کمیته رفاهی

واکنش معاون وزیر ورزش به حرکت سردار آزمون و عدم توجه به مسائل فرهنگی در سرخابی ها

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 75 ] - چهارشنبه, 10 بهمن 1397
واکنش معاون وزیر ورزش به حرکت سردار آزمون و عدم توجه به مسائل فرهنگی در سرخابی ها

پنجمین نشست از جلسات بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی با موضوع بررسی مسائل فرهنگی برگزار شد. آخرین نشست از سلسه جلسات بازخوانی چهل سال ورزش پس...

پنجمین نشست از جلسات بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی با موضوع بررسی مسائل فرهنگی برگزار شد.

آخرین نشست از سلسه جلسات بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی امروز در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد که در آن عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و ورزش همگانی وزارت ورزش، سطوتی مدیرکل فرهنگی وزارت ورزش و مهدی میرجلیلی مسئول سازمان تربیت بدنی بسیج حضور داشتند.

در ابتدای این نشست احمدی اظهار داشت: بحث‌های خوبی در طی این جلسات مطرح شد که به عنوان سند تنظیم می‌شود. با توجه به چهل سالگی انقلاب و جایگاه این عدد در فرهنگ ما، هدف این بود که یک جمع بندی در این سال‌ها داشته باشیم. انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود که رهبری آن را یک فرد تمام عیار بر عهده داشت و این فرد دغدغه‌مند نسبت به مردم و کشور بود. عرصه ورزش هم یکی از عرصه ها بود که باید فضای آن با فضای فرهنگی مدنظر منطبق می‌شد. در همان سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب شاهد تبیین نگاه امام خمینی ره نسبت به ورزش هم بودیم.

وی افزود: نگاه امام به ورزش یک نگاه چند وجهی بود و این با نگاه گذشته فرق داشت. توجه به تقویت قوای عقلانی، مبارزه با نفس، کسب افتخار و اهتزاز پرچم ایران، خدمت و دفاع از مملکت کلیدواژه های بود که امام در دیدار با جامعه ورزش به آنها توصیه کرد. آنچه که امام از ورزش توقع داشت، یک نگاه چند بعدی و خدمت به نظام و کشور بود.

معاون وزیر ورزش ادامه داد: نکته دیگر دیدگاه مقام معظم رهبری به ورزش و تاکید ایشان به ابعاد فرهنگی ورزش است. رهبر معظم انقلاب به معنویت در ورزش تاکید دارند و آن را بالاتر از مقام و پول عنوان کرده‌اند. ارزش گرایی، پایبندی به ارزش‌های معنوی، زنده نگه داشتن روح پهلوانی در ورزش، پاک بودن محیط‌های ورزشی، تبلیغ جوانمردی، رعایت مسائل اخلاقی، ترویج ورزش و مسائل اخلاقی توسط رسانه‌ها و مقابله با رژیم صهیونیستی از جمله مواردی هستند که مقام معظم رهبری بر آنها تاکید دارند. مجموع منشور فرهنگی ورزشی کشور دیدگاه‌های امام خمینی و رهبر انقلاب بوده، هست و خواهد بود. ما هم وظیفه خود می‌دانیم که پاسخگوی دغدغه‌های مقام معظم رهبری باشیم.

احمدی گفت: ما نظام نامه فرهنگی ورزشی کشور تدوین و تصویب شده است که سند راهبردی حوزه فرهنگی ورزش است و به همه دستگاه های ذی‌ربط ابلاغ شده و مبنای عمل در این حوزه از چند سال گذشته بوده است. ما قبل از انقلاب مفهوم و فرهنگ پهلوان و پهلوانی در ورزش را نداشتیم که این موضوع پس از پیروزی انقلاب ملموس بوده است. در دفاع مقدس نیز خیل عظیمی از ورزشکاران حضور داشتند و پنج هزار نفر از آنها شهید شدند. همچنین تعدادی زیادی نیز به درجه جانبازی رسیدند.‌

وی گفت: رعایت حجاب و عفاف و تبلیغ آن توسط ورزشکاران در عرصه‌های بین‌المللی یکی از موارد دیگری است که پس از انقلاب شکل گرفت.

وی درباره اعتبارات بخش فرهنگی و کم بودن آن نسبت به اعتبارات سایر حوزه‌ها گفت: مهمتر از بحث اعتبارات، ما نیاز به اعتقاد و باور داریم. یعنی اگر مدیران مختلف از دانش و بینش فرهنگی لازم برخوردار باشند، دغدغه ای به نام اعتبارات فرهنگی نخواهیم داشت. مشکل ما کمبود اعتبارات فرهنگی نیست، بلکه کمبود مدیران خوب و مقید به دغدغه‌های فرهنگی است. در حوزه مدیریت، مدیران باید از دانش و تجربه و دغدغه و باور لازم نسبت به موضوع فرهنگ برخوردار باشند. هرگاه که این شرایط وجود داشته، مشکلات ما هم کمتر بوده، اما هر گاه که نگاه به صورت رفع تکلیف بوده، شرایط به همان شرایط تقویمی درآمده است.

در ادامه نشست مهدی میرجلیلی مسئول سازمان تربیت بدنی بسیج اظهار داشت: یکی از اقدامات خوب که شده، جمع آوری آثار شهدای ورزشکار بود. برگزاری یادواره شهدای ورزشکار در استان های مختلف، برگزاری یادواره 130 شهید مدافع حرم ورزشکار، چاپ 14 کتاب درباره شهدای ورزشکار و ترجمه آن، برگزاری 21 دوره اخلاق و منش پهلوانی برای مربیان مرد و زن، چاپ کتاب و سالنامه صالحین برای مربیان، موضوع خدمت رسانی قهرمانان به مردم، حضور قهرمانان در اردوی راهیان نور، تجلیل از کسانی که مقابل ورزشکاران رژیم صهیونسیتی قرار نمی‌گیرند، تجلیل از خانواده شهدای ورزشکار و پیشکسوتان، تبلیغ شعائر دینی و انقلابی، ترویج اخلاق و منش پهلوانی از جمله اقداماتی بود که سازمان بسیج مستضعفین انجام داده است. کار فرهنگی زمان بر است و نیاز به همکاری همه مسئولان دارد.

در این نشست حجت‌الاسلام مالک مسئول فرهنگی باشگاه استقلال به انتقاد از عدم اختصاص بودجه به بخش فرهنگی باشگاه‌، عدم توجه مسئولین سازمان لیگ، عدم برگزاری جلسات فرهنگی در طول سال در باشگاه و ... پرداخت. وی عنوان کرد پولی که از استقلال می‌گیرد، به اندازه پول یک آبدارچی است.

همچنین مسئول فرهنگی باشگاه پرسپولیس گفت: در یکسال اخیر توجهی به مسائل فرهنگی نمی‌شود. ابلاغیه‌های فرهنگی وزارت ورزش با تأخیر به دست ما نیست رسد و هیچ بودجه‌ای برای این حوزه در وجود ندارد.

همچنین انتقاداتی هم نسبت به حرکت زشت سردار آزمون در جام ملت‌های آسیا صورت گرفت. احمدی درباره این مسائل گفت: در دنیای حرفه‌ای هرکسی از چارچوب مسائل عبور کند، جریمه می‌شود، اما ما در ایران برخورد نکردیم و اغماض کردیم که نتیجه‌اش شرایط کنونی است. باشگاه‌های ورزشی برخی اوقات مسئولیت فرهنگی برای خودشان قائل نیستند، این در حالی است که عنوان فرهنگی را یدک می‌کشند. هم قدم درست و هم قدم اشتباه دیده می‌شود، پس باید مسائل فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد. البته در نظام نامه فرهنگی به همه این موارد توجه شد است. نباید اینگونه باشد که یک باشگاه فقط مسابقه برگزار کند و بازیکن بخرد و بفروشد. باشگاه مسئولیت فرهنگی دارد که باید به آن توجه شود. ما در سال‌های اخیر به دنبال ریل گذاری نظام فرهنگی کشور بوده ایم و در جهت بر طرف کردن نقایص جام برداریم. عزم وزارت ورزش جبران شرایط گذشته است و در این نیز اقدامات خوبی انجام شده است. البته نیاز به زمان وجود دارد و نمی‌توان به این زودی همه مشکلات را از بین برد. تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد، اما نباید خسته شویم و کنار بکشیم.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول