گاهی هم مثل سال 2007، تیم عراق به قهرمانی می‌رسد. تیمی که با آن همه مشکلاتی که داشت به قهرمانی می‌رسد. منظورم کار درست و اصولی است.

* طی هشت سالی که کی‌روش در ایران بود از معدود بازیکنانی بودی که طی این مدت در اکثر اردوها حضور داشتی و برای او بازی کردی. اگر بخواهی درباره دوران اوج کی‌روش صحبت کنی به چه موردی اشاره می‌کنی؟

من فکر می‌کنم جمع جام جهانی گذشته با توجه به نظمی که ایشان تقریباً به تیم ملی معرفی کرد و آن بازی‌های قابل قبول را ارائه داد، نقطه اوج ایشان بود.

* طی این مدت انتقادات زیادی به عملکرد مطرح می‌شد، فکر می‌کنی سرمربی تیم ملی ایران دقیقاً کجا راه را اشتباه رفت که بخشی از افکار عمومی علیه او شد؟
فکر می‌کنم در یکی، دو سال آخر تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث این اتفاق بود.

* به عنوان کاپیتانی که کی‌روش روی او خیلی حساب می‌کرد فکر می‌کنی بزرگترین دستاورد او برای فوتبال ایران چیست؟

به نظر من نظم و شخصیت تیمی بزرگترین دستاورد کی‌روش برای فوتبال ایران بود.

* آینده تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی؟

با توجه به داشتن بازیکنان جوان و در عین حال با تجربه و خوبی که داریم امیدوارم آینده روشن و درخشان برای فوتبال ایران پیش رو باشد.

* در حال حاضر صحبت از مربیان زیادی می‌شود که فدراسیون فوتبال می‌خواهد یکی از آنها را برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال انتخاب کند. به نظر شما مربیان بزرگی چون مورینیو، زیدان، کلینزمن و … روزی به فوتبال ایران می آیند؟

مطمئناً با شرایط موجود کشور و ایراد زیادی که به دستمزد آقای کی‌روش می‌گرفتند، آمدن این اسامی، فرض محال است.

* مسعود شجاعی در تیم ملی فوتبال ایران و جام ملت‌های آسیا کمتر بازی کرد، شرایط خودت در تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی و آیا در جام جهانی 2022 قطر همچنان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران خواهی بود؟

به طور جدی به این موضوع فکر نکردم اما تا هر وقت که مربیان من را انتخاب کنند و خودم احساس کنم که می‌توانم به تیم کمک کنم، چرا که نه! بازی می‌کنم.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول