کمیته رفاهی

حضور دوباره بانوان پس از 13 سال نه 40 سال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 101 ] - چهارشنبه, 25 مهر 1397
حضور دوباره بانوان پس از 13 سال نه 40 سال

بازی تیم ملی فوتبال ایران شب گذشته تحت‌الشعاع حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برگزار شد. تیم ملی فوتبال ایران شب گذشته در یک بازی تدارکاتی به مصاف بولیوی رف...

بازی تیم ملی فوتبال ایران شب گذشته تحت‌الشعاع حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

تیم ملی فوتبال ایران شب گذشته در یک بازی تدارکاتی به مصاف بولیوی رفت و موفق شد در این بازی حریف خود را از پیش روی بردارد. این بازی در حالی برگزار شد که بعد از مدت‌ها حدود 150 هوادار خانم اجازه‌ی این را پیدا کردند تا در ورزشگاه آزادی بازی تیم ملی را ببینند؛ اتفاقی که موافقان و مخالفان زیادی داشت. عده‌ای معتقد بودند همین حضور بانوان بعد از مدت‌ها برای اولین بار اتفاق خوبی است و عده‌ای هم اعتقاد داشتند که با توجه به اینکه این حضور بانوان در ورزشگاه گزینشی بوده، انتقادهایی به این اقدام وارد است.

نکته‌ا‌ی که در این بین وجود داشت اشتباهی بود که برخی رسانه‌های ایرانی و خارجی بعد از حضور بانوان در بازی دیشب در ورزشگاه آزادی کردند. این رسانه‌ها اعلام کردند که بعد از حدود 40 سال است که بانوان می‌توانند در ایران برای دیدن بازی فوتبال به ورزشگاه بروند. حرفی که اشتباه است. آخرین باری که بانوان ایرانی توانستند یک بازی فوتبال را در ورزشگاه آزادی تماشا کنند، حدود 13 سال پیش بود.  تیم ملی ایران در خرداد ماه سال 1384 در آخرین روزهای دولت هشتم در مرحله‌ی مقدماتی جام جهانی 2006 آلمان در دو بازی و در فاصله‌ی کمتر از یک هفته در ورزشگاه آزادی به مصاف کره شمالی و بحرین رفت. در بازی اول مقابل کره شمالی که تیم ملی ایران از حضور تماشاگران در طبقه‌ی دوم ورزشگاه محروم بود، عده‌ای اندک از بانوان این فرصت را پیدا کردند تا در ورزشگاه آزادی حضور داشته باشند و شاهد پیروزی یک بر صفر تیم ملی ایران با تک گلی که رحمان رضایی به ثمر رساند، باشند. در بازی دوم اما جمعیت بیشتری از بانوان در روزی که رییس جمهور وقت در ورزشگاه آزادی حضور داشت و با پیروزی یک بر صفر تیم ملی و صعود ایران به جام جهانی 2006 آلمان هم همراه بود، در ورزشگاه آزادی حضور داشتند. در آن بازی هیچ بانوی ایرانی‌ای پشت در ورزشگاه نماند.

از بعد از آن بازی (عکس بالا) با وجود اینکه بارها بانوان خارجی توانستند بازی‌های تیم‌های ملی خود را در ورزشگاه آزادی تماشا کنند، هیچ وقت بانوان ایرانی نتوانستند برای دیدن بازی تیم ملی به ورزشگاه بیایند و بازی شب گذشته‌ی ایران مقابل بولیوی طلسم 13 ساله را شکست. 

در حین برگزاری جام جهانی هم به خانواده‌ها اجازه داده شد بازی‌های تیم ملی را در ورزشگاه آزادی و از طریق صفحه نمایش ببینند.

یکی از شعارهای دولت فعلی  حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بوده است و تا به حال اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا چند نامه هم به حسن روحانی رییس جمهور ایران برای حضور بانوان در ورزشگاه نوشته است. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در سال گذشته مساله‌ی حضور بانوان در بازی‌های تیم ملی والیبال و بسکتبال حل شد، اینبار دولت و وزارت ورزش و جوانان به دنبال این باشند که بحث حضور بانوان در بازی‌های تیم ملی فوتبال را با به وجود آوردن بسترهای لازم فراهم کنند.

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

آیا مارک ویلموتس گزینه خوبی برای سرمربی تیم ملی کشورمان است؟

گالری عکس

جدول