کمیته رفاهی
 

قطر - عربستان؛ سیاسی ترین بازی جام ملتها

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 262 ] - یکشنبه, 9 دی 1397
قطر - عربستان؛ سیاسی ترین بازی جام ملتها

بررسی گروه های شش گانه آسیا2019-قسمت چهارم در صورت صدرنشینی ایران در مرحله مقدماتی احتمال آن می‌رود که ایران در مرحله یک هشتم نهایی با تیم سوم گروه E برخ...

بررسی گروه های شش گانه آسیا2019-قسمت چهارم

در صورت صدرنشینی ایران در مرحله مقدماتی احتمال آن می‌رود که ایران در مرحله یک هشتم نهایی با تیم سوم گروه E برخورد کند.

در قسمت‌های گذشته چهار گروه نخست رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را بررسی کردیم. در این قسمت به بررسی تیم‌های حاضر در دو گروه آخر یعنی گروه‌های E و Fمی‌پردازیم.

 

گروه E: غول‌های برگزاری بازی تدارکاتی حریف احتمالی ایران

 

 

در گروه E نیز به مانند گروه B سه کشور عربی یعنی عربستان، قطر و لبنان حضور دارند. دو تیم عربستان و قطر در سال 2018 اردوهای آماده‌سازی و بازی‌های تدارکاتی باکیفیتی با تیم‌های درجه یک دنیا برگزار کردند. ایران چنانچه در جایگاه دوم گروه خود قرار بگیرد احتمال برخورد آن با تیم اول این گروه وجود دارد. همچنین در صورت صدرنشینی نیز احتمال آن می‌رود که ایران در مرحله یک هشتم نهایی با تیم سوم این گروه برخورد کند. در قسمت بعد بیشتر به جزییات حریفان احتمالی ایران در مرحله حذفی می‌پردازیم.

 

 

  • عربستان؛ یک آمار خارق‌العاده؛ پنج فینال متوالی در پنج حضور اول!

 

این دهمین بار متوالی است که عربستان جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند. این تیم از سال 1984 در همه جام‌ها حضور داشته است. نکته استثنایی و خارق‌العاده در مورد این تیم، قهرمانی آن‌ها در دو دوره نخست حضور و فینالیست شدن در 5 حضور اول است. "شاهین‌های سبز" در 9 دوره حضور سه بار قهرمان، سه بار نایب‌قهرمان و البته سه بار نیز در همان دور گروهی حذف شده‌اند. به عبارتی آن‌ها هر گاه از گروه خود صعود کرده‌اند تا فینال مسابقات پیش رفته‌اند! البته موضوع شایان توجه این است که عربستان در دو دوره اخیر حتی در صعود از مرحله گروهی و رسیدن به دور حذفی نیز ناکام بوده است.

 

از ژانویه 2018 خوان آنتونیو پیزی آرژانتینی-اسپانیایی مربی عربستان است و در این مدت در 17 مسابقه، 5 برد، 4 مساوی و 8 باخت در کارنامه دارد. پیروزی مقابل تیم ملی مصر در جام جهانی شاخص‌ترین برد آن‌ها در این سال است.

 

نکته حائز اهمیت بازی‌های تدارکاتی با کیفیت و درجه یک این تیم در سال 2018 با تیم‌های ایتالیا، آلمان، برزیل و بلژیک است که البته همه آن‌ها را به حریفان واگذار کرده است.

 

در فهرست 23 نفره عربستان نام هیچ لژیونری به چشم نمی‌خورد و ولید عبدالله دروازه‌بان تیم النصر باتجربه‌ترین بازیکن سبزها به حساب می‌آید. فهد المولد مهاجم الاتحاد نیز با 11 گل بهترین گلزن شاهین‌های سبز است.

 

عربستان در 9 دوره حضور خود 44 بازی انجام داده است. قاطع‌ترین پیروزیشان برد 6-0 مقابل تایلند در امارات 96 است و شکست تحقیرآمیز 5-0 مقابل ژاپن در سال 2011 سنگین‌ترین شکست عربستان در جام ملت‌های آسیاست.

 

 

قهرمانی عربستان در امارات 1996

 

  • قطر؛ دهمین حضور عنابی‌ها

 

از 1980 تاکنون قطر تنها یک بار در سال 1996 در جام ملت‌ها حضور نداشته و در تمام 9 دوره دیگر حاضر بوده است. عنابی‌ها جز در سال 2000 و 2011 که به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند در سایر ادوار موفق به صعود از دور گروهی نشدند.

 

عبدالکریم حسن مرد سال فوتبال آسیا در سال 2018، اکرم عفیف، بوعالم خوخی، کریم بوضیاف و حسن الهیدوس بازیکنان شاخص این تیم هستند. حسن الهیدوس با 109 بازی و 24 گل ملی با تجربه‌ترین و بهترین گلزن این تیم است. تیم با تجربه‌ی قطر از وجود 7 بازیکن با بیش از 50 بازی ملی در ترکیب خود سود می‌برد. فیلیکس سانچز اسپانیایی سرمربیگری این تیم را به عهده دارد.

 

8 مسابقه این تیم در سال 2018 با 5 برد 2 مساوی و یک باخت برای این تیم همراه بوده است. مهمترین بازی‌های دوستانه قطر مقابل سوییس بود که با برد 1-0 این تیم با گل اکرم عفیف به پایان رسید. قطر از زمان قرعه‌کشی تا کنون در رنکینگ فیفا بعد از ژاپن بیشترین جهش را در بین تیم‌های آسیایی حاضر در تورنمنت داشته و با صعود هشت پله‌ای هم اکنون در جایگاه 93 این رده‌بندی جای دارد.

 

قطر در 9 دوره حضور در جام ملت‌ها 32 بازی انجام داده است. آن‌ها دو برد قاطعانه 3-0 مقابل ژاپن و کویت در سال‌ها 1988 و 2011 داشته‌اند و سنگین‌ترین شکست آن‌ها مقابل کویت با نتیجه 4-0 در سال 1980 رقم خورده است.

 

قطر روز پنج شنبه مقابل الجزایر با تک گل بغداد بونجاح 1-0 مغلوب شد و در آخرین بازی تدارکاتی قبل از شروع جام با تیم کشورمان مصاف می‌دهد.

 

  • لبنان؛ پایان حسرت صعود "سروهای آزاد" در دومین حضور؟

 

لبنان تیم 82 رنکینگ فیفا پیش از این تنها یکبار و آن هم در شرایطی که در سال 2000 میزبان این رقابت‌ها بود حضور در مرحله نهایی این تورنمنت را تجربه کرده است که نتیجه حذف در همان مرحله اول مسابقات بود. در جام 2019 میودراگ رادولوویچ مونته‌نگرویی هدایت لبنان را به عهده دارد. این تیم امسال 2 برد 2 مساوی و 2 شکست را در 6 بازی برگزار شده تجربه کرده است. مهمترین بازی دوستانه آن‌ها در مقابل استرالیا بود که در شهر سیدنی برگزار و با شکست 3-0 این تیم همراه شد.

 

حسن علی معتوق عضو باشگاه النجمه لبنان با 72 بازی و 19 گل ملی باتجربه‌ترین و گلزن‌ترین بازیکن لبنان است. از نکات قابل توجه لیست بازیکنان لنبان حضور برادران میشل (الکساندر و فیلیکس) است که متولد سوئد هستند و حتی سابقه بازی در تیم‌های زیر 19 و زیر 21 سال سوئد را دارند. آن‌ها به تازگی با اخذ تابعیت لبنانی برای تیم ملی این کشور به میدان می‌روند.

 

  • کره شمالی؛ ناشناخته‌های بی‌خطر

امارات 2019 پنجمین حضور کره شمالی در جام ملت‌هاست آن‌ها جز در حضور اول که به مقام چهارمی رسیدند هیچ‌گاه موفق به صعود از گروه خود نشده‌اند.

 

مربی "اسب‌های پرنده" کیم یونگ جون اهل کره شمالی است. سه برد یک مساوی و یک باخت نتایج این تیم کم کار در سال 2018 بوده است. آن‌ها در این سال در مسابقات مقدماتی شرق آسیا حضور داشتند که هم‌امتیاز و با تفاضل گل یکسان و تنها یک گل زده کمتر نسبت به تیم هنگ کنگ بعد از این تیم در رده دوم گروه خود قرار گرفته و از راهیابی به فینال این مسابقات بازماندند.

 

کره شمالی در 4 حضور قبلی 15 بازی کرده که باخت 4-1 به عربستان در سال 2015 سنگین‌ترین شکست آن‌ها بوده است.

 

 

 

گروه F: آبی سامورایی، گرگ‌های سفید، قرمزها و اسب‌های ترکمن

 

 

در گروه آخر ژاپن از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی، با تیم‌های ازبکستان، عمان و ترکمنستان همگروه است. ژاپن علی رغم تعویض مربی بعد از جام جهانی و روی آوردن به جوانگرایی به نظر نمی‌رسد کار چندان سختی برای صدرنشین شدن در این گروه داشته باشد. به خصوص که در مقابل امید دوم صعود یعنی ازبکستان دو پیروزی درخشان 8-1 و 4-0 در تاریخ جام ملت‌ها بدست آورده است. شانس سوم صعود از گروه و شاید رقیب اصلی ازبکستان برای صعود به عنوان تیم دوم تیم عمان است که با پیم فربیک هلندی در این رقابت‌ها حاضر می‌شود. ترکمنستان نیز که برای بار دوم حضور در جام ملت‌ها را تجربه می‌کند کمترین شانس را در این گروه دارد.

 

  • ژاپن؛ مدعی همیشگی قهرمانی حتی بدون ستاره و مربی تراز اول

 

امارات 2019 نهمین حضور متوالی "آبی سامورایی" در جام ملت‌ها خواهد بود. آن‌ها تنها در 8 دوره حضور خود موفق شدند از حریفان سنتی ایران، کره و عربستان پیشی گرفته و عنوان پر افتخارترین تیم آسیا را به تنهایی از آن خود کنند. ژاپنی‌ها چهار بار در سال‌های 1992 با هانس اوفت هلندی، 2000 با فیلیپ تروسیه فرانسوی، 2004 با زیکوی برزیلی و 2011 با آلبرتو زاکه‌رونی ایتالیایی به قهرمانی قاره کهن دست یافته‌اند.

 

ژاپن هم اکنون در رتبه 50 رنکینگ فیفا قرار دارد که ده پله بالاتر از رتبه آن‌ها در ابتدای سال میلادی است. در سال 2018 آبی سامورایی در 14 مسابقه به میدان رفته که حاصل تلاش آن‌ها 6 برد 3 مساوی و 5 باخت بوده است. ارائه فوتبال تماشاگرپسند، عملکرد درخشان ژاپن در جام جهانی و برگزاری اردو و بازی‌های تدارکاتی مناسب سبب شده علیرغم تعویض مربی و جوانگرایی، در این دوره نیز از ژاپن به عنوان یکی از اصلی‌ترین شانس‌های کسب عنوان قهرمانی یاد شود. هاجیمه موریاسو 50 ساله و ژاپنی سرمربی آبی‌ها در جام ملت‌های 2019 که طی چهار فصل 2012 تا 2015 سه بار موفق شده بود سانفرس هیروشیما را به قهرمانی جی لیگ برساند بعد از جام جهانی جایگزین نیشینو دیگر مربی ژاپنی شد.

 

مایا یوشیدا (ساوتهمپتون)، هیروکی ساکای (مارسی) و یویا اوساکا (وردربرمن) شناخته‌شده‌ترین بازیکنان تیم ملی ژاپن هستند. یوتو ناگاتومو دفاع تیم گالاتاسارای ترکیه با 110 بازی ملی با تجربه‌ترین فرد فهرست آبی سامورایی است. یوشیدا و اوساکا نیز با ده گل ملی بیشترین گل زده را در فهست ژاپن دارند.

 

ژاپن در هشت حضور قبلی خود 41 مسابقه برگزار کرده است. قاطعانه‌ترین پیروزی تاریخ آن‌ها در جام ملت‌ها مقابل ازبکستان با نتیجه عجیب 8-1 در لبنان 2000 بوده و سنگین‌ترین شکست آن‌ها با نتیجه 3-0 در مقابل قطر در سال 1988 به ثبت رسیده است.

 

 

قهرمانی ژاپن در سال 1992

 

 

  • ازبکستان؛ هکتور کوپر با گرگ‌های سفید می‌آید

 

ازبک‌ها ملقب به گرگ‌های سفید در هفتمین حضور پیاپی خود حداقل به دنبال تکرار بهترین عنوان خود یعنی چهارمی آسیا که در سال 2011 بدست آمده هستند. "تورانی‌ها" که هم اکنون در رده 95 رنکینگ فیفا هستند پس از جام جهانی هکتور رائول کوپر آرژانتینی را به عنوان سرمربی خود برگزیده‌اند.

 

ازبکستان در چهار دوره آخر حضور خود موفق شده حداقل به جمع 8 تیم برتر راه یابد. مهمترین افتخار تاریخ فوتبال آن‌ها قهرمانی در بازی‌های آسیایی هیروشیما در سال 1994 است.

 

در سال 2018 ازبکستان از ده بازی تنها دو برد کسب کرده 3 بازی را مساوی کرده و متحمل 5 شکست در مقابل حریفان شده است. مهمترین بازی تدارکاتی آن‌ها در مقابل مراکش، اروگوئه و کره جنوبی بوده که به ترتیب با دو، سه و چهار گل شکست خوردند. هرچند این تیم در سال 2018 بازی‌های تدارکاتی به نسبت قابل قبولی را برگزار کرده اما ارمغان آن سقوط 7 پله‌ای در جدول رنکینگ فیفا نسبت به زمان قرعه‌کشی است. "پرندگان هما" و "ایتالیای آسیا" از دیگر القاب تیم پر لقب ازبکستان است.

 

ایگناتی نستروف دروازه‌بان لوکوموتیو تاشکند با 99 بازی ملی و عادل احمدف هافبک تیم شانگهای با 17 گل ملی به ترتیب باتجربه‌ترین و بهترین گلزن ملی در لیست این تیم برای جام ملت‌های آسیا هستند.

 

ازبکستان تاکنون در 7 دوره از مرحله نهایی جام ملت‌ها حاضر بوده و 24 بازی انجام داده است. سنگین‌ترین باخت آن‌ها مقابل ژاپن با نتیجه 8-1 در سال 2000 رقم خورد و آن‌ها در سال 2007 توانستند بهترین برد خود را با نتیجه 5-0 مقابل مالزی میزبان بدست آورند.

 

  • عمان؛ این قرمزهای شکست‌ناپذیر

 

عمان چهارمین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا تجربه می‌کند. آن‌ها هرگز در سه دوره قبل نتوانستند از گروه خود صعود کنند. الأحمر یا قرمزها هم اکنون در رتبه 83 فیفا هستند. عمان در 9 مسابقه خود در سال 2018 سه برد و شش تساوی کسب کرده و شکستی در کارنامه ندارد. آن‌ها از سال گذشته تاکنون یازده بازی متوالی بدون شکست را تجربه کرده‌اند.

 

پیم فربیک هلندی از ابتدای 2017 سرمربی تیم ملی فوتبال عمان است. احمد کانو بازیکن المسیمیر قطر با 160 بازی ملی از بازیکنان شاخص و شناخته شده قرمزهاست. سعد المخینی دفاع تیم النصر عربستان با 101 بازی ملی دیگر بازیکن عمانی عضو باشگاه صدتایی‌هاست. بدترین خبر برای عمانی‌ها پیش از شروع جام، مصدومیت علی الحبسی دروازه‌بان الهلال با 131 بازی ملی بود که دو تا سه هفته از جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد.

 

برد 2-0 مقابل تایلند در سال 2004 و باخت 4-0 مقابل استرالیا در سال 2015 به ترتیب بهترین و بدترین نتایج عمانی‌ها در سه دوره حضور خود و انجام مجموعاً 9 بازی در مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا بوده است.

 

عمان روز گذشته در دیداری تدارکاتی مقابل هند با نتیجه مساوی 0-0 متوقف شد.

 

  • ترکمنستان؛ دومین حضور زمردها

 

ترکمنستان برای دومین بار به مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرده است. "زمردها" در تنها حضور خود در این مسابقات در سال 2004 در مرحله گروهی حذف شدند. سبزها که هم اکنون در رده 127 رنکینگ فیفا هستند در سال 2018 تنها در یک بازی رسمی به میدان رفتند که با نتیجه 4-0 مغلوب بحرین شدند. یازگولی هوجاگلدیف مربی 42 ساله ترکمن این تیم در جام ملت‌هاست. جنگجویان صحرای قره‌قوم و اسب‌های ترکمن دیگر القاب این تیم هستند.

 

ارسلان میرات امانوف 28 ساله عضو باشگاه بخارای ازبکستان با 35 بازی و 8 گل ملی شاخص‌ترین بازیکن ترکمن‌های کم امید در این مسابقات است.

 

 

در بررسی دو گروه آخر جام ملت‌های آسیا باید توجه داشت عربستان تا قبل از سال 1984 حتی در این تورنمنت حضور نداشت و به یکباره شروعی انفجاری را آغاز نمود. این تیم نه تنها موفق به قهرمانی در دو دوره اول حضور خود یعنی سال‌های 1984 و 1988 شد بلکه توانست 6 فینال را در 7 حضور اول خود تجربه کرده تا آسیا یک قهرمان و یک مدعی تازه متولد شده را به خود ببیند. مدعی اصلی گروه F، ژاپن نیز اولین حضور خود را در 1988 سنگاپور و اولین قهرمانی آسیا را در شرایطی که در سال 1992 میزبان مسابقات بود جشن گرفت و تا سال 2011 تعداد قهرمانی خود را به عدد 4 رساند. دو گروه بررسی شده در این یادداشت (E و F)، عرصه‌ی رقابت غول‌های تازه متولد شده بعد از دهه‌های 80 و 90 با دیگر تیم‌هاست که تا قبل از آن حتی صعود به مرحله نهایی جام ملت‌ها را تجربه نکرده بودند.

مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول