کمیته رفاهی

مقایسه تغییرات لیست تیم ملی با جام جهانی در دو دوره

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 126 ] - یکشنبه, 9 دی 1397
مقایسه تغییرات لیست تیم ملی با جام جهانی در دو دوره

لیست نهایی تیم ملی ایران برای جام ملتهای آسیا نسبت به جام جهانی 2018 تنها 4 تغییر دارد. سرانجام پس از برگزاری چند اردو و بازی تدارکاتی و دعوت بازیکنان مختلف ب...

لیست نهایی تیم ملی ایران برای جام ملتهای آسیا نسبت به جام جهانی 2018 تنها 4 تغییر دارد.

سرانجام پس از برگزاری چند اردو و بازی تدارکاتی و دعوت بازیکنان مختلف به اردوی تیم ملی، کارلوس کی روش لیست 23 نفره و نهایی ایران برای حضور در جام ملتهای آسیا 2019 را اعلام کرد. در بین خط خوردگان چند بازیکن شاخص و همیشه حاضر در اردوهای اخیر به چشم می خورد که به علت مصدومیت و بعضاً فنی از لیست کنار گذاشته شدند.

 

مقایسه لیست 23 نفره تیم ملی با لیست جام جهانی 2018 نمایانگر حضور 4 بازیکن جدید و خط خوردن 4 بازیکن است؛

پیام نیازمند، کنعانی‌زادگان، ووریا غفوری و احمد نوراللهی 4 بازیکنی هستند که در فهرست کی‌روش  برای حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا حضور دارند و در جام جهانی حضور نداشتند. سعید عزت‌اللهی، قوچان‌نژاد، رشید مظاهری و خانزاده، 4 بازیکنی هستند که در فهرست تیم ملی برای بازی‌های جام جهانی حضور داشتند، اما در لیست نهایی کی‌روش برای بازی‌های جام ملت‌های آسیا دیده نمی‌شوند. علی قلی زاده، علی کریمی و سید حسین حسینی هم مثل جام جهانی در آخرین لحظات خط خوردند.

باتجربه‌ترین بازیکن در این جمع، وریا غفوری است که 23 بازی ملی دارد و در دوره قبلی جام ملت‌های آسیا در استرالیا نیز حاضر بود.  

کی روش 4 سال قبل هم در چنین روزهایی لیست 23 نفره ایران برای حضور در جام ملتهای آسیا 2015 استرالیا را اعلام کرد. بررسی آن لیست نشان می دهد تغییرات گسترده تری نسبت به امسال در لیست جام جهانی صورت گرفته است. در جام ملتهای آسیا 2015 کی روش 10 بازیکن جدید را نسبت به جام جهانی 2014 در لیست نهایی قرار داد و با خود به استرالیا برد؛

محسن فروزان، علیرضا بیرانوند، ووریا غفوری، محمدرضا خانزاده، رامین رضائیان، مرتضی پورعلی گنجی، وحید امیری، سروش رفیعی، امید ابراهیمی و سردار آزمون 10 بازیکنی بودند که در جام جهانی 2014 نبودند، اما مسافر استرالیا شدند. از این جمع 10 نفره تنها سروش رفیعی و محسن فروزان نتوانستند در لیست کی روش پس از جام ملتهای 2015 بمانند و 8 بازیکن دیگر تا اردوی آخر تیم ملی برای حضور در جام ملتهای آسیا 2019 در لیست کی روش حضور داشتند و با خط خوردن محمدرضا خانزاده این جمع به 7 نفر رسیدند.

در واقع کی روش پس از جام جهانی 2014  برزیل 10 بازیکن به نام های رحمان احمدی، دانیل داوری، هاشم بیک زاده، احمد آل نعمه، استیون (مهرداد) بیت آشور، حسین ماهینی، پژمان منتظری، قاسم حدای فر، رضا حقیقی و بختیار رحمانی را خط زد. البته از این جمع تنها پژمان منتظری تا جام ملتهای بعدی همچنان مورد توجه کی روش قرار گرفت و امسال هم در لیست 23 نفره حضور دارد. پژمان جام ملتهای قبلی را هم به علت مصدومیت از دست داد.

به گزارش مشرق، 12 بازیکن از لیست نهایی تیم ملی برای جام ملتهای 2019، در جام ملتهای آسیا 2105 نیز حاضر بوده اند:

علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی، ووریا غفوری، رامین رضائیان، مرتضی پورعلی گنجی، وحید امیری، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، سردار آزمون، کریم انصاری فرد و علیرضا جهانبخش با تجربه حضور در استرالیا به امارات می روند.

مقایسه دو لیست 23 نفره جام ملتهای آسیا 2019 و 2015 و تغییرات آن ها نسبت به لیست های جام جهانی 2018 و 2015 نشان دهنده ثبات و هماهنگی بیشتر تیم در جام ملتهای 2019 خواهد بود. تغیرات کم لیست جام جهانی 2018 که اگر خداحافظی قوچان نژاد و مصدومیت عزت اللهی نبود شاید به یک یا دو تغییر می رسید، نوید یک تیم هماهنگ و یکدست تر نسبت به جام ملتهای قبلی را می دهد. با توجه به گروه آسان تر این دوره نسبت به 4 سال قبل امید می رود تیم ملی بتواند با تجربه بازیکنانی که جام جهانی را از نزدیک دیده اند تا مراحل پایانی پیش برود.

این مسئله ایران را به کم تغییر ترین یا با ثبات ترین تیم ملی آسیایی در حد فاصل جام جهانی تا جام ملتها تبدیل می کند. در شرایطی که ایران 4 تغییر داشته، دیگر تیم های آسیایی حاضر در جام جهانی دگرگونی های زیادی در هفت ماه اخیر داشته اند. استرالیا با 5 تغییر نزدیک ترین وضعیت را به ایران دارد، ژاپن و کره به ترتیب 13 و 9 جابجایی داشته اند و عربستان هم 12 بازیکن خود را نسبت به جام جهانی عوض کرده است.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول