کمیته رفاهی

نتایج کامل همه تقابل های ایران و چین

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 113 ] - چهارشنبه, 3 بهمن 1397
نتایج کامل همه تقابل های ایران و چین

دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های 2019 آسیا برابر چین بیست و سومین دیدار این دو تیم در تاریخ تقابل‌های رودررو با یکدی...

دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های 2019 آسیا برابر چین بیست و سومین دیدار این دو تیم در تاریخ تقابل‌های رودررو با یکدیگر است.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین به ترتیب پس از غلبه بر تیم ملی عمان و تیم ملی تایلند موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های 2019 آسیا در امارات شدند تا روز پنجشنبه 4 بهمن ساعت 19:30 در شهر ابوظبی به دیدار هم بروند.

مروری بر دیدارهای تیم کشورمان مقابل چین از برتری حداکثری ملی پوشان فوتبال کشورمان طی 43 سال اخیر حکایت دارد. در این 43 سال و در تقابل با چین تیم ملی کشورمان توانسته در 22 بازی رودررو با چینی‌ها 12 برد، 5 تساوی و 5 باخت را در کارنامه خود ثبت کند.

**1976؛ اولین گلزن ایرانی به چین!

در جام ملت‌های 1976 اولین دیدار دو تیم با برتری 0-2 ایران در کشورمان به پایان رسید. گلهای تیم ایران در آن دیدار را علیرضا خورشیدی و حسن روشن به ثمر رساندند. این دیدار در وقت قانونی 0-0 به تساوی رسید ولی در وقت‌های اضافه خورشیدی در دقیقه 100 نام خود را به عنوان اولین گلزن تاریخ فوتبال ایران به چین ثبت کرد. روشن هم در دقیقه 119 گل دوم را زد. این مصاف در مرحله نیمه نهایی برگزار می‌شد. ایران در پایان برای سومین و آخرین بار قهرمان آسیا شد.

**1980؛ تساوی در کویت!

جام ملت‌های 1980 بار دیگر در دور گروهی با چین دیدار کردیم. این مسابقات در کویت برگزار شد و تیم ایران با گلهای حمید علیدوستی و بهتاش فریبا رودرروی این تیم به تساوی 2-2 دست یافت.

**1984؛ بردیم ولی چین اول شد!

در جام ملت‌های 1984 باز هم با چین در یک گروه قرار گرفتیم و حتی در دیدار رودررو این تیم را با نتیجه 0-2 شکست دادیم ولی با توجه گلهای زده بیشتر، چین با امتیاز مساوی با ایران به دلیل تفاضل گل بهتر در صدر گروه قرار گرفت و ما دوم شدیم. چین در آن دوره در فینال شکست خورد و نایب قهرمان شد. ایران هم در آن رقابتها به عنوان سومی دست یافت.

**1986؛ دوستانه و باخت!

در سال 1986 طی یک دیدار دوستانه در مصاف با چین با نتیجه 1-2 مغلوب این حریف شدیم.

**1988؛ برد با درخشش عابدزاده!

در جام ملت‌های 1988 قطر در دیدار رده بندی با چین مصاف دادیم. بازی در وقت‌های قانونی و اضافه بدون گل تمام شد تا در ضربات پنالتی احمدرضا عابدزاده یک تنه ایران را به عنوان سومی برساند. او با مهار هر سه پنالتی متوالی چینی‌ها، کار را در سومین ضربه تمام کرد. پنالتی‌های ایران را هم مجتبی محرمی، محمدحسن انصاریفرد و زنده یاد سیروس قایقران به ثمر رساندند.

**1989؛ در چین باختیم!

در سال 1989 و یک سال پس از آن ضیافت پنالتی در جام ملت‌های قطر، در مسابقات انتخابی جام جهانی 1990 ایتالیا در کشور چین با این تیم دیدار داشتیم که در نهایت با حساب 2-0 به این حریف باختیم.

**1989؛ در تهران بردیم!

دیدار برگشت مسابقات انتخابی جام جهانی در همان سال را در تهران با نتیجه 2-3 برنده شدیم. بازی در ورزشگاه بزرگ آزادی انجام شد و محسن گروسی، سید علی افتخاری و فرشاد پیوس گلهای تیم کشورمان را به ثمر رساندند. گرچه در نهایت تیم ملی به جام جهانی راه پیدا نکرد.

**1994؛ شکست در هیروشیما!

بازی‌های آسیایی ژاپن در هیروشیما بود. تیم ملی با هدایت استانکو پوکله پوویچ در گروهی 5 تیمی با چین قرار داشت که در نهایت با شکست 1-0 به این تیم سوم شدیم و به دور بالا صعود نکردیم.

**1997؛ تساوی در چین!

سال 1997 و در روزهایی که تیم‌های ملی دیدارهای دوستانه برگزار می‌کردند چینی‌ها تدارک یک بازی با ایران را دیدند که در پکن برگزار و در نهایت به نتیجه تساوی 0-0 به پایان رسید.

**1997؛ توفان مهدوی کیا!

انتخابی جام جهانی 1998 فرانسه برگزار می‌شد. دیدار رفت در چین با برد 2-4 تیم ایران و درخشش مهدی مهدوی کیا به پایان رسید. او در آن روز 2 گل زیبا زد تا همراه کریم باقری و علی اصغر مدیرروستا گلزنان تیم ایران باشند.

**1997؛ چین باز هم 4 گله شد!

دیدار برگشت انتخابی جام جهانی 1998 فرانسه در تهران با نتیجه‌ای تقریباً شبیه به دور رفت به پایان رسید. با این تفاوت که ما یک گل کمتر خورده بودیم و با برد 1-4 زمین را ترک کردیم. علیرضا منصوریان، علی اصغر مدیرروستا، کریم باقری و علی دایی 4 گل ایران را در ورزشگاه آزادی زدند.

**1998؛ پیروزی در بانکوک!

در بازی‌های 1998 بانکوک و در مرحله گروهی تیم ملی با گلهای علی دایی و کریم باقری چین را با نتیجه 1-2 شکست داد.

**1998؛ باز هم بانکوک باز هم چین!

در همان دوره از بازی‌ها و پس از صعود تیم ملی مان به دور نیمه نهایی باز هم چین رودرروی ما قرار گرفت تا این بار هم با شکست 0-1 از سر راه تیم ملی مان کنار برود. علی موسوی گل برتری مان را زد و در نهایت هم تیم ایران با هدایت زنده یاد منصور پورحیدری کویت را در فینال برد و عنوان قهرمانی را از آن ایران کرد.

**2001؛ جام تمدن‌ها!

سه سال پس از آخرین رویارویی با چینی‌ها در جامی تحت عنوان تمدنها که در تهران برگزار می‌شد چینی‌ها رودرروی ما قرار گرفتند و با شکست 0-4 حرفی برای گفتن نداشتند. علی دایی، مهدی مهدوی کیا، علیرضا نیکبخت واحدی و یداله اکبری گلزنان تیم ملی مان در آن دیدار بودند.

**2004؛ شکست با برانکو!

در جام ملت‌های 2004 در کشور امارات چینی‌ها انتقام بردهای قبلی را از تیم ملی مان با کمک داور گرفتند. بازی در مرحله نیمه نهایی برگزار می‌شد که در وقت‌های قانونی و اضافه 1-1 شد و تیم چین در ضربات پنالتی 4-3 شکست مان دادند. در آن روز تیم ملی مان دو بازیکن اخراجی به نام‌های ستار زارع و محمد علوی هم داشت. علوی در جریان بازی تک گل ایران را هم به ثمر رسانده بود. ایمان مبعلی و یحیی گل محمدی هم در ضربات پنالتی ناموفق عمل کردند و در نهایت از راهیابی به فینال باز ماندیم. لطف داوری در این دیدار شامل میزبان و مانع رسیدن ایران به فینال شد.

**2007؛ تساوی در دور گروهی!

حریف سنتی تیم ملی کشورمان در جام ملت‌های آسیا بار دیگر در گروه ایران قرار گرفت و در مصاف با این تیم به تساوی 2-2 دست پیدا کردیم. فریدون زندی و جواد نکونام گلزنان تیم ملی مان در آن بازی بودند.

**2008؛ جام عمان کاپ!

یک سال پس از آن دیدار در جامی تحت عنوان عمان کاپ در مسقط پایتخت عمان به دیدار چین رفتیم و در پایان این حریف را با حساب 0-2 شکست دادیم. سید مهدی سید صالحی از روی نقطه پنالتی و پژمان نوری گل‌های ایران را به ثمر رساندند.

**2009؛ دوستانه و برد در تهران!

در سال 2009 تیم کشورمان از چین دعوت کرد تا در دیداری دوستانه در استادیوم آزادی به مصاف هم بروند. آرش برهانی، کریم باقری و مازیار زارع گلزنان تیم ملی مان در آن مسابقه بودند که در نهایت با حساب 1-3 به پایان رسید.

**2009؛ شکست در چین!

در همان سال 2009 و به دعوت چینی‌ها ما نیز یک بازی دوستانه در پکن داشتیم. البته این بار بازی با نتیجه 1-0 به سود چینی‌ها و باخت ملی پوشان مان تمام شد!

**2010؛ تلافی باخت!

یک سال بعد و در دیدار دوستانه دیگری که با چینی‌ها در تهران برگزار کردیم موفق شدیم چین را با گلهای آندرانیک تیموریان و محمد غلامی شکست بدهیم.

**2016؛ تساوی بدون گل!

در سال 2016 و در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 روسیه تیم خوب کشورمان در دیدار رفت و در چین مقابل این حریف به تساوی بدون گل دست پیدا کرد.

**2017؛ برد با گل طارمی!

مسابقه برگشت انتخابی جام جهانی 2018 روسیه یک سال بعد در 2017 در تهران برگزار شد. تیم کی روش در آن مصاف با تک گل مهدی طارمی 0-1 چین را شکست داد تا مسیر صعود زودهنگامش به جام جهانی را هموار کند.

 

**آمار برد و باختها در جام ملت‌ها!

تیم ملی فوتبال کشورمان در چارچوب مسابقات جام ملت‌های آسیا تاکنون 6 بار در مراحل گروهی و نیمه نهایی به مصاف چین رفته است که با احتساب برد و باخت در ضربات پنالتی 3 برد، 2 تساوی و یک باخت حاصل آن برای تیم کشورمان بوده است.

**آخرین باخت 90 دقیقه‌ای؛ 25 سال قبل!

آخرین بار که در یک دیدار 90 دقیقه‌ای رسمی (نه دوستانه) به چین باختیم سال 1994 و بازی‌های آسیایی همان سال در ژاپن بود. پس از آن شکست 1-0 هرگز در یک بازی 90 دقیقه‌ای به چین نباخته‌ایم. یعنی از 25 سال قبل به این‌سو! البته در نیمه نهایی جام ملت‌های 2004 در حالی که ایران 9 نفره بود در پایان 120 دقیقه با چین به تساوی 1-1 رسیدیم و در ضربات پنالتی باختیم.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول