کمیته رفاهی

مجله ورلدساکر: داربی تهران حساس ترین بازی آسیا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 77 ] - یکشنبه, 9 دی 1397
مجله ورلدساکر: داربی تهران حساس ترین بازی آسیا

از داربی استققلال و پرسپولیس به عنوان حساس‌ترین رقابت باشگاهی در آسیا یاد می‌شود. به گزارش ایسنا، شماره جدید مجله معتبر  WorldSoccer به رقابت ح...

از داربی استققلال و پرسپولیس به عنوان حساس‌ترین رقابت باشگاهی در آسیا یاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، شماره جدید مجله معتبر "WorldSoccer" به رقابت حساس استقلال و پرسپولیس اشاره کرده است و گزارشی از این جدال حساس برای مخاطبان خود نوشته شده است:

با وجود این که هر دو تیم از ورزشگاه 100 هزار نفری آزادی برای بازی‌های خانگی خود استفاده می‌کنند، ولی این رقابت‌ را می‌شود در همه شهرهای ایران نیز دید. ارتش پرسپولیس در سال 1963 تاسیس شد و شناخته شده‌ترین تیم ایران است و قهرمان فعلی لیگ این کشور محسوب می‌شود که 11 بار توانسته به عنوان قهرمانی دست یابد که یک رکورد است. از نظر سنتی، تیم طبقه کارگر ایران، از انحلال تیم محبوب شاهین ایجاد شد. وقتی خیلی از بازیکنان تیم شاهین تصمیم به رفتن به پرسپولیس گرفتند، هواداران شاهین نیز هوادار پرسپولیس شدند. در طول 25 سال فعالیت شاهین، این تیم رقابت‌های محلی در ایران انجام می‌داد و رقابت خوبی با تاج، تیم مورد حمایت حکومت وقت، بود و طبیعتا به طبقه بالایی جامعه ارتباط داده می‌شد.

اما بعد از انقلاب اسلامی در سال 1979 میلادی، تمام نشانه‌های رژیم شاهنشاهی ممنوع شد و بنابراین تاج، به استقلال تغییر نام داد. هر چند استقلال، رقیب آبی پوش پرسپولیس، سه قهرمانی در لیگ کمتر از پرسپولیس دارد، در رقابت‌های آسیایی عملکرد بهتری داشته و دو بار در سال‌های 1970 و 1991 به قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا رسیده است.

کارلوس کی‌روش به عنوان کسی که در ال‌کلاسیکو رئال مادرید را مربیگری کرده است، درباره داربی تهران می‌گوید: هر دو تیم 20 میلیون هوادار دارند. این داربی در تمام دنیا، دیداری خاص است. باید این دیدار را ببینید تا آن را بفهمید.

* بازیکنان مهمی که برای هر دو تیم بازی کردند: 

شاهرخ بیانی

غلامرضا فتح آبادی

احمدرضا عابدزاده

مهدی هاشمی نسب

علیرضا واحدی نیکبخت

هوارملا محمد

* دیدارهای خاص 

5 آوریل 1968

اولین دیدار دو تیم که با تساوی بدون گل به پایان رسید.

20 ژانویه 1995

بعد از آن که استقلال در 10 دقیقه دو گل به ثمر رساند، توانست بازی را به تساوی بکشاند و هواداران پرسپولیس بعد از این اتفاق به زمین ریختند و درگیری زیادی بین بازیکنان و هواداران رخ داد و بعد از آن هیچ داور ایرانی تا 14 سال این بازی را قضاوت نکرد. 

29 دسامبر 2000

بعد از گل دقایق پایانی برای پرسپولیس، بازی به تساوی رسید. گل هاشمی نسب بی اثر بود. هیجان‌ها بالا گرفت و درگیری‌های زیادی رخ داد و هواداران به 250 اتوبوس حمله کردند و 60 نفر از جمله سه بازیکن دو تیم دستگیر شدند.

2 فوریه 2012

بعد از 4 باخت پیاپی، پرسپولیس توانست با هت‌تریک ایمون زاید با نتیجه 3 بر 2 این دیدار را با برد به پایان برساند و برنده مسابقه شود. 

27 سپتامبر 2018

بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید تا استقلال همچنان از نظر برد 23-22 از پرسپولیس پیش باشد.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول