کمیته رفاهی
 

چشمک جام به ایران با حذف استرالیا و کره هردو فینالیست دوره قبلی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 275 ] - شنبه, 6 بهمن 1397

هر دو فینالیست دوره قبلی جام ملت ها حتی به نیمه نهایی نرسیدند و امروز به دست دو کشور کوچک حاشیه خلیج فارس حذف شدند تا غرب آسیا پس از مدتها سه تیم در میان چهار کشور پایانی جام داشته باشد. حالا شاید بتوان گفت شاگردان مصمم کی روش برای فتح جام پس از نیم قرن، کار ساده تری خواهند داشت چراکه با سبک بازی تیم های عربی آشنایی بیشتری دارند.یوزها ابتدا باید ژاپن را کنار بزنند تا به خوان هفتم برسند

با حذف کره جنوبی و استرالیا، بخت ایران برای غلبه بر حریف فینال، در صورت پیروزی در بازی نیمه نهایی مقابل ژاپن بیشتر شد.

تیم ملی قطر، میزبان جام جهانی 2022 با وجود غیبت دو سه ستاره اصلی اش در بازی حساس امروز موفق شد با تیمی متشکل از ستاره های چندملیتی، برای نخستین بار به نیمه نهایی جام ملت های آسیا راه یابد. امارات نیز دیگر فینالیست دوره قبلی را با نمایشی تدافعی کنار زد.

شاگردان چندملیتی و عنابی پوش فلیکس سانچز که با سرمایه گذاری هنگفت قطر در کنار نتایج درخشان، به همراه ایران بهترین تیم‌های جام هفدهم هستند، پس از چهار برد پیاپی مقابل لبنان، کره شمالی، عربستان و عراق، کره جنوبی فینالیست دوره قبل را هم کنار زدند تا مشخص شود چهره مدعیان قاره نسبت به چهار سال گذشته تغییر کرده است. این نخستین صعود قطر به جمع چهار تیم برتر قاره بود.

ضعیف ترین امارات درجنگ 100دقیقه ای انتقام گرفت و به نیمه نهایی رسید

تیم‌های ملی فوتبال امارات و استرالیا از ساعت 19:30 امروز (جمعه) در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا با قضاوت ریوجی ساتو از ژاپن در ورزشگاه هزاع بن زاید به مصاف هم رفتند و در نهایت میزبان با برتری یک گله، ضمن گرفتن انتقام دوره قبلی در خاک استرالیا ، شگفتی آفرید و مدافع عنوان قهرمانی را حذف کرد. بازی در نیمه نخست با اینکه با حملات پرتعداد دو تیم همراه بود اما با تساوی بدون گل به اتمام رسید.

در دقیقه 63 استرالیا توانست دروازه امارات را باز کند اما داور مسابقه آن را مردود اعلام کرد. در این صحنه آپوستولوس جیانو روی یک کار تیمی زیبا اما در شرایط آفساید دروازه امارات را باز کرده بود. پنج دقیقه بعد علی مبخوت روی اشتباه مرگبار مدافع استرالیا‍، پاس رو به عقب بازیکن این تیم را در میانه راه و قبل از رسیدن به دروازه‌بان ربود و آن را به گل تبدیل کرد. به این ترتیب امارات میزبان، راهی مرحله نیمه‌نهایی شد و باید در این مرحله سه‌شنبه به مصاف قطر برود.

 

کره جنوبی با ستاره هایش به خانه برگشت/بازگشت غرب آسیا

تیم‌های ملی کره جنوبی و قطر در سومین بازی از مرحه یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های فوتبال آسیا از ساعت 16:30 امروز (جمعه) در ورزشگاه شیخ زاید ابوظبی با قضاوت ایرماتوف ازبکستانی به مصاف هم رفتند و در پایان، قطر با پیروزی یک بر صفر به جمع چهار تیم برتر جام راه یافت تا بار دیگر جدول رقابت ها طبق پیش بینی ژاوی هرناندز رقم بخورد.

تیم ملی ایران در آستانه جام ملت های آسیا در دیداری تدارکاتی و مهم، مقابل تیم قطر به برتری دو بر یک رسیده بود. در آن دیدار تیم قطر یک اخراجی داد، ولی تصاویر آن بازی به خواست دو مربی منتشر نشد. سال هاست دو تیم از غرب آسیا، به فینال جام ملت های آسیا راه نیافته اند و برگزاری فینال با حضور ایران و قطر می تواند بار دیگر اعتبار فوتبال این بخش از قاره کهن را احیا کند.

کره‌جنوبی هم حذف شد، جام قهرمانی به ایران لبخند زد / دو بازیکن وارداتی قطر غیرمجاز هستند؟ / حمایت محکم برانکو از تیم کی‌روش و آرزوی جالب برای تیم‌ملی / تلاش امارات برای پرکردن ورزشگاه مقابل استرالیا! / نخستین صعود قطر چندملیتی به نیمه‌نهایی با دروازه‌بسته

در حالت کلی، تقابل با حریفی مثل قطر برای تیم ملی ایران، به مراتب راحت تر از رویارویی با کره جنوبی است. هرچند کره ای ها در چند سال اخیر بارها مغلوب تیم کی روش شده اند، باز هم می توانستند با ستاره های بین المللی شان برای ایران دردسر ایجاد کنند. حالا در صورت پیروزی قطر در نیمه نهایی و رسیدن میزبان جام جهانی به فینال قاره، می توان به پیروزی احتمالی تیم ایران ـ در صورت رسیدن به فینال ـ بسیار امیدوار بود.

عبدالعزیز حاتم در دقیقه 78، تک گل این مسابقه را به ثمر رساند تا کره جنوبی، نایب قهرمان دوره گذشته مسابقات حذف شود. کره‌ای‌ها همچنین در دقیقه 80 و توسط هوانگ اوی‌جو به گل رسیدند، اما روشن ایرماتوف داور مسابقه پس از بررسی این صحنه با استفاده از VAR، این گل را به خاطر حضور اوی جو در موقعیت آفساید، مردود اعلام کرد. قطر در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات باید به مصاف پیروز دیدار استرالیا و امارات برود. این بازی از ساعت 17:30 سه‌شنبه نهم بهمن برگزار خواهد شد.

کره جنوبی در مرحله گروهی سه پیروزی برابر فیلیپین، قرقیزستان و چین به دست آورد و در نخستین دیدار دور حذفی هم به زحمت از سد بحرین گذشت، ولی آنها در دیدار سختی برای رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا به میدان رفتند و مقابل دفاع مستحکم قطر حذف شدند. در سوی دیگر، شاگردان عنابی پوش فلیکس سانچز که در کنار نتایج درخشان، به همراه ایران بهترین تیم‌های این تورنمنت هستند، پس از چهار برد پیاپی مقابل لبنان، کره شمالی، عربستان و عراق، کره جنوبی فینالیست دوره قبل را کنار زدند تا مشخص شود چهره مدعیان قاره نسبت به چهار سال گذشته تغییر کرده است.

شرح گل

کره جنوبی صفر - قطر یک (دقیقه 79: عبدالعزیز حاتم): پاس اکرم عفیف را عبدالعزیز حاتم بدون مکث، از فاصله سی متری با شوت پای چپ ناگهانی زد تا توپ به گوشه دروازه کره برود و بعد از تلاش بی‌نتیجه سئونگ یو که شیرجه زمینی زده بود، گل اول قطر به زیباترین شکل به ثمر برسد.

کره جنوبی هم حذف شد، جام قهرمانی به ایران لبخند زد/ نخستین صعود قطر به نیمه نهایی آسیا با دروازه بسته/

اماراتی ها برای پر کردن ورزشگاه به در و دیوار زدند

امروز اماراتی ها برای رسیدن به جمع چهار تیم، باید از سد تیم ملی استرالیا بگذرند و اگر بتوانند به این مهم دست پیدا کنند، برای دومین بار پیاپی است که به این عنوان می رسند و این افتخار بزرگی برای این تیم به شمار می رود.

به همین جهت رسانه های اماراتی از چند روز گذشته به استقبال این دیدار رفته و تلاش کرده اند با تبلیغات زیاد، مردم این کشور را برای حضور در ورزشگاه ترغیب کنند. این بار العین فوتبالی ترین شهر امارات، میزبان این بازی است و مسئولین برگزاری این مسابقات امیدوارند تا دیگر شاهد سکوهای خالی در این استادیوم نباشند. روزنامه اماراتی الاتحاد روی جلدش با چاپ عکس از هواداران این تیم نوشته زمین ما، تماشاگران ما، آرزو و رویای ما که اشاره دارد به شرایط میزبانی آنها که باید نهایت استفاده را از آن باید ببرند؛ این دیدار آخرین بازی مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات است.

 

کاریکاتور جالب از امارات ـ استرالیا؛ رقابت شاهین و کانگورو

روزنامه الاتحاد امارات با به تصویر کشیدن کاریکاتوری، دیدار این دو تیم را به جدال شاهین به عنوان نماد اماراتی ها و کانگورو نماد استرالیایی ها تشبیه کرده که برای ورود به جاده نیمه نهایی باید به دیدار هم بروند. در این تصویر اسماعیل مطر، خلفان ابراهیم،و حسن الحیدوث سه بازیکن شاخص تیم ملی امارات هم دیده می شود که در دستشان شاهین نشسته است و چشم به صعود به جمع چهار تیم برتر آسیا را دارند.

شایعه قوی استفاده قطر از دو بازیکن غیرمجاز

همان طور که خبر مربوط به بازیکن غیرمجاز عربستان طی روزهای گذشته، یکی از اخبار مهم جام ملت ها بوده، حالا دو بازیکن تیم ملی قطر هم با شایعاتی مشابه روبه رو شده اند. استفاده از حمدان الشمرانی توسط پیتزی در مسابقات جام ملت های آسیا (شمرانی در آخرین دیدار با تیم 23 ساله های عربستان کارت قرمز دریافت کرده بود) و دیدار برابر کره شمالی سبب شده، تا این تیم به احتمال فراوان در دوره بعدی مسابقات با محرومیت هایی مواجه شود. حالا و پس از چند روز که از انتشار این خبر می گذرد، دو بازیکن تیم ملی قطر هم با شایعاتی مشابه و اینکه احتمال محرومیت آنها و تیم ملی قطر وجود دارد، روبه رو شده اند.

گفته می شود، معز علی و بسام راوی از لحاظ قانونی نمی توانند برای قطر بازی کنند و برای اثبات این حرف هم از قوانین AFC صحبت می شود؛ قانونی که از سال 2009 تصویب شده و می گوید، اگر بازیکنی می خواهد برای کشوری بازی کند، یا باید متولد آن کشور باشد یا یکی از والدینش متولد آن کشور باشد؛ موضوعی که در مورد راوی و معز علی مصداق ندارد.

البته بنا بر قانون جدید، فیفا حالت سومی هم برای گرفتن پاسپورت یک کشور و بازی کردن برای آن تعریف کرده و آن این که بازیکن مورد نظر وقتی به هجده سال می رسد، دست کم پنج سال در کشوری که می خواهد با لباس آن بازی کند، زندگی کرده باشد، که این مورد هم در مورد راوی و معز علی صدق نمی کند، چون یکی از آنها 22 ساله و دیگری 23 ساله است.

هنوز هیچ کشوری رسما به این موضوع اعتراض نکرده و این صحبت ها فقط از طریق کارشناسان حقوقی مطرح شده است. با به وجود آمدن این ابهامات، AFC پاسخی رسمی به آن داشته و اعلام کرده، هیچ کشوری یا تیمی رسما به این موضوع یعنی حضور دو بازیکن قطری و عربستانی معترض نشده... کنفدراسیون آسیا همچنین تأکید کرده که تمامی بازیکنان حاضر در تورنمنت با قوانین حاکم بر این نهاد مورد بررسی قرار گرفته اند و سپس کارت آنها توسط AFC صادر شده است.

 

آرزوی خاص برانکو برای تیم کارلوس کی روش

برانکو ایوانکویچ ظهر جمعه در حاشیه دومین دوره کنفرانس ملی «رازهای شکست و استراتژی‌های پیروزی» گفت: همه ما موفقیت تیم ملی را آرزو می‌کنیم. انتظار همه ما این است که این تیم قهرمانی را کسب کند و کادر فنی تیم ملی موظف است تیم ملی را به بهترین شکل ممکن آماده کند.

او درباره عملکرد علیرضا بیرانوند در تیم ملی گفت: بیرانوند دو سال است، بهترین دروازه‌بان آسیاست و از ارزش‌های اروپایی برخوردار است و این ارزش را دارد که در بهترین باشگاه‌های جهان بازی کند. برانکو درباره جانشین بیرانوند گفت: بگذارید این اتفاق یعنی جدایی بیرانوند بیفتد و بعد درباره‌اش تصمیم می‌گیریم.

وی اظهار کرد: دوست ندارم صحبت‌های من جای دیگری باعث سوءتفاهم شود. درباره تیم ملی صدها بار گفتیم و آن هم آروزی موفقیت برای تیم ملی است. من به این فکر می‌کنم که پرسپولیس چقدر می‌تواند بهتر باشد. بازیکنان من بهتر باشند. ما فینال لیگ قهرمانان آسیا و قهرمانی لیگ برتر را فراموش کردیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم. این که چطور می‌توان دوباره قهرمان شد و در اوج ماند، چون ماندن در قله سخت‌تر رسیدن به آن است.

او در پایان درباره بازی تیمش برابر سپیدرود و این که پرسپولیس بازیکنان ملی پوش را در اختیار ندارد، گفت: خدا را شکر که ما ملی‌پوشان را در اختیار نخواهیم داشت. این بدین معناست که تیم ما در نیمه نهایی و فینال جام ملت‌های آسیا حضور دارد و من موافقم بدون حضور ملی پوشان در این بازی به میدان برویم.

برانکو ایوانکویچ، هم‌چنین در دومین کنفرانس رازهای شکست و استراتژی‌های پیروزی سخنرانی کرد و در بخشی از اظهاراتش، درباره تیم ملی سخن گفت. او گفت: امیدوارم‌ نسل جدید تیم ملی تا پایان مسیر نتیجه بهتری رقم بزنند و بدون گل خورده کارشان را ادامه دهند. من در باشگاه‌هایی مثل بایرن، رئال و منچستر کار نکردم؛ اما همیشه گفتم ایران وطن دوم من است‌. پرسپولیس می‌جنگید تا سقوط نکند. از عظمت باشگاه و هوادارانش اطلاع داشتم و در نتیجه هدف را ترسیم و به سوی آن حرکت کردم.

 

فوتبال اروپایی تیم ایران؛ سوژه کارشناسان جام ملت های آسیا

نمایش مقتدرانه ایران در برابر چین، به قدری روان و دلچسب بود که آنچه تیم ملی در دیدار برابر چین از خود ارائه داده است، رویایی‌ترین و بهترین نمایشی بوده است که طی سالیان اخیر از شاگردان کی‌روش دیده بودیم، تیمی منسجم و معتقد به اصول های تاکتیک تیمی که به شکلی چشم‌نواز توانست تمام پتانسیل‌های خود را در فاز هجومی به رخ بکشد.

مهدی طارمی: تیم ملی تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه است که جوانان هم تجربه لازم را دارند

تمرکز فوق‌العاده بالای بازیکنان تیم ملی ایران بر روند بازی و مهار حریف با حبس کردن چینی‌ها در زمین خودشان، همان تاکتیکی است که بزرگان و سلاطین اروپا با خیمه زدن در محوطه جریمه حریف، باعث ویرانی تیم روبه روی خود می‌شوند و چشم‌نوازترین عملکردها را از خود بر جای می‌گذارند، این ایران در حقیقت یک ایران نسخه به‌روزشده ی اروپایی بود، نه یک تیم غرب آسیایی مبتنی بر تاکتیک‌های کلافه کننده و وقت کشی های بی‌هیجان! آمادگی بالای بدنی ستارگان ایران در نوع خود یک شگفتی است! با گذشت حدود بیست روز از آغاز این تورنمنت و ایجاد فشارهای بیشتر در کوران رقابت‌ها، یوزها آماده و آماده‌تر شدند و هیچ آثاری از خستگی در آنها دیده نمی‌شود و به شکلی که به نظر می‌رسد، جام به تازگی برای آنها آغاز شده است.

فشار بی‌امان یوزها، آخرین نفس‌های چینی‌ها را بند آورد و شب تحقیرآمیزی را برایشان ترتیب داد، به جرأت می‌توان گفت که زیباترین نمایش 24 تیم حاضر در این تورنمنت، حتی با نمایش 45 دقیقه نخست ایران مقابل چین برابری نخواهد کرد! پسران ایران نسبت به سایر مدعیان باقی مانده جام هفدهم، حداقل چند سر و گردن بالاتر هستند، یوزهای کی روش دیشب درس بسیار خوبی به لیپی و فوتبال چین دادند که با خرج های زیاد و خرید بازیکن های گرانقیمت و آوردن مربیان نام آشنا، نمی توان ساختار فوتبال را تغییر داد و تا زمانی بازی تیمی به درستی اجرا نشود با پول نمی توان قهرمان شد.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول