کمیته رفاهی

افشاگری فوتبال لیکس و رسوایی رئیس جدید فیفا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 100 ] - دوشنبه, 14 آبان 1397
افشاگری فوتبال لیکس و رسوایی رئیس جدید فیفا

پی اس جی و منچسترسیتی که مالکیت آن ها در اختیار مالکان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با کمک پلاتینی و اینفانتینو مقررات ...

پی اس جی و منچسترسیتی که مالکیت آن ها در اختیار مالکان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با کمک پلاتینی و اینفانتینو مقررات بازی جوانمردانه مالی را اصطلاحا دور زده اند تا تخلف شان فاش نشود.برای این منظور، قرارداد اسپانسرینگ و اقتصادی آن ها به شکلی غیرواقعی زیادتر از مبلغ واقعی عنوان شد.

تارنمای «فوتبال لیکس» در گزارشی، رسوایی دیگری را در فوتبال و این بار در حوزه لیگ قهرمانان اروپا منتشر کرد؛ رسوایی که جریمه قریب الوقوع منچسترسیتی و پاری سن ژرمن و همچنین تزلزل موقعیت «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را در پی خواهد داشت.

روزنامه مارکا اسپانیا نوشت: بر اساس اسنادی که به تازگی منتشر شده است، «میشل پلاتینی» و «جیانی اینفانتینو» اعضای اسبق اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)، به 2 باشگاه مذکور در ارتباط با مقررات بازی جوانمردانه مالی کمک کرده اند.در این گزارش که مجله اشپیگل آلمان به نقل از تارنمای «فوتبال لیکس» منتشر کرده، آمده است: این 2 باشگاه اگرچه در معرض خطر حذف از لوشامپیونه و لیگ برتر جزیره قرار ندارند اما خطر حذف از لیگ قهرمانان به شدت آن ها را تهدید می کند.

مطابق گزارش فوتبال لیکس، تاکنون 16 باشگاه بزرگ اروپایی توافقی را امضا کرده اند که به موجب آن رقابتی تحت عنوان سوپر لیگ اروپا جایگزین لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد. پلاتینی به عنوان رییس یوفا در سال 2012 و اینفانتینو به عنوان دبیرکل این نهاد در همان سال، مورد تحقیق قرا گرفته اند و این در حالی است که سمت رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.

مطابق گزارش مذکور، پی اس جی و منچسترسیتی که مالکیت آن ها در اختیار مالکان اماراتی است با بودجه ای غیرقانونی پشتیبانی شده اند اما هر دو باشگاه با کمک پلاتینی و اینفانتینو مقررات بازی جوانمردانه مالی را اصطلاحا دور زده اند تا تخلف شان فاش نشود.برای این منظور، قرارداد اسپانسرینگ و اقتصادی آن ها به شکلی غیرواقعی زیادتر از مبلغ واقعی عنوان شد.

در این راستا باشگاه پاری سن ژرمن مبلغ یک میلیارد و 800 میلیون یورو از دولت قطر و به شکلی فریبکارانه دریافت کرد؛ در سال 2013 قرارداد توسعه باشگاه پاریسی با قطر درآمدی معادل 215 میلیون یورو به باشگاه سرازیر کرده و اینفانتینو از آن چشم پوشی می کند. مبلغ مذکور با دستکاری به 115 میلیون یورو کاهش یافته و در نتیجه با مقررات بازی جوانمردانه مالی تناقضی پیدا نکرده و متعاقبا پی اس جی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا ماندگار می شود.

در سوی دیگر، منچسترسیتی گزارش ضرر 451 میلیون یورویی خود را منتشر می کند و بدین ترتیب زمینه ایجاد تورم در بازار نقل و انتقالات فراهم می شود؛ دقیقا علتی که موجب شد تا باشگاه های دیگر از وجود شرایط نابرابر در زمینه رقابت برای جذب بازیکنان سخن به میان بیاورند.اینفانتینو می بایست در این خصوص توضیح دهد و توضیحات او بی شک حضور پی اس جی و سیتی را در لیگ قهرمانان اروپا در معرض خطر قرار می دهد.

این در حالی است که یوفا به تازگی تیم های روبین کازان، مالاگا و آ.ث میلان را به دلیل نقض قوانین بازی جوانمردانه مالی از حضور در رقابت های بزرگ که یکی از مجازات های در نظر گرفته شده برای متخلفان محسوب می شود، کنار گذاشته است البته لازم به ذکر است که باشگاه ایتالیایی با ارجاع پرونده خود به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) رای یوفا را به سود خود بازگرداند.علاوه بر باشگاه ها، شرایط پیش آمده ادامه حضور بازیکنان بزرگی همچون «نیمار» و «کیلین امباپه» ستاره های پاری سن ژرمن را نیز به خطر می اندازد.

یوفا نمی تواند این باشگاه را مجبور به فروش بازیکنان خود کند اما مسلما تراز کردن اعداد و ارقام بدون تقلب کار سختی است که در صورت اثبات جریمه های سنگینی را به همراه خواهد داشت. با این حال، توافق 16 باشگاه بزرگ اروپایی برای برگزاری سوپر لیگ اروپا، بقای لیگ قهرمانان را در معرض خطر قرار داده است؛ این رقابت ها که از سال 2021 آغاز می شود به توقف فعالیت لیگ قهرمانان انجامیده و در نتیجه آن تمام تیم های اروپایی از جمله باشگاه های بزرگ مجبور به ترک یوفا خواهند شد و با قوانین و فرمت جدید، باشگاه های پاری سن ژرمن و منچسترسیتی مجبور می شوند تا یک بار برای همیشه در شرایطی مساوی وارد بازار رقابت نقل و انتقالاتی شوند.

فوتبال لیکس علاوه بر این، از تهدید خود خبر داده که قصد دارد تا فهرستی را مملو از ستاره های دوپینگی، تقلب های مالیاتی و یک دوجین رسوایی کوچک و بزرگ منتشر کند. آنچه در حال حاضر محرز است، اکران فصل اول فیلم مخوف رسوایی هایی است که گریبان محبوب ترین ورزش جهان را گرفته است.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول