کمیته رفاهی

سود میلیاردی از اسم پرسپولیس در جیب واسطه گمنام

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 80 ] - شنبه, 1 دی 1397
سود میلیاردی از اسم پرسپولیس در جیب واسطه گمنام

شرکتی با سرمایه ثبتی 10 میلیون تومان و واسطه‌هایی که اتفاقا استقلال را هم به ایرانسل مرتبط کرده‌اند بیشترین بهره و درآمد را از این همکاری برده‌...

شرکتی با سرمایه ثبتی 10 میلیون تومان و واسطه‌هایی که اتفاقا استقلال را هم به ایرانسل مرتبط کرده‌اند بیشترین بهره و درآمد را از این همکاری برده‌اند و حالا سر پرسپولیس بی‌کلاه مانده است.

طی چهار، پنج سال گذشته سیستم مالی باشگاه پرسپولیس به خاطر قطع کمک‌های دولتی با بودجه میلیاردی حامیان مالی‌اش که فصل به فصل رقم هنگفتی در اختیار باشگاه قرار می‌دهند - و البته سود چند برابری از این همکاری می‌برند - اداره می‌شود اما بعضا در پرداختی‌های این حامیان مالی تاخیری به وجود می‌آید یا بوروکراسی و کشمکش‌های کشدار میان مدیریت باشگاه، واسطه‌های بین باشگاه و حامیان مالی کاری می‌کند تا پرداخت‌ها در موعد مقرر صورت نگیرد.
این اتفاقی است که امروز در باشگاه پرسپولیس رخ داده و بازیکنان این تیم گله‌گذاری کرده‌اند که چطور تا اینجای فصل و در نزدیکی نیمه راه فصل فقط 10 درصد مبلغ قراردادشان را دریافت کرده‌اند. از مشکل پیش آمده بین باشگاه و حامی مالی‌اش که بگذریم و کوتاهی واسطه بین طرفین را هم که کنار بگذاریم باید این پرسش اساسی را مطرح کنیم که چرا طی چند سال اخیر مدیریت باشگاه پرسپولیس فقط مدیریت پول‌های پرداختی از سوی حامیان مالی‌اش بوده و هنر دیگری برای جذب بودجه و در‌آمدزایی نداشته است؟
نمی‌خواهیم به این جمله غلو شده و پوپولیستی تکیه کنیم که «با این پول‌ها من هم بلدم باشگاه پرسپولیس را مدیریت کنم» که نیک می‌دانیم مدیریت در باشگاه بزرگ و پرمخاطبی مثل پرسپولیس لایه‌های زیرین و متعددی دارد که برخی از آنها تنها با هنر جیب پر پول اداره نشده و نخواهد شد اما به این هم واقفیم که اگر بودجه کافی به موقع در اختیار باشگاه قرار گیرد و چیزی به نام مشکل مالی وجود نداشته باشد تقریبا همه امور اساسی تیم بزرگسال به‌عنوان ویترین باشگاه، اتوماتیک‌وار پیش می‌رود و حداقل اینکه چنین بحران‌هایی مثل آنچه امروز تیم مدعی و منسجم پرسپولیس در حوزه فنی بدان گرفتار شده پیش نخواهد آمد.

 


باشگاه پرسپولیس در شروع راه استقلال مالی‌اش از وزارت ورزش با مخاطراتی جدی مواجه شده و حبیب کاشانی مدیرعامل وقت این باشگاه مدام بر این نکته تاکید می‌کرد که چون دیگر دولت به ما کمک نخواهد کرد باید خودمان بودجه لازم برای هزینه‌های باشگاه را فراهم کنیم. از آن روزها چیزی حدود 7 سال می‌گذرد و بعد از پنج سال گذشته باشگاه پرسپولیس با عقد قراردادهای کلانی که با حامیان مالی‌اش از جمله بهنام پیشروی کیش، همراه اول، امین سیمای کیش و ایرانسل داشته بودجه یک فصل خود را از این شرکت‌ها به دست آورده و بدون هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی دیگری راهش را ادامه داده است.
در این میان و در مقاطعی با وجود عقد قراردادهای مناسب و رقم‌های ثبت شده دهان پرکن، باشگاه پرسپولیس به خاطر مشکلاتی که پیش از این به برخی از آنها اشاره شد در دریافت اقساط این مبالغ کلان با مشکلاتی مواجه شده که آثار سوء این اتفاق را در تیم پرسپولیس می‌توان ردگیری کرد کما اینکه طی همین مقطع چند باری بازیکنان تهدید به اعتصاب کرده و یکی، دو بار هم تمرین‌های این تیم -‌که ظاهرا درون خانواده مشکلی ندارد - تعطیل شده است.


امسال اما اتفاقات تازه‌ای رخ داده است. سال گذشته در بدو ورود حمیدرضا گرشاسبی به باشگاه پرسپولیس اعلام شد ایرانسل اسپانسرینگ باشگاه پرسپولیس را برعهده گرفته و قرار است 50 تا 55 میلیارد تومان طی یک سال به این باشگاه پول برساند. مدل پرداخت پول را هم همه می‌شناسند. ایجاد سامانه پیامکی و هر آنچه که می‌تواند از این راه برای این اپراتور درآمدزایی کند با عضو‌گیری از بین هواداران آغاز می‌شود و کارهای مختلف اقتصادی باعث می‌شود آنچه قرار است حامی مالی به باشگاه پرسپولیس پرداخت کند در میان سود عظیم آن گم می‌شود.
نخستین قرارداد اینچنینی سال 91 بین پرسپولیس و فناپ بسته شد که هواداران با ثبت نام کارت‌های هواداری و حق اشتراکی که برای آن پرداخت می‌کردند از خدماتی مثل بلیت رایگان، بیمه، برخی تخفیفات و‌... بهره می‌بردند ضمن اینکه پنل پیامکی هم همان زمان باب شد و فقط در ماه اول 100 میلیون تومان برای پرسپولیس درآمد داشت.
اما ماجرای قرارداد اخیر باشگاه پرسپولیس با حامی مالی‌اش وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم بین پرسپولیس و ایرانسل یک شرکت واسطه هم وجود دارد که مسبب برخی مشکلات است. جالب است بدانید این شرکت که «مبنا توسعه مبین» نام دارد اواخر سال 94 و در بهمن ماه آن سال ثبت شد آن هم با سرمایه ثبتی فقط 10 میلیون تومان! این شرکت سه سهامدار دارد و از ابتدای سال 95 کارش را رسما آغاز کرد‌. سال گذشته وقتی ایرانسل با پرسپولیس قرارداد هنگفتی منعقد کرد، شرکت نام برده از طریق افرادی با نفوذ بین ایرانسل و پرسپولیس قرار گرفت و تمام مراودات مالی باشگاه اسپانسرش از طریق این شرکت صورت گرفته و می‌گیرد‌. البته از این واسطه‌گری درآمد فوق‌العاده‌ای نصیب شرکت مبنا توسعه مبین می‌شود چرا‌که هر آنچه از این همکاری درآمد حاصل شود یا متعلق به این شرکت است یا بخشی از درآمدها به این شرکت تعلق می‌گیرد.نکته عجیب اینجاست که حالا باشگاه پرسپولیس در حالی در آستانه تغییر و تحولات مدیریتی قرار گرفته که هیچ پولی در حساب باشگاه نیست و عجیب اینکه بخشی از دریافتی‌ها از حامی مالی هم پیش پیش گرفته شده و در بخش‌های مختلف هزینه شده است. حالا اما صدای بازیکنان درآمده و آنها صراحتا به حامی مالی و واسطه همکاری باشگاه و حامی مالی‌شان تاخته‌اند که چرا پول ما را نمی‌دهید در حالی که «مدیریت پول‌های پرداختی اسپانسر» که چند سالی است در باشگاه پرسپولیس باب شده نتوانسته از طریق دیگری درآمدزایی کند و حالا زبان مدیریت باشگاه -‌گرشاسبی یا جانشینش- نزد حامی مالی کوتاه است.
نکته دردناک اما اینجاست که شرکتی با سرمایه ثبتی 10 میلیون تومان و واسطه‌هایی که اتفاقا استقلال را هم به ایرانسل مرتبط کرده‌اند بیشترین بهره و درآمد را از این همکاری برده‌اند و حالا سر پرسپولیس بی‌کلاه مانده است. در این میان البته تخلف آشکاری هم صورت گرفته که شاید دیگر در فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس عادی شده باشد. اینکه هر شرکت دولتی برای عقد قرارداد بالای 100 میلیون تومان یا باید مناقصه بگذارد یا از رییس جمهوری مصوبه دریافت کند اما برای سپردن شرکت پرسپولیس به حامی مالی‌اش (بخوانید شرکت واسطه) نه مناقصه‌ای ترتیب داده شد نه ترک تشریفات گرفتند و با تخلفی بزرگ بدون اینکه کسی از آنها شناخت داشته باشد درآمدی میلیاردی کسب کردند.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول