کمیته رفاهی
 

قهرمان لیگ در این هفت مسابقه مشخص می شود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 154 ] - شنبه, 11 اسفند 1397
قهرمان لیگ در این هفت مسابقه مشخص می شود

لیگ برتر ایران جذاب‌تر از چیزی است که ما از تلویزیون می‌بینیم؛ 4 استادیوم خوب، 4 کلان شهر، 5 تیم پُرطرفدار و پُرستاره، 3 مربی اروپایی و 2 مربی ایران...

لیگ برتر ایران جذاب‌تر از چیزی است که ما از تلویزیون می‌بینیم؛ 4 استادیوم خوب، 4 کلان شهر، 5 تیم پُرطرفدار و پُرستاره، 3 مربی اروپایی و 2 مربی ایرانی.

همه آنچه فوتبال می‌تواند به ما بدهد تا جذاب و دوست داشتنی باشد، در این فصل وجود دارد ولی نقطه ضعف بزرگ برنامه‌ریزی لیگ، پوشش تصویری و گرافیک فوتبال ایران است.

در این یادداشت نتایج رودرروی 5 تیم مدعی قهرمانی در لیگ را بررسی می‌کنیم، رقابتی که اگر تصویربرداری و پخش بازی‌ها حرفه‌ای‌تر و تبلیغات محیطی در استادیوم‌ها با سلیقه‌تر بود، بسیار جذاب‌تر می‌شد.

در برنامه‌ریزی لیگ به دفعات بازی‌های این 5 تیم بزرگ همزمان برگزار می‌شوند و طرفداران فوتبال شانس دیدن همه بازی‌ها را ندارند.

 با پیروزی تراکتور برابر سپاهان در هفته بیستم لیگ برتر، فوتبال ایران به داغ‌ترین روزهای خود رسیده است؛ فاصله 4 امتیازی صدرنشین تا تیم رده پنجم جدول نشان می‌دهد 5 تیم از 4 شهر بزرگ ایران برای قهرمانی فرصت اشتباه ندارند و شاهد یکی از رقابتی‌ترین سال‌های فوتبال ایران هستیم.

پرسپولیس و استقلال همزمان با این رقابت بزرگ باید 6 بازی مرحله گروهی خود در لیگ قهرمانان آسیا را هم پشت سر بگذراند و به نظر می‌رسد با توجه به تقویم فشرده لیگ ایران، سرخ‌آبی‌ها کار سختی در پیش دارند.

اما نکته جالب در بازی‌های رودرروی 5 تیم بزرگ و بالای جدول این است که آمار میانگین گل زده یا خورده هیچ کدام از تیم‌ها در هر بازی، بیشتر از عدد یک نیست.

* پرسپولیس؛ پروفسور نمی بازد

ورزشگاه اختصاصی: آزادی (80000 نفری)

پرسپولیسُ برانکو حتی در روزهایی که با محرومیت و کمبود بازیکن درگیرِ رقابت همزمان در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بود، به هیچ کدام از رقبای مستقیم‌اش در ایران نباخت؛ او حالا با تقویت تیم‌اش در نیم‌فصل آماده‌تر از قبل به استقبال این جنگ‌ها می‌رود.

برانکو با دو برد برابر پدیده و 3 مساوی با استقلال، تراکتورسازی و سپاهان 9 امتیاز برای تیم‌اش جمع کرده و تنها یک بار سپاهان توانسته دروازه پرسپولیس را باز کند؛ پرسپولیس تنها تیمی است که در نبرد غول‌ها نباخته و با یک بازی کمتر نسبت به تراکتور با 9 امتیاز تیم برتر در رقابت رودرروی 5 تیم بالای جدول است؛ پرسپولیس در ادامه فصل باید میزبان استقلال و سپاهان باشد و یک بار هم مهمان تبریزی‌ها خواهد بود.

 

* تراکتورسازی؛ بازگشت غرور به دره گرگ‌ها


ورزشگاه اختصاصی: یادگار امام تبریز (67000 نفری)


تراکتور با توشاک با دریافت 3 گل به استقلال باخت و با تقوی در 3 بازی برابر سپاهان و پدیده و پرسپولیس با 3 مساوی نیم فصل را به پایان برد، اما تراکتور لیکنز دوباره عاشقان فوتبال در تبریز را مشتاق بازی‌های بزرگ کرده است.

 

سرخ‌پوشان تبریزی در 4 بازی بزرگ‌شان در نیم‌فصل اول مهمان بودند و در دور برگشت ورزشگاه یادگار میزبان بازی‌های رودرروی تراکتور با رقبای مستقیم‌اش خواهد بود. تراکتور با لیکنز از 3 بازی در خانه 3 برد و 9 امتیاز کسب کرده و جالب است اگر بدانید استقلال و سپاهان را هم در این بازی‌ها شکست داده و حالا با یک بازی بیشتر نسبت به 4 تیم دیگر بیشترین امتیاز را از نبرد غول‌ها جمع کرده است.

 

 

* سپاهان؛ گلزن‌ترین- گل‌خورترین


ورزشگاه اختصاصی: نقش جهان (75000 نفری)

 

سپاهان در 5 بازی با غولها 5 گل زده و 5 گل خورده است؛ قلعه‌نویی در نقش جهان و آزادی به ترتیب پدیده و استقلال را شکست داده است و به‌عنوان میزبان برابر پرسپولیس و تراکتور تن به مساوی داده است؛ زردهای اصفهان تنها باخت لیگ‌شان را برابر تراکتور در تبریز تجربه کردند و از مجموع 5 بازی 8 امتیاز جمع کرده‌اند تا در نبرد غول‌ها سوم جدول باشند؛ ژنرال اگر می‌خواهد پس از سال‌ها قهرمان لیگ شود، دست‌کم باید در بازی‌های 6 امتیازی با رقبای مستقیم در کورس قهرمانی امتیاز ندهد.

 

 

* استقلال؛ رویابافی خارج از خانه


ورزشگاه اختصاصی: آزادی (80000 نفری)

 

استقلال هرچقدر در نیم‌فصل اول امتیاز از دست داد در نیم‌فصل دوم خوب می‌برد؛ آبی‌ها از 5 بازی نیم‌فصل دوم 4 بازی را برده‌اند و تنها برابر تراکتور در تبریز تن به شکست داده اند؛ یک بازی 6 امتیازی که موجب شده در جدول هم‌امتیاز با تراکتور در رتبه چهارم بایستند؛ استقلال در دور رفت لیگ در هر 4 بازی میزبان بود و 3 امتیاز از تراکتور گرفت و با شکست برابر سپاهان و مساوی های بدون گل با پرسپولیس و پدیده تنها 5 امتیاز از 5 بازی بزرگ جمع کرده است؛ حالا شفر و تیم آماده‌اش اگر می‌خواهند قهرمان لیگ شوند، باید در 3 بازی 6 امتیازی خارج از خانه برابر بالانشینان بیشترین امتیاز را کسب کنند.

 


* پدیده؛ ناکام و گل‌نزن در بازی‌های بزرگ


ورزشگاه اختصاصی: امام رضا (27700 نفری)


پدیده‌ی گل‌محمدی این فصل یکی از بهترین فوتبال‌های لیگ را بازی می‌کند و هنوز در بین 3 تیم بالای جدول جای خود را حفظ کرده است؛ پدیده اما هرچقدر برابر تیم‌های دیگر لیگ سخت‌جان و برنده است، به تیم‌های بزرگ امتیاز می‌دهد.

 

تیم محبوب مشهدی‌ها در تمام 20 بازی لیگ 3 بار باخته است؛ 2 بار به پرسپولیس و یک بار برابر سپاهان؛ به این آمار اضافه کنید که پدیده در 5 بازی با تیم‌‎های بزرگ هنوز گلی به ثمر نرسانده و 22 گل زده‌اش در 15 بازی با تیم‌های دیگر لیگ ثبت شده‌اند؛ یحیی برای لمس جام و تکمیل شگفتی با پدیده باید در نیم‌فصل دوم از پس 3 بازی بزرگ برابر استقلال و سپاهان در مشهد و تراکتور در تبریز بربیاید.

 

 

 


برنامه هفت بازی سرنوشت ساز برای قهرمانی


هفته 22: تراکتورسازی - پدیده
هفته 23: پرسپولیس - استقلال
هفته 25: سپاهان - استقلال
هفته 27: پدیده - استقلال
هفته 27: پرسپولیس - سپاهان
هفته 28:  تراکتورسازی - پرسپولیس
هفته 29: پدیده - سپاهان

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول